Poniedzialek, 13 maja 2024 r.   Imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 62

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Dolnośląska KAS wykryła skradzione, luksusowe auta Dolnośląska KAS wykrył...
Dolnośląska KAS podczas kontroli jednego z samochodów ciężarowych na A4 wykryła skradzione pojazdy. Wartość rynkowa obu skr... »KGHM – Oferty pracy – Rekrutacja KGHM – Oferty pr...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »Dumni z munduru Dumni z munduru
Piątek 10 maja 2024 roku był szczególnym dniem dla żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obchodzili Dzień Dumy z Mundur... »Miedzowi hutnicy docenieni – KGHM świętuje Dzień Hutnika Miedzowi hutnicy docen...
Głośnym powitaniem i występem orkiestry hutniczej z Głogowa oraz grupy mażoretek przed siedzibą zarządu KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczęły się gł&... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...3.11.1998 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Dariusz Milka a wiceprezydentami Mariusz Duży i Zdzisław Kozicki.

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Magia smaków podczas 12. Festiwalu Kapusty i Pieroga
Data dodania: 07 września 2021 — Kategoria: Wiadomości

Magia smaków podczas 12. Festiwalu Kapusty i Pieroga

Pierogi w różnej postaci: kresowe i po włosku, z wątróbką i kaszanką, po kaszubsku i z kaszą gryczaną, ale także wyjątkowe dania z kapusty podbiły serca publiczności i jurorów podczas 12. Festiwalu Kapusty i Pieroga, który odbył się w Księginicach. Trudnej sztuki lepienia pierogów podjęli się m.in. minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Premiera oraz wójt Tadeusz Kielan.

 

W kulinarne konkursowe szranki stanęło pięć ekip, a smak zgłoszonych do konkursu potraw oceniało jury w składzie Janina Mucha oraz Józef Gawrat, profesjonalny kucharz z wieloletnim stażem.

– Zwycięskie potrawy podbiły nasze serca i podniebienia. To były dania z najwyższej półki. Pierogowe farsze naprawdę zadziwiały, bo przecież najczęściej jemy ruskie, z mięsem i kapustą. Tu mogliśmy spróbować zupełnie nowych smaków, wszystkie były przepyszne. Tam gdzie zauważyliśmy pewne niedociągnięcia, podpowiedzieliśmy ich autorom jak je poprawić – mówi juror Józef Gawrat.

Najwyżej ocenione zostały potrawy przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Czerńca: gołąbki z kapusty i kotleciki z kapusty, które otrzymały pierwszą nagrodę, premiowaną kwotą 900 zł.

Drugie miejsce (800 zł) zajęła reprezentacja gospodarzy: Klub pod Garami z Księginic za pierogi ze śliwkami i chleb kapuściany.

Trzy równorzędne trzecie nagrody (700 zł) otrzymały: Koło Gospodyń z Krzeczyna Wielkiego za  pierogi po włosku i pierogi kresowe, Klub Kobiet Niezależnych Babeczki z Osieka za pierogi z wątróbką i kaszą gryczaną i mix sałat z kapusty oraz Zespół Lejdis ze Składowic za pierogi po kaszubsku i pierogi z kaszą gryczaną.

Konkursowi towarzyszyły także warsztaty lepienia pierogów, prowadzone przez „Babeczki” z Osieka, pod okiem których swoje pierwsze kroki w tej materii stawiali m.in. minister Krzysztof Kubów i wójt Tadeusz Kielan. Zresztą z powodzeniem, bo każdy z panów ma już swoim koncie własnoręcznie ulepionego pieroga.

Były także zachwycające warsztaty carvingu, sztuki dekorowania potraw rzeźbami z warzyw i owoców oraz warsztaty tworzenia chleba, podczas których uczestnicy mogli się dowiedzieć jak powstają niepowtarzalne chlebowe mieszanki, a z zajęć wyszli z własnym zakwasem, dzięki któremu w domu będą mogli samodzielnie wypiekać chleb.

–  Celem warsztatów było sprowokowania naszych mieszkańców, przekonanie ich do zmiany nawyków żywieniowych. Samodzielnie upieczony, zdrowy chleb czy cuda z warzyw i owoców tworzone podczas warsztatów carvingu – to pierwszy krok w dobrym kierunku – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Warsztaty dofinansowane zostały ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach projektu Kulinaria Gminy Lubin.

Na scenie prezentowały się zespoły gminy Lubin: Leśne Echo z Raszówki i Osieczanki z Osieka, a gościnnie wystąpił Łemkowski Zespół Folklorystyczny „Roztoka” z gminy Rudna.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Dopisała pogoda i jak zwykle publiczność.

W mobilnym punkcie szczepień zaszczepiło się 10 osób.

 

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22814.html
Ten artykul byl czytany 174 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0