Czwartek, 02 maja 2024 r.   Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 115

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Filmowa majówka w kinach Helios! Filmowa majówka w kina...
Pierwszy kinowy tydzień w maju przyniesie moc emocjonujących seansów i gorących nowości. Na wielkich ekranach zagości brawurowa produkcja ... »Dzień Hutnika w KGHM Dzień Hutnika w KGHM
Miedziowy gigant kultywuje tradycje świąt branżowych, a Dzień Hutnika to obok Barbórki jedno z najważniejszych świąt w spółce. Hutn... »Chcesz 800+ – wypełniaj bez błędów Chcesz 800+ – wy...
Błąd w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka to najczęstsze błędy, które pojawiają się we dokumentach wysyłanych do ZUS. Rozpatryw... »KGHM – Oferty pracy – Rekrutacja KGHM – Oferty pr...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...26.09.1945 Zaczęła funkcjonować szkoła podstawowa przy ul. Odrodzenia 32, nauczanie prowadziły trzy nauczycielki. Czynna była również parafia rzymskokatolicka.

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Kraina Łęgów Odrzańskich - Szczepanów
Data dodania: 15 czerwca 2015 — Kategoria: Wiadomości

Kraina Łęgów Odrzańskich - Szczepanów

Dzisiaj prezentujemy dwa kościoły z kręgu Krainy Łęgów Odrzańskich. Oba w Szczepanowie w gminie Środa Śląska.

Kościół pomocniczy pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół był wzniesiony jako ewangelicki w latach 1864-1867, restaurowany w 1962 roku. Jedno nawowy z transeptem, prezbiterium w formie pięciobocznej absydy i kwadratową wieżą czterokondygnacyjną, kondygnacja ośmioboczna.

Murowany, wykładany czerwoną licówką z pasami poziomymi jasnymi, na kamiennym cokole, oskarpowany. Szczyty nawy nad prezbiterium i transeptu uskokowe z attyką i ślepymi arkadami Dach nawy i transeptu dwuspadowy, prezbiterium pięciospadowy, wieży stożkowy, kryty blachą. Fryz wieńczący, otwory ostrołukowe. Neogotyckie portale ceglane w wejściach. W wejściu południowym w transepcie nad drzwiami płaskorzeźba Chrystusa Nauczającego.

Na trzeciej kondygnacji wieży zegar, czwarta zwieńczona ostrymi szczytami rozdzielonymi kwadratowymi słupami wystającymi nad dach. Wyposażenie wnętrza z XIX i XX wieku.

Przed kościołem stoi kapliczka z figurą Serca Pana Jezusa w gablocie ustawionej na postumencie pomnika mieszkańców wsi poległych w I wojnie światowej. Na granitowym cokole wyryty jest wieniec laurowy.

Kościół pod wezwaniem świętego Szczepana

Kościół wzmiankowany był w 1333 roku. Został wzniesiony w pierwszej połowie XV wieku Był przebudowany (wnętrze i sklepienia), według daty na zworniku, w 1571 roku, później częściowo w 1617 roku i w XVIII wieku, restaurowany w XIX wieku, remontowany w latach 1991-1994.

Orientowany, murowany z kamienia, dwunawowy z węższym prostokątnym w rzucie prezbiterium, w całości oskarpowany, z zakrystią od północy, niewielką kapliczką od wschodu, drugą kaplicą i kruchtą od południa, wieżą od zachodu, nakryty dachami dwuspadowymi. Nad nawą występuje sklepienie krzyżowe z imitacją żeber, wsparte na stojącym centralnie filarze, a prezbiterium i zakrystię przekrywają dwuprzęsłowe sklepienia krzyżowe. We wnętrzu zwraca uwagę szereg kamiennych nagrobków z XVI i XVII wieku rodziny von Schönaich, dwa epitafia z 1609 i 1617 roku oraz rzeźbione wyposażenie barokowe z początku XVIII wieku.

W murze cmentarnym znajduje się barokowa brama z 1617 roku, flankowana pilastrami. Kościół wraz z cmentarzem otoczony jest murem z XVIII wieku, tynkowanym z gzymsem wieńczącym, barokową bramę i dwiema furtami. Na zachód od kościoła jest cmentarz, na którym zachowało się kilka nagrobków z XIX wieku.

Przed murem kościelnym od ulicy usytuowany jest krzyż drewniany z okresu międzywojennego z Ukrzyżowanym z blachy.

Rysunki - Henryk Rusewicz
Tekst - Henryk Rusewicz i Marek Sadowski
Artykuł równocześnie ukazuje się na stronie:
www.ziemialubinska.pl
Rowerowy Szlak Odry (mapa i opis) można znaleźć na stronie Pawła Niewodniczańskiego:
www.lubinskietrasyrowerowe.pl

 

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,13759.html
Ten artykul byl czytany 507 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.023 sek.Lubin 1.0