Czwartek, 02 maja 2024 r.   Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 113

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Filmowa majówka w kinach Helios! Filmowa majówka w kina...
Pierwszy kinowy tydzień w maju przyniesie moc emocjonujących seansów i gorących nowości. Na wielkich ekranach zagości brawurowa produkcja ... »Dzień Hutnika w KGHM Dzień Hutnika w KGHM
Miedziowy gigant kultywuje tradycje świąt branżowych, a Dzień Hutnika to obok Barbórki jedno z najważniejszych świąt w spółce. Hutn... »Chcesz 800+ – wypełniaj bez błędów Chcesz 800+ – wy...
Błąd w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka to najczęstsze błędy, które pojawiają się we dokumentach wysyłanych do ZUS. Rozpatryw... »KGHM – Oferty pracy – Rekrutacja KGHM – Oferty pr...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...lubińska drużnya piłki siatkowej mężczyzn - Inova Cuprum Lubin awansowała do II ligii?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Gmina Rudna na Kongresie Energetycznym
Data dodania: 02 października 2021 — Kategoria: Wiadomości

Gmina Rudna na Kongresie Energetycznym

Zaprezentowaliśmy nowoczesne i praktyczne rozwiązania efektywnej energetyki dla mieszkańców. Gmina Rudna była gościem VII Kongresu Energetycznego we Wrocławiu.

 

Kongresy Energetyczne DISE to wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, które co roku koncentrują się na kluczowych zagadnieniach dla energii i klimatu. Tegoroczny VII Kongres Energetyczny był poświęcony nowej unijnej strategii koordynacji planowania i eksploatacji systemu energetycznego. Przez trzy dni uczestnicy rozmawiali o odbudowie gospodarki po kryzysie związanym z COVID, energetyce wiatrowej i jądrowej, paliwach gazowych, systemie energetycznym opartym na OZE, finansowaniu transformacji energetycznej oraz transformacji ciepłownictwa.

Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna, przedstawił praktyczne rozwiązania energetyczne dla mieszkańców.

- Nasza gmina stawia na nowoczesną, czyli przyjazną dla środowiska i opłacalną dla mieszkańców energetykę. Dotyczy to zwłaszcza systemów ogrzewania domów. Razem z gminami Ścinawa, Chocianów i Prochowice oraz Gmina Miejska Lubin pozyskaliśmy dotację z Urzędu Marszałkowskiego w łącznej wysokości 16 700 000 zł, z czego nasza gmina ma przyznane około 4 100 000 zł. Mieszkańcy otrzymują dofinansowanie na wymianę starego źródła ciepła, niespełniającego norm unijnych m. in. na kotły gazowe, kotły na biomasę, pompy ciepła lub piece elektryczne. Do tej pory z tej możliwości skorzystało 148 właścicieli nieruchomości – informuje Adrian Wołkowski.

Kolejny program nowoczesnej energetyki dla mieszkańców to „Czyste powietrze” realizowany dzięki porozumieniu zawartemu przez gminę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Od 2019 roku z dopłat do termomodernizacji lub wymiany kopciucha na nowy piec skorzystało 44 właścicieli nieruchomości.

- Cieszę się, że nasi mieszkańcy mogą niewielkim kosztem wymienić stare i drogie w utrzymaniu systemy ogrzewania. Po modernizacji często okazuje się, że rachunki za ciepło, prąd czy podgrzanie wody spadają do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Nowoczesna energetyka, to przede wszystkim rachunek ekonomiczny – podkreśla Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Gmina Rudna od dwóch lat prowadzi intensywnie działania na rzecz środowiska. W szkołach, przedszkolach i żłobku realizowane są opłacane przez gminę programy edukacji ekologicznej. Samorząd prowadzi monitoring jakości powietrza korzystając z zakupionych czujników ulokowanych w punktach na terenie Rudnej, Chobieni i Rynarcic. Dzięki uruchomieniu komunikacji gminnej mieszkańcy mogą ograniczyć korzystanie z prywatnego transportu, co przekłada się również na poprawę jakości powietrza. Samorząd współpracuje również w zakresie ekologii, ochrony zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Gmina obniża rachunki za prąd montując na dachu żłobka panele fotowoltaiczne, wymieniając stare piece w gminnych mieszkaniach, stawiając przy drogach solarne lampy czy kolektory słoneczne na przystani kajakowej w Marinie Chobienia. Mieszkańcy mogą bezpłatnie usunąć z dachów budynków azbest. Ponadto gmina wydała już 27 decyzji środowiskowych w sprawie budowy na naszym terenie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 306 MW.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22915.html
Ten artykul byl czytany 250 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0