Niedziela, 12 maja 2024 r.   Imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 68

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Miedzowi hutnicy docenieni – KGHM świętuje Dzień Hutnika Miedzowi hutnicy docen...
Głośnym powitaniem i występem orkiestry hutniczej z Głogowa oraz grupy mażoretek przed siedzibą zarządu KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczęły się gł&... »ZWOLNIJ – NIEBEZPIECZNY PUNKT ZWOLNIJ – NIEBEZ...
Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik przygotowało pilotażową akcję informacyjno-e... »Nowa wystawa w Galerii Ratuszowej oraz przedłużenie terminu ekspozycji wystaw w Galerii Pałacyk Nowa wystawa w Galerii...
Wystawa zatytułowana „Melchior Wańkowicz pod Monte Cassino” prezentowana jest w Galerii Ratuszowej z okazji 80. rocznicy bitwy, kt&oa... »POMOC NADESZŁA W OSTATNIEJ CHWILI POMOC NADESZŁA W OSTAT...
Troje lubińskich dzielnicowych oraz dwóch policjantów z Wydziału Prewencji skierowanych do wczorajszego pożaru przy Mickiewicza, wi... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...2-4.09.1995 Obchody 700-lecia Lubina

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Gminne obchody Święta Niepodległości w Szklarach Górnych
Data dodania: 14 listopada 2021 — Kategoria: Wiadomości

Gminne obchody Święta Niepodległości w Szklarach Górnych

Z zadumą, szacunkiem ale także z uśmiechem i gromkim śpiewem obchodzono 11 listopada, czyli 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Szklarach Górnych, gdzie trzy lata temu uroczyście odsłonięto obelisk poświęcony pamięci Józefa Piłsudskiego, organizowane były gminne obchody, w których udział wzięli przedstawiciele wszystkich sołectw, w sumie kilkaset osób. Marszałka, w którego rolę wcielił się wójt Tadeusz Kielan, witał historyczny korowód.

Gminne uroczystości zainaugurowała msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych. Oprawę muzyczną zapewnił ceremonii Chór Via Musica.

Wierni modlili się także w intencji wszystkich osób odpowiedzialnych w gminie Lubin za podejmowanie decyzji mających wpływ na lokalną wspólnotę. Paweł Kajl, proboszcz parafii podkreślał w homilii, jak ważna jest praca na rzecz wartości, które scalają lokalną wspólnotę.

– Mamy szczęście żyć w pokoju i dobrobycie, który powinna gwarantować sprawiedliwość i mądrość rządzących oraz uczciwość obywateli. W codzienności budujemy społeczność gminy Lubin, której fundamentem muszą być cytowane przez wójta Tadeusza Kielana słowa z Księgi Mądrości. Warto sobie zadawać pytania, wokół jakich wartości powinniśmy się jednoczyć i rozwijać oraz troszczyć o to co jest nam dane.

Po mszy, w której wzięły udział także poczty sztandarowej gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych, zorganizowano uroczysty, historyczny korowód. Jego uczestnicy, z wójtem Tadeuszem Kielanem na czele w roli Józefa Piłsudskiego, przypomnieli kilka ważnych faktów związanych z powrotem Piłsudskiego do Warszawy, po jego uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu.

Były biało- czerwone kwiaty, plakaty, transparenty, stroje z epoki, mnóstwo flag i  okrzyki radości. Zainscenizowano powitanie Józefa Piłsudskiego przez mieszkańców przyszłej stolicy Polski  oraz przekazanie mu władzy przez Radę Regencyjną.

Dzieci śpiewały gromko pieśni patriotyczne i w ten sposób wszyscy uczestnicy obchodów dotarli pod obelisk poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Korowód był przygotowany przez grupę teatralną Zwykli Ludzie, zespół Zachęta z Zimnej Wody, Teatr Wieczorową Porą z Chróstnika oraz uczniów Szkoły Podstawowej  w Szklarach Górnych.

Pod pomnikiem  podkreślano jak ważne są słowa marszałka, które wyryto także na tablicy pamiątkowej: „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”.

– Cieszę się, że tak licznie tu przybyliśmy by świętować razem. To jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Cenne jest to, że jest tu tak dużo dzieci i młodzieży, bo to gwarancja tego, że kolejne pokolenia będą miały wiedze historyczną, która jest konieczna do zrozumienia naszej historii– mówił Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.- Dziś trudno sobie wyobrazić, że Polski nie było tak wiele lat na mapie świata. Musimy o tym jednak pamiętać i żyć oraz pracować tak, by nigdy więcej do tego nie doszło.

W hołdzie wszystkim poległym za Polskę pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego złożono liczne wieńce i wiązanki kwiatów. Wyjątkowego charakteru uroczyści dodała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin oraz obecność tak licznych pocztów sztandarowych i race dymne odpalone przez strażaków.

Po oficjalnych uroczystościach uczestnicy obchodów  wspólne śpiewali pieśni patriotyczne. Wystąpił zespół Lejdis, Siedlecka Nuta, Chór Via Musica, Zachęta, Osieczanki oraz uczniowie ze Szklar Górnych. Była także bardzo smaczna wojskowa grochówka.

źródło: Gmina Lubin

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,23069.html
Ten artykul byl czytany 157 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0