Wtorek, 19 marca 2024 r.   Imieniny: Józefa, Bogdana, Laili
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 44

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Rozpoczęły się nasadzenia lasów w Hucie Miedzi Głogów Rozpoczęły się nasadze...
140 tys. sadzonek drzew i krzewów leśnych – Huta Miedzi Głogów po raz kolejny rozpoczęła nasadzenia lasów na swoich te... »POLICJANCI PRZESTRZEGAJĄ SENIORÓW PRZED OSZUSTAMI. POLICJANCI PRZESTRZEGA...
Oszuści wymyślają wciąż to nowe metody, by się wzbogacić. Niestety często tak się dzieje kosztem niewinnych, starszych osób. Nie bądźmy ob... »95-lecie Adeli Kandut z miejscowości Obora 95-lecie Adeli Kandut ...
Piękny jubileusz świętowała wraz z rodziną i wójtem Tadeuszem Kielanem Adela Kandut. Mieszkankę Obory już po raz kolejny odwiedził w&oacut... »KGHM – Oferty pracy – Rekrutacja KGHM – Oferty pr...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...2.05.1945 Przejęcie miasta przez administrację polską, czynna była komenda milicji a od 15.05.1945 w ratuszu zaczął funkcjonować Zarząd Miejski

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Historia Miasta Lubina związana z winnicami…
Data dodania: 19 stycznia 2019 — Kategoria: Wiadomości

Historia Miasta Lubina związana z winnicami…

Poniżej zamieszczamy ciekawy list od naszego czytelnika o historii Lubina, który pragnie zwrócić szczególna uwagę, że historia naszego miasta splata się z istnieniem dużych winnic wokół Lubina i fakt ten powinniśmy wykorzystać do promocji naszej małej ojczyzny.

SZANOWNI MIESZKAŃCY MIASTA LUBINA.

Mamy już Nowy 2019 rok, mamy nowo-stare władze z małym urozmaiceniem i chciałbym przedstawić trochę historii naszego miasta, i wspólnie pomyśleć jak to dla dobra miasta i regionu wykorzystać. Od chyba ponad już 20 lat starałem się o to, ale jak do tej pory, nasze władze miasta były na to głuche i nic w tym kierunku nie zrobiły. W tym samym czasie  takie miasta i miasteczka, jak Środa Śląska, Wińsko, Przemków, Zielona Góra i Świdnica potrafiły to wykorzystać i teraz są na ustach nie tylko kraju, ale także Unii Europejskiej, a nawet Ameryki. A w Lubinie ?.

LUBIN - HISTORIA.

Pierwotnie osada w rejonie obecnego Starego Lubina należy do osad przedhistorycznych. Pierwsza wzmianka z 936 r. pochodzi od Geografa Bawarskiego, który nadmienia o istnieniu dużych winnic w sąsiedztwie osady o tej nazwie. W pierwszej połowie XII w. Piotr Włost, palatyn króla polskiego Bolesława Krzywoustego Bolesław Wysoki, wznosi i zbiegu rzek Zimnicy i Baczynki zamek w miejscu wcześniejszej osady obronnej. Już w 1 połowie XIII w. centrum Lubina zostało przemieszczone na wschód od starej osady i pokrywa się z obecnym śródmieściem, gdzie w tym czasie istniała inna osada słowiańska. W 1273 r. Lubin włączono do księstwa ścinawskiego, a od 1339 r. do legnickiego. Wzmianka o istnieniu szpitala pochodzi z 1305 r, zaś nadanie praw miejskich wg prawa magdeburskiego nastąpiło w 1319 r. W rok później książę legnicki Ludwik I funduje kaplicę zamkową pod wezwaniem Św. Jadwigi i Św. Magdaleny oraz opasuje miasto murami obronnymi...….

Dlaczego to piszę ?. Otóż dlatego, że jest to pierwsza wzmianka o uprawie winorośli w Polsce, potwierdzona przez kronikarza. Następna taka informacja jest po około 200 latach i dotyczy Zielonej Góry. A więc, na dziś liczy sobie 1083 lata.

