Niedziela, 12 maja 2024 r.   Imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 60

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Miedzowi hutnicy docenieni – KGHM świętuje Dzień Hutnika Miedzowi hutnicy docen...
Głośnym powitaniem i występem orkiestry hutniczej z Głogowa oraz grupy mażoretek przed siedzibą zarządu KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczęły się gł&... »ZWOLNIJ – NIEBEZPIECZNY PUNKT ZWOLNIJ – NIEBEZ...
Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik przygotowało pilotażową akcję informacyjno-e... »Nowa wystawa w Galerii Ratuszowej oraz przedłużenie terminu ekspozycji wystaw w Galerii Pałacyk Nowa wystawa w Galerii...
Wystawa zatytułowana „Melchior Wańkowicz pod Monte Cassino” prezentowana jest w Galerii Ratuszowej z okazji 80. rocznicy bitwy, kt&oa... »POMOC NADESZŁA W OSTATNIEJ CHWILI POMOC NADESZŁA W OSTAT...
Troje lubińskich dzielnicowych oraz dwóch policjantów z Wydziału Prewencji skierowanych do wczorajszego pożaru przy Mickiewicza, wi... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1992 Drużyna piłkarska Zagłębia Lubin zostaje mistrzem I ligi

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Ziemia lubińska - Olszany
Data dodania: 19 grudnia 2021 — Kategoria: Wiadomości

Ziemia lubińska - Olszany

Wieś położona ok. 11 km na południowy wschód od Rudnej. Najstarsze ślady pobytu pierwszych ludzi w tych okolicach związane są z luźnymi znaleziskami pojedynczych przedmiotów pochodzących z młodszego okresu epoki kamiennej – neolitu.

W sąsiedztwie wsi odkryto także relikty ciałopalnych grobów ludności kultury łużyckiej datowanych na końcowy okres epoki brązu oraz wczesnośredniowiecznego cmentarzyska. Po raz pierwszy osada wymieniana jest w dokumencie z 1245 roku, wśród innych miejscowości wchodzących w skład dóbr biskupów wrocławskich. Od 1453 roku osada znajdowała się w granicach domeny biskupiej w Przychowej k/Ścinawy. Po wielkiej kasacie dóbr kościelnych w latach 1810-1811 dobra te przejął skarb państwa pruskiego. Dawne nazwy miejscowości to m.in.: Olsan – 1305, Olschen – 1411, Alsen – 1453, Alschen – 1472, Oellnschen – 1765, Ölschen od 1867 do 1945r.

ZABYTKI

Z zabytków kultury materialnej do naszych czasów zachował się jedynie kościół pw. św. Michała Archanioła.

Miejscowy kościół wzmiankowany był w latach 1355 i 1376. Obecna świątynia została wzniesiona ok. roku 1500. Przeprowadzona w latach 1860 – 1880 przebudowa kościoła nadała mu neogotycki wygląd. Jest to zorientowana budowla jednonawowa z wyodrębnionym, pięciobocznie zamkniętym prezbiterium, które zwieńczone jest stropem gwiaździstym.

Częściowo obiekt został wzniesiony z surowego granitu, jedynie prezbiterium, szczyty nawy oraz kruchta przy elewacji północnej zostały wykonane z cegły. Z cegły zbudowana na planie kwadratu jest także wysoka wieża dzwonnicy, która zwieńczona jest wysmukłym, ostrosłupowym hełmem.

Cała świątynia wzmocniona jest licznymi przyporami. Otwory okienne i drzwiowe są o wykroju ostrołukowym. W dość skromnie wyposażonym wnętrzu kościoła wyróżniają się klasycystyczne: ołtarz, ambona i prospekt organowy. Teren wokół świątyni stanowi przykościelny cmentarz, którego początki sięgają XIV wieku. Z tego też okresu pochodzi otaczający go zabytkowy, kamienny mur.

Znajdują się tu mogiły dwóch ostatnich właścicieli majątku z pobliskiego Radomiłowa (Thielau), Conrada (1848 – 1925) i Aleksandra (1874 – 1937) von Ballestrem.

Rysunek i tekst Henryk Rusewicz

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,23223.html
Ten artykul byl czytany 159 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.018 sek.Lubin 1.0