Niedziela, 21 pazdziernika 2018 r.   Imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 86

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
3 miesiące aresztu dla mężczyzny, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad żoną 3 miesiące aresztu dla...
Policjanci z Lubina zatrzymali 25-letniego mężczyznę, podejrzanego o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad swoją żoną. Pomimo, że lubinianin był... »V Korowód Świętych w Lubinie V Korowód Świętych w L...
Korowód Świętych  przejdzie przez Lubin w środę 31 października 2018 r.  Korowód Świętych jest radosnym świętowaniem wigi... »Nie zawsze wiesz co pijesz. Policjanci przestrzegają przed alkoholem z niewiadomego źródła. Nie zawsze wiesz co pi...
Lubińscy policjanci przestrzegają przed nabywaniem wszelkich wyrobów zawierających alkohol, pochodzących z niewiadomych źródeł, szc... »Cuprum Lubin - Cerrad Czarni Radom Cuprum Lubin - Cerrad ...
Kolejny mecz Cuprum Lubin w Hali Widowiskowo - Sportowej.  Co przyniesie Miedziowym trzecia kolejka plusligowych zmagań? Odpowiedź już w ni... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...29.10.1998 Na stanowisko Przewodniczącego Rady Miejskiej wybrano Romana Jasińskiego

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Nowi lokatorzy w lubińskim ZOO
Data dodania: 20 września 2018 — Kategoria: Wiadomości

Nowi lokatorzy w lubińskim ZOO

Już od kilku dni goście lubińskiego ogrodu zoologicznego mogą podziwiać nowy gatunek - w wolierze sów zamieszkała para puszczyków mszarnych.

Puszczyk mszarny to duży ptak drapieżny z rodziny puszczykowatych. Waga ptaków waha się między 900 a 1200 g, rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 140-145 cm, a długość ciała ok. 65-70 cm. W środowisku naturalnym zamieszkuje tajgę na dalekiej północy Europy, Azji i Ameryki Północnej. Puszczyki mszarne są nieco mniejsze od puchacza. W upierzeniu brak jest dymorfizmu płciowego, jednak, podobnie jak u innych gatunków sów, samice są większe od samców. Charakterystyczną cechą wyglądu gatunku jest duża, wyraźnie zaznaczona, kolista szlara.

W Polsce po 1945 r. obserwowano rzadko zalatujące ptaki z białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, rzadko spotykany tam do dziś. W 2008 r. zaobserwowany został na Śląsku, a w roku 2010 stwierdzono pierwszych w kraju lęgów na Polesiu Lubelskim; w roku 2012 gniazdowało na tym terenie już co najmniej 8 par, gatunek ten gniazdował tam także w 2013 r. Ze względu na coraz częstsze przypadki lęgów puszczyka mszarnego w Polsce prognozuje się, że poza Polesiem Lubelskim populacja tych sów może skolonizować Puszczę Solską i Lasy Janowskie, jak również Podlasie i Bagna Biebrzańskie.

Para puszczyków mszarnych zamieszkała w wolierze, która na początku roku przeszła remont, po tym jak we wrześniu 2017 r. została zniszczona przez upadające drzewo podczas orkanu Ksawery.

Oprócz puszczyków mszarnych w zoo w najbliższym czasie pojawi się para wieloszponów szarych, do woliery powrócił również tragopan Temmincka oraz głuszec. W październiku w lubińskim zoo zamieszka kolejny nowy gatunek - bażanty miedziane.

fot. A. Łużyński

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18607.html
Ten artykuł był czytany 351 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.041 sek.Lubin 1.0