Takie miasta jak w/w potrafiły ten fakt wykorzystać i stworzyć wspaniałe Święto Wina, a najwcześniej zrobiła to Zielona Góra, bo jeszcze w okresie międzywojennym, gdy należała do Niemiec. Potem w naszym regionie, już w roku 2005 Pierwsze Święto Wina zorganizowano w Środzie Śląskiej, a potem też i w Wińsku, gdzie w tym roku odbędzie się impreza po raz 15. Pierwsza była bardzo skromna, z małą ilością wystawców a także nie za dużą jeszcze ilością publiczności, stoisk i turystów. Od kilku lat miasteczko zdobyło już taką popularność, że nie mieści się już w granicach rynku, ma ogromną ilość wszelkich stoisk i wystawców nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicy. Już 5 lat temu, gdy występowałem tam po raz ostatni, spotykałem turystów z Włoch, Niemiec, Czech, Austrii, Francji a nawet obu Ameryk..... A JAK TO BYŁO U NAS W LUBINIE ?.

Otóż Lubin był na tyle zainteresowany Środą, że nasza TV i Jacek Mamiński przeprowadzali pierwsze relacje z imprezy. Teraz robi to Wrocław i inne stacje TV. Kilkanaście lat temu, gdy dyrektorem Wzgórza Zamkowego była Małgosia Czesak, zorganizowałem spotkanie Pani Małgosi w Środzie Śląskiej, z pomysłodawcą i organizatorką Święta Wina, Panią Bogucką, z nadzieją że takie świętowanie uda się zorganizować także i w naszym mieście. ALE Z BRAKU POPARCIA WŁADZ MIASTA NIE UDAŁO SIĘ. Jeszcze wcześniej, gdy Prezydentem miasta był Tadeusz Maćkała i żył Andrzej Górzyński, była szansa na zorganizowanie takiego święta, ale Tadeusz Maćkała musiał przedwcześnie ze swego stanowiska odejść i projekt upadł.

JAK TO WYGLĄDA NA DZIEŃ DZISIEJSZY ?  Miasto pięknie się rozbudowało, ma bardzo dobre miejskie arterie komunikacyjne, ma znakomite obiekty sportowe w postaci hali i stadionów, ma piękne parki z ZOO a także obszerne tereny zielone na błoniach. Są też  supermarkety, galeria i mniejsze placówki handlowe. Są liczne szkoły i piękna nasza młodzież. Jest regionalna TV i regionalne stacje radiowe. I CO NAJWAŻNIEJSZE ! DUŻA ILOŚĆ ZAKŁADÓW PRACY I OŚRODKÓW KULTURALNYCH. I tak, jak w Zielonej Górze, Wińsku, Środzie Śląskiej oraz Przemkowie nie starcza miejsca miejsca dla chętnych wystawców, a każdy chciałby coś swojego zaprezentować. A TO PRZECIEŻ NIE TYLKO LUBIN ALE I NASZ CAŁY REGION Z LEGNICĄ,  POLKOWICAMI, WROCŁAWIEM.  Miasto użycza tylko miejsca wystawowe, gastronomiczne i rozrywkowe. O resztę zadbają wystawcy tak, jak to robią w innych miastach.

NIE BEZ ZNACZENIA JEST TAKŻE FAKT, ŻE OD KILKU JUŻ LAT SĄ ORGANIZATORZY IMPREZ MASOWYCH I BARDZO DOBRZE IM TO SIĘ UDAJE.  ZAPRASZAM WIĘC DO ZAANGAŻOWANIA SIĘ I PODJĘCIA DZIAŁAŃ NA RZECZ PODJĘCIA TAKIEJ INICJATYWY I ZORGANIZOWANIA " ŚWIĘTA WINA W ZAGŁĘBIU MIEDZIOWYM "

I na koniec, Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do uprawy winorośli pod Lubinem, to proszę wejść na stronę: pieszkow.pl i zobaczyć zakładkę Winnica w Pieszkowie czy coś takiego. Teraz moja winnica już nie istnieje ale są młodzi winoroślarze nie tylko pod Lubinem, ale już na całym Dolnym Śląsku a także Polsce, łącznie z Mazurami.

Lubin. 16 stycznia 2019 r.                                Władysław Deptuła

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19078.html
Ten artykul byl czytany 407 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.007 sek.Lubin 1.0