Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 79

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Kolejne cztery brygady rosną w siłę Kolejne cztery brygady...
Już w ten weekend w dniach 27.04- 28.04 w czterech brygadach OT prawie 200 ochotników po szkoleniu podstawowym w obecności zaproszonych ... »ZOO Lubin - Wieże dla oknówek ZOO Lubin - Wieże dla ...
Ogród zoologiczny w Lubinie z dumą informuje, że kontynuując ideę pomocy ptakom, zamontował dwie wieże lęgowe dla jaskółek okn&oacu... »Rozlicz PIT do 30 kwietnia Rozlicz PIT do 30 kwie...
Zeznania podatkowe PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00. Najprostszą... »Czy warto od razu przejść na emeryturę? Czy warto od razu prze...
Wielu seniorów zastanawia się czy warto od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnować z pracy? Nie zawsze to się opłaca. Jeżeli po... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...03-05.09.1999 Podczas Dni Lubina zorganizowano plener ceramiczny "Świeżo wypalone". Przedstawiono prace dzieci i młodzieży działających przy pracowni ceramicznej przy fundacji im. brata Alberta oraz pracowni ceramicznej przy MDK w Lubinie

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
MDK. Gitariada lubińska - wycieczka archeologiczna (6) Zespoły muzyczne na bis
Data dodania: 30 sierpnia 2020 — Kategoria: Wiadomości

MDK. Gitariada lubińska - wycieczka archeologiczna (6) Zespoły muzyczne na bis

Dnia 14 października 2005 r., po 15-letniej przerwie młodzieżowe zespoły muzyczne powróciły do MDK, gdy w ramach pracowni muzycznej uruchomiono dla nich pierwszą salę prób – pomieszczenie piwniczne.

*Przy akceptacji dyrekcji oraz nieocenionej pomocy administracji i pracowników technicznych placówki, przez kilka lat mozolnie uwalniano dla zespołów kolejne pomieszczenia piwniczne, zagracone niemiłosiernie aż po sufity. Były to pomieszczenia w opłakanym stanie technicznym (szczególnie instalacja wodociągowa i elektryczna), które jednak zespoły chętnie adaptowały na swoje sale prób. Powoli powstawały więc kolejne sale charakteryzujące się niepowtarzalnym undergroundowym stylem i klimatem.

     Do 2010 r. placówka była najważniejszym miejscem w Lubinie dla lokalnych zespołów muzycznych – jedynym w historii miasta, w którym zgrupowanych było ich tak wiele (w szczytowym okresie z 8 pomieszczeń piwnicznych MDK korzystało 18 zespołów). Dla porównania: w latach 80-tych w DKZM była to tylko jedna sala 33, w której ćwiczyły 2-3 zespoły - podobnie było w latach 90-tych w MDK.

     Placówka oferowała młodzieżowym zespołom muzycznym najlepsze w mieście warunki do pracy twórczej i rozwoju. W każdym dniu tygodnia na terenie MDK młodzież utalentowana muzycznie mogła wiele godzin spędzać na indywidualnych ćwiczeniach i próbach grupowych. Efekty pracy były widoczne i zachęcające - zespoły systematycznie i udanie prezentowały się w trakcie licznych występów publicznych w mieście i rejonie Dolnego Śląska – o czym szeroko informował portal społecznościowy e-Lubin

     Członkowie wszystkich zespołów dodatkowo mogli uczestniczyć m.in. w:

1)indywidualnych zajęciach szkoleniowych w zakresie gry na gitarze;

2)stałych próbach Grupy Jamowej MDK;

3)cyklicznych spotkaniach muzycznych Piano-Forte i Przyjaciele;

4)koncertach zespołów rockowych organizowanych w salach MDK oraz Lubińskich Prezentacjach Artystycznych – LuPA.  

Najbardziej znanym zespołem, który powstał i ćwiczył wówczas w MDK był „Midnight Blues”

Dla przypomnienia (z materiałów archiwalnych dostępnych w sieci)

Midnight Blues to formacja blues’owa, założona w Lubinie w grudniu 2007 r. (obecny skład skrystalizował się w 2015 roku). Muzyka zespołu to szeroko rozumiany blues z elementami rocka i fusion. Zespół tworzą doświadczeni muzycy często grający w otwartej formie.

A to oznacza, że muzyka jest tworzona tu i teraz. Koncerty Midnight Blues to dawka energii, po której każdy powinien poczuć się lepiej. Członkowie zespołu to konglomerat lubińskich muzyków, mających za sobą spory bagaż doświadczeń estradowych. Większość z nich wróciła do grania po wieli latach nieobecności na scenie.

Lata wspólnego grania, często wielu wyrzeczeń oraz ciężkiej pracy zaowocowały wieloma sukcesami.

Midnight Blues brał udział w licznych festiwalach i przeglądach bluesowych i rockowych. We wszystkich, do których zespół zgłosił swój akces, zdobył kwalifikacje, a w dalszej kolejności zmagań konkursowych otrzymał m. in.

Grand Prix i Nagrodę Publiczności w przeglądzie zespołów „Ale Banda” w Wałbrzychu

Grand Prix Festiwalu Wet Water Festiwal w Moryniu

Grand Prix i nagrodę Prezydenta Rybnika w Międzynarodowym Rybnik Blues Festiwal

Grand Prix May Blues Meeting w Koźminie Wlkp

Grand Prix Publiczności i wyróżnienie na festiwalu „Blues nad Bobrem” w Bolesławcu

II miejsce w konkursie Missisipi Blues Festiwal w Poznaniu

Wyróżnienie na Festiwalu im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień” w Ostrowcu Świętokrzyskim

Midnight Blues jest najbardziej utytułowanym zespołem bluesowym w Lubinie. Działa w lubińskim w środowisku muzycznym. Jest inicjatorami i współorganizatorami corocznej imprezy p.n. „Polski Dzień Bluesa”, która odbywa się w CK „Muza” w Lubinie.

Skład Midnight Blues: Jarosław Saniewski – wokal; Mariusz Wilanowski – harmonijka diatoniczna; Jacek Talko – gitara; Paweł Wawrzyniak – gitara; Krzysztof Borowski- gitara basowa; Stanisław Krawczyk – perkusja”

     Od 2010 r. lubińskie zespoły muzyczne już nie mają wsparcia MDK. Stało się tak po rutynowej kontroli z UM i podjętej decyzję o wyprowadzce zespołów (ze względów bezpieczeństwa). Szkoda tylko, że muzyczna młodzież i dorośli (ok. 80 osób) zachowali się wtedy na tyle pasywnie, iż nie podjęli większych starań o utrzymanie tych pomieszczeń ćwiczeniowych... Cóż, wydaje się, że nie zadziałały zbieżne wartości i przekonania młodych ludzi, realizacja podobnych zainteresowań muzycznych i wspólne stałe miejsce spotkań - charakterystyczne dla lokalności – w ciągu tych kilku lat nie przyczyniły się jeszcze do wytworzenia jakiegoś trwałego systemu więzi członków lubińskiej społeczności muzycznej skupionej wokół MDK. Nie ukształtowały one na trwałe tej lokalnej formy organizacji życia zbiorowego.

Cdn.

Andrzej Ossowski

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21363.html
Ten artykul byl czytany 262 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0