Czwartek, 09 maja 2024 r.   Imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 163

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
ZUS zwróci nadpłacone składki ZUS zwróci nadpłacone ...
Firmy, które będą  miały nadpłatę – dostaną pieniądze z powrotem, pod warunkiem, że do 20 maja rozliczą składki zdrowotne za 20... »Majowe nowości w kinach Helios Majowe nowości w kinac...
Nadchodzący tydzień to doskonała okazja do nadrobienia kinowych zaległości po majówkowych wyjazdach, zwłaszcza że w Heliosie zagoszczą aż ... »ZOO Lubin - Światowy Dzień Pszczół 2024 ZOO Lubin - Światowy D...
Ogród Zoologiczny w Lubinie zaprasza do wspólnego świętowania światowego dnia pszczół. Owady zapylające są bardzo ważne dla ... »Wariacja na temat azjatyckiej zupy – ramen z jajem Wariacja na temat azja...
Ramen to danie kojarzone z Japonią, które jednak powstało w Chinach. Jego podstawowym składnikiem jest makaron w bulionie wzbogacony najr&... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...6.04.1996 uroczystość wręczenia dowodu osobistego oraz poświadczenia obywatelstwa polskiego pani Halinie Brodowskiej z Kazachstanu, która została zaproszona do osiedlenia się na stałe na terenie miasta

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Kaloryfer to zmora alergika
Data dodania: 04 stycznia 2016 — Kategoria: Wiadomości

Kaloryfer to zmora alergika

Niektórzy są przekonani, że dolegliwości alergiczne kończą się wraz z końcem lata i ustaniem pylenia roślin, a w szczególności traw.

 
Jednak sezon grzewczy oznacza następny okres prawdziwej walki, a linia frontu przebiega przez mieszkanie.
 
W polskich warunkach sezon grzewczy może trwać pół roku, a czasami nawet do 8 miesięcy. Na przełomie października robi się chłodniej, więc włączamy kaloryfery. Dla roztoczy niewidzialnych gołym okiem małych pajęczaków, których odchody są silnym alergenem jest to dobry okres. Działające kaloryfery emitują ciepło – to sprawia, że unoszą się po całym mieszkaniu i rozmnażają się w zaskakująco szybkim tempie. Jeśli ktoś jest uczulony na roztocza, może poważnie odczuć rozpoczęcie sezonu grzewczego. Katar, kichanie, łzawienie – to tylko niektóre objawy.

Wszystko zaczyna się od kaloryfera

Na kaloryferze zbiera się spora ilość kurzu, który zawiera m.in. roztocza, naskórek i sierść zwierząt, szczątki owadów, pyły materiałów budowlanych i inne substancje uczulające. Często zapomina się o jego czyszczeniu - zwłaszcza latem. Ścieranie kurzu z kaloryfera wymaga dużo czasu oraz pomysłowości, ponieważ trudno jest dotrzeć szmatką do jego zakamarków. Niektórzy radzą sobie z problemem obwiązując nóż wilgotną szmatką i wkładając go między żebra kaloryfera. Jednak nawet taka technika nie gwarantuje dokładnego wyczyszczenia grzejnika. Zawsze gdzieś zostanie kurz, który zacznie się unosić wraz z nastaniem sezonu grzewczego – to właśnie wtedy zaczyna się horror alergików.

Przykręć kaloryfer

Niestety większość kieruje się zasadą: im cieplej w domu, tym lepiej dla zdrowia. Jednak wysoka temperatura w pomieszczeniach na pewno sprawi, że roztocza oraz inne alergeny kurzu domowego (link: http://www.jaalergik.pl/kurz_slownik_12_231.html) będą swobodnie fruwać po mieszkaniu. Za sprawą ciepła, w przeciągu kilku dni, roztocza znacznie powiększą swoją armię. Dla alergików oznacza to jedno – napady kichania, łzawienie oczu, katar, duszności, problemy ze snem, uczucie zmęczenia. Dlatego należy ograniczyć unoszenie się w mieszkaniu kurzu. Trzeba przykręcić kaloryfer. W pomieszczeniach najlepiej utrzymać średnią temperaturę – ok. 20-210C, w której roztocza nie rozwijają się w zastraszającym tempie.

