Niedziela, 21 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 30

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Po czterech miesiącach walki o zachowanie granic, widać światełko w tunelu – wywiad z wójtem Tadeuszem Kielanem Po czterech miesiącach...
W najnowszych wydaniu Wiadomości Gminnych Gminy Lubin ukazał się wywiad z Gminy Lubin Tadeuszem Kielanem. Głównym tematem rozmowy jest wal... »Komunikat w sprawie jakości wody w Liścu, Bukownej, Wiercieniu i Zimnej Wodzie Komunikat w sprawie ja...
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubinie zawiadamia, że w próbce pobranej wody stwierdzono przekroczenia manganu, ale nie stwarza... »Wielka Sobota. Święcenie pokarmów i oczekiwanie na Zbawiciela Wielka Sobota. Święcen...
Wielka Sobota w tradycji chrześcijan jest momentem wyciszenia się i skupienia w oczekiwaniu na nadejście Zbawiciela. Tego dnia są święcone poka... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Oferty są aktualne w piątek, 19 kwietnia 2019 r.  SPEC... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...09.1999 Zakończono I etap remontu Szkoły Podstawowej nr 1 oraz przekazano ją do użytkowania

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Historia Miasta Lubina związana z winnicami…
Data dodania: 19 stycznia 2019 — Kategoria: Wiadomości

Historia Miasta Lubina związana z winnicami…

Poniżej zamieszczamy ciekawy list od naszego czytelnika o historii Lubina, który pragnie zwrócić szczególna uwagę, że historia naszego miasta splata się z istnieniem dużych winnic wokół Lubina i fakt ten powinniśmy wykorzystać do promocji naszej małej ojczyzny.

SZANOWNI MIESZKAŃCY MIASTA LUBINA.

Mamy już Nowy 2019 rok, mamy nowo-stare władze z małym urozmaiceniem i chciałbym przedstawić trochę historii naszego miasta, i wspólnie pomyśleć jak to dla dobra miasta i regionu wykorzystać. Od chyba ponad już 20 lat starałem się o to, ale jak do tej pory, nasze władze miasta były na to głuche i nic w tym kierunku nie zrobiły. W tym samym czasie  takie miasta i miasteczka, jak Środa Śląska, Wińsko, Przemków, Zielona Góra i Świdnica potrafiły to wykorzystać i teraz są na ustach nie tylko kraju, ale także Unii Europejskiej, a nawet Ameryki. A w Lubinie ?.

LUBIN - HISTORIA.

Pierwotnie osada w rejonie obecnego Starego Lubina należy do osad przedhistorycznych. Pierwsza wzmianka z 936 r. pochodzi od Geografa Bawarskiego, który nadmienia o istnieniu dużych winnic w sąsiedztwie osady o tej nazwie. W pierwszej połowie XII w. Piotr Włost, palatyn króla polskiego Bolesława Krzywoustego Bolesław Wysoki, wznosi i zbiegu rzek Zimnicy i Baczynki zamek w miejscu wcześniejszej osady obronnej. Już w 1 połowie XIII w. centrum Lubina zostało przemieszczone na wschód od starej osady i pokrywa się z obecnym śródmieściem, gdzie w tym czasie istniała inna osada słowiańska. W 1273 r. Lubin włączono do księstwa ścinawskiego, a od 1339 r. do legnickiego. Wzmianka o istnieniu szpitala pochodzi z 1305 r, zaś nadanie praw miejskich wg prawa magdeburskiego nastąpiło w 1319 r. W rok później książę legnicki Ludwik I funduje kaplicę zamkową pod wezwaniem Św. Jadwigi i Św. Magdaleny oraz opasuje miasto murami obronnymi...….

Dlaczego to piszę ?. Otóż dlatego, że jest to pierwsza wzmianka o uprawie winorośli w Polsce, potwierdzona przez kronikarza. Następna taka informacja jest po około 200 latach i dotyczy Zielonej Góry. A więc, na dziś liczy sobie 1083 lata.

