Czwartek, 02 maja 2024 r.   Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 115

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Filmowa majówka w kinach Helios! Filmowa majówka w kina...
Pierwszy kinowy tydzień w maju przyniesie moc emocjonujących seansów i gorących nowości. Na wielkich ekranach zagości brawurowa produkcja ... »Dzień Hutnika w KGHM Dzień Hutnika w KGHM
Miedziowy gigant kultywuje tradycje świąt branżowych, a Dzień Hutnika to obok Barbórki jedno z najważniejszych świąt w spółce. Hutn... »Chcesz 800+ – wypełniaj bez błędów Chcesz 800+ – wy...
Błąd w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka to najczęstsze błędy, które pojawiają się we dokumentach wysyłanych do ZUS. Rozpatryw... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?..."Kielich" to najwyższa w Polsce wieża wspinaczkowa, wysokości 32,5 m?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Co to są kursy walut i od czego zależą?
Data dodania: 10 maja 2021 — Kategoria: Wiadomości

Co to są kursy walut i od czego zależą?

Kurs wymiany wskazuje cenę jednej waluty wyrażoną w innej walucie. Ceny te kształtują się na tzw. rynku walutowym. Przykładowo, jeśli euro jest warte 1,11 USD, oznacza to, że chcąc wymienić jedno euro na walutę amerykańską, otrzyma się 1,11 USD lub odwrotnie - za jednego dolara dostanie się 0,90 euro.

 

Różnica między nominalnym a realnym kursem walutowym

Kurs wymiany walut określa stosunek między dwiema walutami, które są względem siebie ustalone. Reguluje cenę przy zmianie waluty obcej na krajową lub krajową na obcą (kurs nominalny) oraz dostarcza informacji o sile nabywczej i konkurencyjności (realnym kursie wymiany) kraju.
Wiele osób kładzie nacisk na nominalny kurs walut. Wskazuje on stosunek, w jakim można wymienić walutę jednego kraju na walutę innego kraju, np. euro na funty lub dolary na euro.

Nominalny kurs walutowy

Rzeczywisty kurs walutowy opisuje siłę nabywczą państwa - porównuje się dochód lub reprezentatywny koszyk dóbr dwóch krajów.
Przykładowo, jeśli porówna się dochody dwóch osób z dwóch różnych krajów i przeliczy „tylko” walutę, jest to pogląd jednostronny. Decydujące jest to, co można kupić za swoje pieniądze w kraju, w którym się mieszka. Jeśli Polak zarabia np. 3000 złotych, a chleb kosztuje np. 3 złote, to teoretycznie może za swoje zarobki kupić 1000 bochenków chleba. Osoba zarabiająca w innym kraju, np. Szwajcarii, zarabia 3200 franków szwajcarskich i płaci 4 franki za bochenek chleba. Za swoje zarobki może kupić tylko 800 bochenków chleba miesięcznie, chociaż zarabia więcej niż Polak (3200 franków to ponad 13 000 złotych).

Europejski Bank Centralny oblicza efektywny nominalny kurs wymiany euro jako ważony iloczyn indeksów nominalnych kursów wymiany na podstawie kwotowań wolumenu. W rezultacie tego wyrażenia nie można już interpretować jako kursu walutowego w pierwotnym znaczeniu, ale jako stwierdzenie dotyczące rozwoju w czasie, czyli zysku lub utraty względnej konkurencyjności cenowej.

Jest to ważne dla wielu gospodarek, ponieważ o rozwoju eksportu i importu decydują w niemałym stopniu ich ceny. Jeśli kurs wymiany danego kraju będzie się skutecznie umacniał, kraj ten straci konkurencyjność cenową w stosunku do swoich głównych partnerów handlowych. Utrata konkurencyjności cenowej i związany z tym spadek eksportu wpływa na wzrost gospodarczy, zatrudnienie oraz rachunek obrotów bieżących.

Co powoduje wahania kursów walut?

Za poziom kursu walutowego odpowiadają popyt i podaż. Bank centralny określa podaż waluty poprzez ustalenie podstawowej stopy procentowej. W strefie euro zajmuje się tym Europejski Bank Centralny (EBC) z siedzibą we Frankfurcie. Jeśli Europejski Bank Centralny drukuje dużo nowych pieniędzy zwiększa podaż, wówczas wartość euro ma tendencję do spadku w porównaniu z innymi walutami, takimi jak na przykład dolar.

