Czwartek, 02 maja 2024 r.   Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 71

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Filmowa majówka w kinach Helios! Filmowa majówka w kina...
Pierwszy kinowy tydzień w maju przyniesie moc emocjonujących seansów i gorących nowości. Na wielkich ekranach zagości brawurowa produkcja ... »Dzień Hutnika w KGHM Dzień Hutnika w KGHM
Miedziowy gigant kultywuje tradycje świąt branżowych, a Dzień Hutnika to obok Barbórki jedno z najważniejszych świąt w spółce. Hutn... »Chcesz 800+ – wypełniaj bez błędów Chcesz 800+ – wy...
Błąd w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka to najczęstsze błędy, które pojawiają się we dokumentach wysyłanych do ZUS. Rozpatryw... »KGHM – Oferty pracy – Rekrutacja KGHM – Oferty pr...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...2.12.1999 Utworzono Unię Miast Miedziowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miast unijnych: Prezydenci Lubina Dariusz Milka i Głogowa Zbigniew Rybka oraz burmistrz Polkowic Emilian Stańczyszyn

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
MDK. Gitariada lubińska - wycieczka archeologiczna (3)
Data dodania: 17 sierpnia 2020 — Kategoria: Wiadomości

MDK. Gitariada lubińska - wycieczka archeologiczna (3)

Zespoły muzyczne (1990-2010)

W ramach koła gitarowego Młodzieżowego Domu Kultury swoje dobre chwile przeżywały również lokalne zespoły muzyczne. W latach 90-tych i później placówka obejmowała opieką (techniczną, merytoryczną, pedagogiczną i organizacyjną) młodzieżowe zespoły muzyczne działające w mieście. MDK przejął rolę opiekuna zespołów po tym, jak zostały one wyeksmitowane z Domu Kultury Zagłębia Miedziowego (obecnego CK Muza).

***

W latach 80-tych najważniejszym miejscem dla lubińskich zespołów muzycznych (oprócz klubu „Żuraw”) był Dom Kultury Zagłębia Miedziowego. Miasto umożliwiało młodzieży i osobom dorosłym uzdolnionym muzycznie realizację muzycznych zainteresowań, zapewniając bezpłatnie salę prób, profesjonalną salę koncertową, organizację występów publicznych, podstawową aparaturę nagłośnieniową, perkusję i opiekę instruktorską.

 

Najbardziej znanym zespołem, który skorzystał z oferowanych warunków był SQUIER, grający muzykę speed metalową. Zespół powstał w 1985 r., w wyniku rozpadu zespołów Kodeks (Legnica) i Obraz Kontrolny (Lubin). Po intensywnych próbach w DKZM (w kultowej sali nr 33) zespół wziął udział w prestiżowym Festiwalu Muzyków Rockowych – Jarocin 1985.

Dla przypomnienia (z materiałów archiwalnych dostępnych w sieci)

*Przez lata „Jarocin” był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego. Po 1980 roku odgrywał dużą rolę dla świata muzycznego, głównie dzięki festiwalowej publiczności. Dochodziło do częstych incydentów wygwizdania grupy muzycznej, obrzucania pomidorami, błotem lub kamieniami. Publiczność festiwalowa nie tolerowała oficjalnie w tamtych czasach promowanych zespołów. Przyjęcie publiczności na festiwalu często decydowało o dalszych losach zespołu, a jej uznanie owocowało ogólnopolską sławą, dlatego też na kolejne edycje grupy muzyczne przygotowywały się starannie opracowując specjalny festiwalowy materiał.

*„Squier w Jarocinie '85 był głównym laureatem - „niczym nie ustępował, a nawet przewyższał uznane przez fanów grupy Jaguar i Kat.". Po festiwalu Squier miał kilka propozycji nagrań i promocji radiowej na zachodzie. Wojsko Polskie zareagowało natychmiast wysyłając powołania muzykom Squiera. Komuś ten zespół bardzo przeszkadzał - Squierowi odmówiono występu na festiwalu Metalmania, gdzie uprzednio został zaproszony aby wystąpić jako "gość - laureat Jarocina". Plotka głosi że kadry z zespołem Squier zostały również wycięte z filmu "Fala" Piotra Łazarkiewicza.

Skład: Darek Jedut - b, Jacek Lubas - g, Sergiusz Śmigiel - g, Mariusz Soliwoda - dr, Wojtek Łyszczarz – wokal”.

***

Od tamtego czasu lubińskie zespoły muzyczne stawiające pierwsze kroki, znajdowały darmowe miejsce do prowadzenia swoich prób, mogły liczyć na porady merytoryczne w zakresie indywidualnej i grupowej praktyki gitarowej/muzycznej; zespoły bardziej zaawansowane (oprócz bezpłatnie udostępnianej sali prób) mogły koncertować w sali MDK (przy wsparciu technicznym i organizacyjnym placówki).

Cdn.

Andrzej Ossowski 

 

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21317.html
Ten artykul byl czytany 239 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0