Środa, 21 listopada 2018 r.   Imieniny: Janusza, Marii, Konrada
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 45

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Laboratoria XXI wieku” Uroczyste ogłoszenie w...
„Laboratoria XXI wieku” to konkurs edukacyjny Fundacji KGHM Polska Miedź, którego laureaci otrzymają wsparcie finansowe na utw... »Wykorzystał kartę płatniczą innej osoby i płacił nią za zakupy Wykorzystał kartę płat...
Do przestępstwa doszło na terenie Lubina. Policjanci zatrzymali 18-letniego mężczyznę, który posłużył się kartą płatniczą innej osoby. 8 r... »Ptaki Powiatu Lubińskiego – wystawa do obejrzenia w Rynku Ptaki Powiatu Lubiński...
Do 3 grudnia 2018 r., wystawę fotografii pt.: "Ptaki Powiatu Lubińskiego" obejrzeć można w Rynku w Lubinie. Wystawa składa się z 30 plansz, a ... »Black Friday i Cyber Monday – twoje prawa na wyprzedażach Black Friday i Cyber M...
Black Friday i Cyber Monday – to dni, w których możesz zrobić korzystnie zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych w kraju i z... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...lubińska drużnya piłki siatkowej mężczyzn - Inova Cuprum Lubin awansowała do II ligii?

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

OSZUKANI I ZABRANE MARZENIA. SZKOŁA WALCZY O PRZETRWANIE
Data dodania: 05 lipca 2018 — Kategoria: Wiadomości

OSZUKANI I ZABRANE MARZENIA. SZKOŁA WALCZY O PRZETRWANIE

Akt 6
- Jak się czuje młody człowiek, któremu dorośli chcą zabrać marzenia?

- Uczyłem się w 4 Gimnazjum i chciałem iść do 3 LO. Podobał mi się program i forma tej szkoły, znałem już nauczycieli.Bardziej podobał mi się program niż I LO.A teraz może się okazać, że istnieje duże prawdopodobieństwo, ze 3 LO nie powstanie - mówi Patryk Łuczyszyn - Ja i moi koledzy cały czas jesteśmy postrzegani jako osoby młodsze dlatego nie możemy wypowiadać się na takie tematy. Ale to my będziemy chodzić do szkoły i to my powinniśmy się wypowiadać najwięcej, a nam  się zabiera głos. Chciałem iść do 3 LO bo szkoła jest bardzo otwarta, prospołeczna i nastawiona na ucznia a nie na nauczycieli.

Akt 1

Przed rokiem urzędnicy miejscy z prezydentem miasta Lubina podjęli decyzję o likwidacji 3 LO. Klasy licealne nie powstały. Zostały tylko gimnazjalne. 3 LO istniało na papierze.  Nie miało uczniów ani nauczycieli. Nie funkcjonowało. W tym roku szkolnym miało być inaczej. Jednak niesmak już pozostał.

Akt 2

W tym roku szkolnym miało być zupełnie inaczej. Urzędnicy pozwolili na nabór do klas licealnych, miały powstać klasy dwujęzyczne, mundurowe. Szkoła miała szerokie plany. Przecież to było najlepsze gimnazjum w mieście i takie tez miało być liceum - NAJLEPSZE.

- Do tej pory prowadziliśmy normalnie nabór, reklamowaliśmy się, mieliśmy 70 osób chętnych do naszej szkoły z pierwszej preferencji, a dzisiaj w trakcie wstępnej symulacji miało się okazać ile osób do naszej placówki się dostanie. Jednak wczoraj zmieniono próg do klasy mundurowej z 80 punktów do 100. Więc już było wiadomo, że część osób się nie dostanie. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, że w pozostałych liceach tworzone są dodatkowe klasy, choć miało ich nie być. Robi się to tylko po to, żeby udowodnić, że do naszej szkoły jest za mało chętnych – mówi Agnieszka Wichrowska, nauczycielka matematyki w 3 LO.

