Piątek, 30 lipca 2021 r.   Imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 32

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Dwie huty KGHM znalazły się w gronie dziesięciu zakładów na świecie ze znakiem Copper Mark, prestiżową gwarancją odpowiedzialnej produkcji Dwie huty KGHM znalazł...
Huty Miedzi Głogów i Legnica zyskały wyróżnienie znakiem Copper Mark. Dwa oddziały KGHM mogą korzystać z certyfikatu potwierdzające... »Oferty pracy z PUP Lubin Oferty pracy z PUP Lub...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Zupa z zielonej soczewicy z grzanką i serem korycińskim Zupa z zielonej soczew...
Zielona soczewica to ważny składnik diety wegetariańskiej, ale również pyszny dodatek lub baza do zup i różnego rodzaju dań. Poleca... »Kim jest korektor tekstu i jak nim zostać? Kim jest korektor teks...
Korektor jest, jak sama nazwa mówi, specjalistą od wyszukiwania i poprawiania błędów w tekstach. Zwykle pracuje w wydawnictwie ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...IX 1946 Otwarcie szpitala powiatowego przy ul. 1 Maja. Tego samego roku otwarta została Miejska Biblioteka Publiczna

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

MDK. Gitariada lubińska - archeologiczna wycieczka (1)
Data dodania: 01 sierpnia 2020 — Kategoria: Wiadomości

MDK. Gitariada lubińska - archeologiczna wycieczka (1)

W 50 rocznicę funkcjonowania Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie postanowiono ograniczyć w sposób drastyczny ofertę edukacyjną placówki. W Starostwie Powiatowym górę wziął chłodny rachunek ekonomiczny i pod urzędniczy nóż poszły zajęcia edukacyjno-kulturalne, w których mogłoby wziąć udział ok. 600 dzieci i młodzieży z miasta i powiatu lubińskiego.

W nowym roku szkolnym 2020/2021 z listy zajęć (planu zajęć) oferowanych przez MDK zniknęły bowiem języki obce (angielski i niemiecki), zajęcia sportowe (szermierka i taekwondo), grafika komputerowa i fotografia, warsztaty informatyczne oraz zajęcia artystyczne - studio piosenki AMA, pracownia teatralna, a wraz z nią scena recytacji i monodramu, kabaret „Ogniste strzały”, teatrzyk „Urwisy”,Teatr Pękniętego Zwierciadła”, teatrzyk „Kto to?”, Teatr Lalki i Aktora, warsztaty „Korespondencja Sztuk” oraz koło gitarowe.

Koło gitarowe - pomysł gitariady. Pod szyldem koła gitarowego w MDK od 1982 r. realizowany był pomysł na tzw. gitariadę lubińską - edukacyjny program muzyczny, który zasadniczo obejmował trzy obszary działań: 1)gitarową pracę u podstaw; 2)prowadzenie młodzieżowych zespołów muzycznych; 3)tworzenie sieci powiązań MDK z lokalnymi podmiotami. Używając języka muzycznego, działanie te składały się na swoisty, niepowtarzalny koncert na gitarę i inne instrumenty, mający na celu ożywianie i angażowanie wewnętrznych sił tkwiących w środowisku lokalnym. Gitariada programowo wykorzystywała edukacyjny potencjał muzyki popularnej oraz różnorodne tzw. „okazje edukacyjne” (tworzące się w środowisku lokalnym spontanicznie i/lub kreowane intencjonalnie z myślą o zdynamizowaniu, ułatwianiu, wspomaganiu rozwoju muzycznego uczestników zajęć gitarowych) i wypełniała podstawowe cele edukacji gitarowej przy jednoczesnym poszerzaniu zakresu działań placówki na nowe obszary. Triada koncertowa – trzy obszary. Gitariada lubińska była inspirowana i animowana 1-osobowo, a realizowana głównie w oparciu o istniejące zasoby (ludzkie, pieniężne, rzeczowe, informacyjne) Młodzieżowego Domu Kultury. I obszar (1982-2020) - gitarowa praca u podstaw. Gitariada zaczęła się małym tworem, którym było koło gitarowe powstałe w Młodzieżowym Domu Kultury, działające jednorazowo w roku szkolnym 1982/1983 r. Dyrektorem placówki był wtedy śp. Tadeusz Stojek (przedwcześnie zmarły w 2008 r. „artysta, dziennikarz, pedagog, animator kultury i współtwórca Fabryki Kultury, który pracował w Lubinie z młodzieżą i organizował imprezy kulturalne”). W ramach koła gitarowego rozpoczęła się praca u podstaw - prowadzenie indywidualnych i grupowych zajęć szkoleniowych z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi w zakresie gry na gitarze; umożliwienie realizowania zainteresowań i rozwijania talentów gitarowych najszerszym rzeszom mieszkańców miasta i okolic) - która kontynuowana była nieprzerwanie w latach 1990-1999 oraz 2004-2020. II obszar (1990-2010) – prowadzenie młodzieżowych zespołów muzycznych. *W latach 1990-1999 gitariada lubińska powraca (z Domu Kultury Zagłębia Miedziowego – dzisiejszego CK Muza) do Młodzieżowego Domu Kultury, kierowanego przez Waldemara Doleckiego.

