Niedziela, 12 maja 2024 r.   Imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 37

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Miedzowi hutnicy docenieni – KGHM świętuje Dzień Hutnika Miedzowi hutnicy docen...
Głośnym powitaniem i występem orkiestry hutniczej z Głogowa oraz grupy mażoretek przed siedzibą zarządu KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczęły się gł&... »ZWOLNIJ – NIEBEZPIECZNY PUNKT ZWOLNIJ – NIEBEZ...
Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik przygotowało pilotażową akcję informacyjno-e... »Nowa wystawa w Galerii Ratuszowej oraz przedłużenie terminu ekspozycji wystaw w Galerii Pałacyk Nowa wystawa w Galerii...
Wystawa zatytułowana „Melchior Wańkowicz pod Monte Cassino” prezentowana jest w Galerii Ratuszowej z okazji 80. rocznicy bitwy, kt&oa... »POMOC NADESZŁA W OSTATNIEJ CHWILI POMOC NADESZŁA W OSTAT...
Troje lubińskich dzielnicowych oraz dwóch policjantów z Wydziału Prewencji skierowanych do wczorajszego pożaru przy Mickiewicza, wi... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...VII 1992 Ukazuje się pierwsze wydanie "Biuletynu Lubińskiego" , który 14.04.1993 staje się oficjalnym pismem Rady Miejskiej Lubina

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Ziemia Lubińska – Pieszków
Data dodania: 03 kwietnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Ziemia Lubińska – Pieszków

Początki obecnej miejscowości, której pierwotna nazwa brzmiała Presino sięgają drugiej połowy XIII w.

W 1287 roku wzmiankowana była jako Peschen, później Petschendorf – wieś Peczka. Wieś była położona przy głównej wówczas drodze z Lubina do Legnicy, która dzieliła ją na część Dolną i Górną, w których były odrębne dobra rycerskie.

We wsi zachowały się dwa obiekty o charakterze zabytkowo-kulturowym: kościół filialny p.w. Matki Bożej Częstochowskiej oraz skromny pałacyk.

Z dworu majątku w Pieszkowie Dolnym nie pozostało nic i trudno zlokalizować dokładne miejsce, w którym się znajdował. Wiadomo, iż jego ostatnim właścicielem był niejaki Lichey.

KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM  MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

Pierwsza oficjalna wzmianka o istniejącym w osadzie kościele pochodzi z 1335 roku. Podobnie jak w przypadku zdecydowanej większości śląskich świątyń, został przejęty przez protestantów około 1524 roku. W XVIII wieku został poddany gruntownej przebudowie, w wyniku, której uzyskał obecny barokowy wygląd. Ze starego założenia pozostała jedynie XV- wieczna wieża. Później był restaurowany w XIX wieku.

Obecnie jest to zorientowana budowla barokowa, wzniesiona na założeniach wcześniejszej, gotyckiej świątyni. Jest to salowy, murowany z cegły i polnego kamienia obiekt o rzucie prostokątnym, bez wydzielonego prezbiterium. Świątynia nakryta jest sklepieniem kolebkowym z lunetami, dobudowana do masywnej, kwadratowej, kamiennej wieży, która znajduje się od strony zachodniej.

Dwuspadowe dachy kościoła pokryte są dachówką ceramiczną. Otwory okienne części nawowej oraz główne wejście do świątyni są o wykroju pełnym. Od strony północnej do nawy dobudowana jest prostokątna zakrystia nakryta ceramicznym dachem pulpitowym. Obiekt jest otynkowany.

Dość skromnie wyposażonym wnętrzu kościoła zachowały się dwie gotyckie rzeźby z ok. 500 roku, oraz barokowy ołtarz główny z drugiej połowy XVIII wieku.

 

PAŁAC

W sąsiedztwie położonego w centrum wsi kościoła znajdował się majątek tzw. Pieszków Średni, w którym do dziś zachował się skromny pałacyk. W latach 1793 – 1834 mieszkał w nim ówczesny właściciel tego majątku hrabia Friedrich Sigismund Ludwig von Pfeil., o czym świadczy zachowany kartusz herbowy wmurowany w południową ścianę budynku.

Później właścicielami majątku byli m.in. wrocławski bankier Josef Friedländer, Günther Michaelis – Hauswaldt oraz dzierżawca Winckelmann. Obecnie w budynku tym zamieszkuje kilka rodzin, jego stan wymaga prac zabezpieczających i remontowych.

Ziemia Lubińska

Henryk Rusewicz

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,23625.html
Ten artykul byl czytany 210 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0