Takie miasta jak w/w potrafiły ten fakt wykorzystać i stworzyć wspaniałe Święto Wina, a najwcześniej zrobiła to Zielona Góra, bo jeszcze w okresie międzywojennym, gdy należała do Niemiec. Potem w naszym regionie, już w roku 2005 Pierwsze Święto Wina zorganizowano w Środzie Śląskiej, a potem też i w Wińsku, gdzie w tym roku odbędzie się impreza po raz 15. Pierwsza była bardzo skromna, z małą ilością wystawców a także nie za dużą jeszcze ilością publiczności, stoisk i turystów. Od kilku lat miasteczko zdobyło już taką popularność, że nie mieści się już w granicach rynku, ma ogromną ilość wszelkich stoisk i wystawców nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicy. Już 5 lat temu, gdy występowałem tam po raz ostatni, spotykałem turystów z Włoch, Niemiec, Czech, Austrii, Francji a nawet obu Ameryk..... A JAK TO BYŁO U NAS W LUBINIE ?.

Otóż Lubin był na tyle zainteresowany Środą, że nasza TV i Jacek Mamiński przeprowadzali pierwsze relacje z imprezy. Teraz robi to Wrocław i inne stacje TV. Kilkanaście lat temu, gdy dyrektorem Wzgórza Zamkowego była Małgosia Czesak, zorganizowałem spotkanie Pani Małgosi w Środzie Śląskiej, z pomysłodawcą i organizatorką Święta Wina, Panią Bogucką, z nadzieją że takie świętowanie uda się zorganizować także i w naszym mieście. ALE Z BRAKU POPARCIA WŁADZ MIASTA NIE UDAŁO SIĘ. Jeszcze wcześniej, gdy Prezydentem miasta był Tadeusz Maćkała i żył Andrzej Górzyński, była szansa na zorganizowanie takiego święta, ale Tadeusz Maćkała musiał przedwcześnie ze swego stanowiska odejść i projekt upadł.

JAK TO WYGLĄDA NA DZIEŃ DZISIEJSZY ?  Miasto pięknie się rozbudowało, ma bardzo dobre miejskie arterie komunikacyjne, ma znakomite obiekty sportowe w postaci hali i stadionów, ma piękne parki z ZOO a także obszerne tereny zielone na błoniach. Są też  supermarkety, galeria i mniejsze placówki handlowe. Są liczne szkoły i piękna nasza młodzież. Jest regionalna TV i regionalne stacje radiowe. I CO NAJWAŻNIEJSZE ! DUŻA ILOŚĆ ZAKŁADÓW PRACY I OŚRODKÓW KULTURALNYCH. I tak, jak w Zielonej Górze, Wińsku, Środzie Śląskiej oraz Przemkowie nie starcza miejsca miejsca dla chętnych wystawców, a każdy chciałby coś swojego zaprezentować. A TO PRZECIEŻ NIE TYLKO LUBIN ALE I NASZ CAŁY REGION Z LEGNICĄ,  POLKOWICAMI, WROCŁAWIEM.  Miasto użycza tylko miejsca wystawowe, gastronomiczne i rozrywkowe. O resztę zadbają wystawcy tak, jak to robią w innych miastach.

NIE BEZ ZNACZENIA JEST TAKŻE FAKT, ŻE OD KILKU JUŻ LAT SĄ ORGANIZATORZY IMPREZ MASOWYCH I BARDZO DOBRZE IM TO SIĘ UDAJE.  ZAPRASZAM WIĘC DO ZAANGAŻOWANIA SIĘ I PODJĘCIA DZIAŁAŃ NA RZECZ PODJĘCIA TAKIEJ INICJATYWY I ZORGANIZOWANIA " ŚWIĘTA WINA W ZAGŁĘBIU MIEDZIOWYM "

I na koniec, Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do uprawy winorośli pod Lubinem, to proszę wejść na stronę: pieszkow.pl i zobaczyć zakładkę Winnica w Pieszkowie czy coś takiego. Teraz moja winnica już nie istnieje ale są młodzi winoroślarze nie tylko pod Lubinem, ale już na całym Dolnym Śląsku a także Polsce, łącznie z Mazurami.

Lubin. 16 stycznia 2019 r.                                Władysław Deptuła

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19078.html
Ten artykuł był czytany 179 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.028 sek.Lubin 1.0