W tym okresie gitarowa praca u podstaw rozszerzana została o prowadzenie lokalnych młodzieżowych zespołów muzycznych, które praktycznie sprowadzało się do opieki instruktorskiej (organizacji prób muzycznych, w tym bezpłatnego udostępniania pomieszczeń placówki dla odbywania regularnych prób i podstawowej aparatury nagłośnieniowej, wsparcia merytorycznego w zakresie problematyki muzycznej, zapewniania sali koncertowej, organizacji koncertów itp.). *Wcześniej, w latach 80-tych, prowadzenie 2-3 zespołów muzycznych w podobnym zakresie było możliwe w kultowej sali 33 DKZM-u.

*W latach 2005-2010 MDK stał się najważniejszym miejscem dla lokalnych zespołów muzycznych, w którym w szczytowym okresie z 8 pomieszczeń piwnicznych korzystało 18 zespołów. Dla samej placówki było to nowe, ogromne wyzwanie, a dla opieki instruktorskiej znaczące poszerzenie działań organizacyjnych i koordynacyjnych. Uciążliwa ze swej natury działalność zespołów wobec zajęć i imprez stałych czy okazjonalnymi placówki, specjalnie dodatkowo angażowała grupy innych pracowników merytorycznych, pracowników portierni i administracji (w zakresie przystosowywania pomieszczeń piwnicznych w celu tworzenia dogodnych warunków do ćwiczeń indywidualnych i grupowych; negocjowania zasad, podpisywania i aktualizacji porozumień z liderami poszczególnych zespołów ws. użytkowania tychże pomieszczeń; aktualizacji stanów osobowych zespołów, sporządzenia harmonogramu dyżurów porządkowych; bieżącego monitorowania przestrzegania zasad użytkowania pomieszczeń piwnicznych; polubownego rozstrzygania wszelkich spraw spornych wynikających z codziennej działalności zespołów; adekwatnego reagowania na uwagi pracowników MDK dot. organizacji i przebiegu prób, ich wpływu na inne zajęcia sekcji MDK; umożliwiania prezentacji w ramach cyklicznych koncertów pn. Lubińskie Prezentacje Artystyczne – LuPA itp.).

III obszar (2004-2014) - tworzenie sieci powiązań MDK z lokalnymi podmiotami publicznymi, prywatnymi i obywatelskimi. Mimo braku autentycznych sieci współpracy w działalności lokalnych instytucji kultury i innych organizatorów życia kulturalnego - dzięki specjalnie zaprojektowanym, doraźnym lub spontanicznie powstałym z sytuacji kontaktom Młodzieżowego Domu Kultury z lokalnymi przedsiębiorcami, wiodącymi instytucjami kultury, stowarzyszeniami działającymi na niwie kultury, liderami środowiska muzycznego, mediami - w latach 2004-2014 możliwe stały się międzyinstytucjonalne działania animacyjne takie, jak m.in.: 1)Lubińskie Prezentacje Muzyczne; 2)Wieczory Autorskie Lubińskiego Środowiska Muzycznego „Simple Duo & Friends”; 3)Koncerty „Piano-Forte i Przyjaciele”; 4)Gitarowy Rekord Lubina; 5)Lubińskie Prezentacje Artystyczne „LuPA”; 6)Warsztaty Gitarowe/Dolnośląski Desant Gitarowy; 7); 8)Lubińska Grupa Bębniarska; 8)Lubińskie Warsztaty Bębniarskie; 9)Dolnośląski Festiwal Instrumentów Etnicznych.

Cdn. Andrzej Ossowski

Słowa kluczowe: lubin wiadomość użytkownicy
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21263.html
Ten artykuł był czytany 179 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0