Poniedzialek, 17 czerwca 2019 r.   Imieniny: Laury, Alberta, Marcjana
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 16

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Finał corocznych symultan szachowych Finał corocznych symul...
Rozgrywkami w Siedlcach i Szklarach Górnych zakończył się cykl szachowych zmagań wójta Tadeusza Kielana z uczniami gminnych szk&oac... »50 lat CK 50 lat CK "Muza"
Centrum Kultury " Muza" zaprasza mieszkańców Lubina i okolic do lubińskiego Rynku, gdzie świętować będziemy „50 lat kultury w Lubini... »„ Żyj zdrowo i na sportowo” „ Żyj zdrowo i n...
KGHM zaprasza do udziału w Festiwalu Różnej Aktywności Fizycznej organizowanym wspólnie z Jerzym Górskim, triathlonistą ... »Dodatkowe miliardy na kontach klientów w ZUS Dodatkowe miliardy na ...
Ponad 200 mld zł przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek.  Są ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...2.12.1999 Utworzono Unię Miast Miedziowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miast unijnych: Prezydenci Lubina Dariusz Milka i Głogowa Zbigniew Rybka oraz burmistrz Polkowic Emilian Stańczyszyn

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Nowi lokatorzy w lubińskim ZOO
Data dodania: 20 września 2018 — Kategoria: Wiadomości

Nowi lokatorzy w lubińskim ZOO

Już od kilku dni goście lubińskiego ogrodu zoologicznego mogą podziwiać nowy gatunek - w wolierze sów zamieszkała para puszczyków mszarnych.

Puszczyk mszarny to duży ptak drapieżny z rodziny puszczykowatych. Waga ptaków waha się między 900 a 1200 g, rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 140-145 cm, a długość ciała ok. 65-70 cm. W środowisku naturalnym zamieszkuje tajgę na dalekiej północy Europy, Azji i Ameryki Północnej. Puszczyki mszarne są nieco mniejsze od puchacza. W upierzeniu brak jest dymorfizmu płciowego, jednak, podobnie jak u innych gatunków sów, samice są większe od samców. Charakterystyczną cechą wyglądu gatunku jest duża, wyraźnie zaznaczona, kolista szlara.

W Polsce po 1945 r. obserwowano rzadko zalatujące ptaki z białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, rzadko spotykany tam do dziś. W 2008 r. zaobserwowany został na Śląsku, a w roku 2010 stwierdzono pierwszych w kraju lęgów na Polesiu Lubelskim; w roku 2012 gniazdowało na tym terenie już co najmniej 8 par, gatunek ten gniazdował tam także w 2013 r. Ze względu na coraz częstsze przypadki lęgów puszczyka mszarnego w Polsce prognozuje się, że poza Polesiem Lubelskim populacja tych sów może skolonizować Puszczę Solską i Lasy Janowskie, jak również Podlasie i Bagna Biebrzańskie.

Para puszczyków mszarnych zamieszkała w wolierze, która na początku roku przeszła remont, po tym jak we wrześniu 2017 r. została zniszczona przez upadające drzewo podczas orkanu Ksawery.

Oprócz puszczyków mszarnych w zoo w najbliższym czasie pojawi się para wieloszponów szarych, do woliery powrócił również tragopan Temmincka oraz głuszec. W październiku w lubińskim zoo zamieszka kolejny nowy gatunek - bażanty miedziane.

fot. A. Łużyński

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18607.html
Ten artykuł był czytany 390 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0