Akt 3 

- Chcieliśmy stworzyć klasę mundurową, której  nie ma w mieście. Chcieliśmy być szkołą dwujęzyczną, poczyniliśmy starania w tym kierunku. A że w tym roku nie było 200 osób chętnych do tej szkoły z pierwszej preferencji tylko 70, to jak tłumaczyli nam rodzice – ich obawa, że skoro w tamtym roku szkołę zamknęli, to w tym może się to powtórzyć. W sąsiednich miejscowościach, Legnicy, Chojnowie,  jeśli w nowo powstającej szkole powstawał jeden lub dwa oddziały to uważano to za sukces. U nas z pierwszej preferencji było 70 osób, z drugiej i trzeciej już ponad 360 osób. Gdyby nie manipulacja dodatkowymi oddziałami w innych liceach utworzylibyśmy cztery oddziały w 3 LO – mówi Agnieszka Wichrowska.

Akt 4

- W tym roku jest 25 lecie szkoły i przez te 25 ciężko pracowaliśmy i stąd mamy takie sukcesy - mówią nauczyciele.

- Akcja rozwija się odnośnie tworzenia lub nietworzenia 3 Liceum. Na chwile obecną symulacji nie tworzymy 3 LO.Według nas jest za mało chętnych uczniów żeby utworzyć tam klasy. Zdecydowaliśmy o utworzeniu klas w I i II LO a nie w III.
Na samy początku były dwie pełne klasy, teraz już ich nie ma. Po utworzeniu oddziałów w I i II LO uczniowie przeszli dalej do tych liceów. - mówi marek Pudełko, Naczelnik Wydziału Oświaty w Lubinie.

- Został podniesiony próg rekrutacji. Pierwotnie mieliśmy próg 80, a od dzisiaj mamy próg 100. - mówią nauczyciele.

- Listy zakwalifikowanych są podawane do publicznej wiadomości do 13 lipca i wtedy zapadnie decyzja. Celowym działaniem urzędu jest utrzymanie jakości nauczania na odpowiednim poziomie. Poziom w 3 LO byłby w przypadku być może jednego oddziału. Tworzenie szkoły z jednym oddziałem nie jest oddziałem optymalnym i słusznym. Na razie szkoła funkcjonuje jako 3 Liceum z oddziałami gimnazjalnymi bo jeszcze rok będą oddziały gimnazjalne. Rada Miasta podejmie decyzję co do istnienia szkoły w przyszłym roku. - dodaje Pudełko.

Akt 5

- Dla naszego miasta 70 osób z pierwszego naboru to jest ciągle za mało. W drugiej, trzeciej preferencji naszą szkołę wybrało 360 osób. Podejrzewamy, że gdyby nie manipulacja dodatkowymi oddziałami w pozostałych liceach to mielibyśmy cztery oddziały tak jak to było. Może nie były by to osoby z czerwonym paskiem ale w kolejnych latach zainteresowanie naszymi klasami było by większe. 2 lipca dowiedzieliśmy się o zwiększeniu progu do 100. Miała być dyskusja z nami na ten temat, ale nie było. Prezydent nie spotkał się z nami, a naczelnik Pudełko spotkał się tylko z naszym dyrektorem ale nie mówił o progach. Wspominał natomiast, że jest już propozycja stworzenia dodatkowych oddziałów w innych liceach - mówi Agnieszka Wichrowska z 3 LO.

Akt 7

- Tu nie chodzi o tabelki, o liczby. Tu chodzi o ludzi, o dzieci - grzmiał. - Ja mogę tych wszystkich ludzi tylko przeprosić, ale do zeszłego tygodnia wiedziałem jedno - że ta szkoła powstanie. Zakładaliśmy wszystko, ale nie to co nam zrobiliście - mówił do urzędników Artur Pastuch, kilka dni temu wybrany na dyrektora III LO.

Obecnie nauczyciele okupują UM Lubina. Walczą o uczniów i szkołę. -  WALCZYMY NIEUSTANNIE!
Już dziś w nocy i pewnie jutro rano spotkamy się z redaktorami TVN. A w czwartek między 6.00 a 7.00 rano będzie u nas w Urzędzie Miasta Radio Wrocław, potem o 9.00 Polsat News.

 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18306.html
Ten artykuł był czytany 352 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.060 sek.Lubin 1.0