Popyt na walutę zależy w dużej mierze od popytu na towary z kraju pochodzenia tej waluty. Na przykład, jeśli wielu Amerykanów chce kupić europejskie samochody, potrzebują dużo euro, aby za nie zapłacić.

Im więcej samochodów sprzedaje się z Europy do USA, tym wyższa jest wartość euro. I odwrotnie - kurs euro ma tendencję do spadku, kiedy na rynku światowym jest mniejszy popyt na towary pochodzące z Europy.

W rzeczywistości kursy walutowe reagują znacznie wcześniej, nawet wtedy, gdy popyt na towary jeszcze się nie zmienił. Dzieje się tak, ponieważ na rynku walutowym nawet prognozy mogą powodować zmianę kursu.

Przykładowo, jeśli eksperci przewidywali, że Europejczycy będą kupować mniej towarów z Wielkiej Brytanii, ponieważ kraj opuszczał UE, a ceny brytyjskich towarów rosły z powodu wyższych ceł, to wartość brytyjskiej waluty zaczęła spadać. Taka sytuacja miała miejsce po referendum w sprawie Brexitu.

Kursy walut ustalane na rynku walutowym są narażone na regularne wahania, między innymi ze względu na różnice w podaży i popycie. Poza bankami centralnymi, handlarzami walutami czy wydarzeniami politycznymi to właśnie obroty handlowe w stosunkach dwustronnych regulują popyt i podaż waluty. Aktualne kursy walut znajdziemy na: https://kursy-walut.info.pl/

Ogromne wahania kursu lokalnej waluty mogą być oznaką kryzysu gospodarczego lub finansowego, dlatego kurs walutowy odgrywa ważną rolę w rozwoju lub ocenie ekonomicznej kraju.

Fakty historyczne - kurs walutowy euro

Euro w przeszłości znacznie ucierpiało na skutek spadku, a później odzyskało status jednej z najsilniejszych walut.
Kurs euro znacznie spadł niedługo po wprowadzeniu euro jako wspólnej waluty w krajach Unii Europejskiej.
W 2000 r. waluta była warta zaledwie 0,82 dolara. Jednak w ciągu zaledwie dwóch lat euro zrównało się z dolarem amerykańskim. Ponadto, cena waluty nie przestała rosnąć. W 2008 roku euro stało się jedną z najsilniejszych walut, przewyższając nawet dolara.

Kryzys w strefie euro zaczął się dopiero w 2009 roku, kiedy ujawniono problemy gospodarcze Grecji. Chociaż trudno byłoby zidentyfikować wszystkie czynniki, które doprowadziły do tego problemu, nie można zaprzeczyć, że niezdolność greckiego rządu do rozsądnego wykorzystania zasobów była główną przyczyną tak katastrofalnego obrotu wydarzeń. Większość ekonomistów uważa, że Grecja osiągnęła poziom zadłużenia znacznie przekraczający wartość gospodarki tego kraju. Wkrótce podobny los spotkał inne kraje strefy euro.
Problemy, które dotknęły całą Europę, w rzeczywistości były spowodowane kryzysem finansowym w USA. Gospodarka Stanów Zjednoczonych wpływa na euro na wiele sposobów. Niektórzy nawet twierdzą, że gdyby nie nastąpił kryzys finansowy w USA, polityka gospodarcza greckiego rządu nigdy nie zostałaby ujawniona.
Strefa euro przetrwała duże problemy gospodarcze, a euro nie tylko zostało zrównane z dolarem amerykańskim, ale w ciągu kilku lat było również w stanie przewyższyć amerykańską walutę.

Materiał zewnętrzny

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22343.html
Ten artykul byl czytany 359 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

~Gość

GoœМ serwisu
#44109 | 11.05.21 10:22:56Zgіo¶ naruszenie netykiety/regulaminu.

https://kantorekspert.pl/edukacja-finansowa/kursy-walut tutaj można poczytać dużo o kursach.
Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.014 sek.Lubin 1.0