Powietrze w mieszkaniu

Niestety włączony kaloryfer wpływa na pogorszenie się jakości powietrza w mieszkaniu. Dlatego w sezonie grzewczym alergik powinien zadbać o regularne wietrzenie domu. Sezon pylenia się skończył, więc można spokojnie otwierać okna. Świeże, zimne powietrze na pewno zaszkodzi roztoczom.

Dostępne są również urządzenia posiadające funkcję oczyszczania powietrza – przyciągają i zatrzymują drobinki kurzu (niektóre, najbardziej profesjonalne usuwają ok. 99% wszystkich alergenów, m.in. roztoczy). Jest całe grono oczyszczaczy powietrza, które posiadają różne systemy filtrowania, np. filtr wodny. Polecany jest również jonizator, który ujemnie jonizuje powietrze i sprawia, że alergikowi oddycha się lepiej.

Co jeszcze można zrobić?

Przed sezonem grzewczym warto pomyśleć nad ociepleniem ścian zewnętrznych domu, dzięki czemu będzie „trzymał" odpowiednią temperaturę - to oznacza mniejszą potrzebę korzystania z kaloryfera. Jednak jeśli już kaloryfery ruszyły pełną parą, to należy pamiętać o podstawowych zasadach utrzymania porządku, co na pewno przyczyni się do zmniejszenia ilości alergenów.

Najlepiej usunąć:

- zasuszone kwiaty (w szczególności jeśli znajdują się na parapecie), na których zbiera się kurz, a nie da się go w żaden sposób usunąć,
- zasłony – można je zastąpić pionowymi żaluzjami, na których kurz się nie utrzymuje,
- nadmiar bibelotów.

Zastosować harmonogram sprzątania:

- codziennie – należy odkurzać podłogi, dywaniki i dywany; ścierać kurze z mebli wilgotną (nie mokrą) ściereczką; do ścielenia łóżek, sprzątania lub ścierania kurzów można założyć maseczkę,

- co tydzień – prać pościel w temperaturze ponad 60%; przecierać pokrowce przeciw roztoczowe wilgotną ściereczką; odkurzać pod łóżkiem; zetrzeć kurz z mebli; odkurzać lub wytrzeć listwy podłogowe i ramy obrazów; wyłączyć i wyczyścić kaloryfer,

- co 3-6 miesięcy – powinno się prać wszystkie poduszki, kołdry i koce.

Jeżeli w domu jest zwierzę (np. pies), to z jeszcze większą precyzją trzeba dbać o czystość wszystkich pokoi. Czworonożny przyjaciel wnosi do mieszkania sporo brudu i kurzu. Dlatego ważne jest wprowadzenie zasad, które pomogą w utrzymaniu czystości, np. pies nie może samodzielnie wchodzić do pokoju dziecka, które raczkuje bądź bawi się na podłodze. O tym jak ułożyć sobie życie z psem pomimo alergii domowników, opowiada w filmie "Jak żyć z psem w domu pomimo alergii dziecka?" (link: http://www.jaalergik.pl/jak-zyc-z-psem-w-domu-pomimo-alergii-dziecka_porady-tresc_60_c0.html) behawiorysta zwierząt Andrzej Kłosiński z Krakowa.

Można wykorzystać niską temperaturę na dworze i wietrzyć pościel na balkonie w mroźne dni – na pewno zaszkodzi to roztoczom.

"Nie przegrzewaj domu" - to podstawowa zasada, której należy przestrzegać w sezonie grzewczym. Dobrze jest również dbać o porządek w domu, żeby zmniejszyć ilość alergenów. Warto także wykorzystać nowoczesne urządzenia, które poprawią jakość powietrza w mieszkaniu (np. jonizator, oczyszczacz).

Red. Anna Włoszek
Cykl „Wszystko, co chcecie wiedzieć o alergii" publikowany jest przy współpracy z videoportalem JaAlergik.pl

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,14572.html
Ten artykul byl czytany 829 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0