
Jeśli byłeś świadkiem agresywnego zachowania ze strony innego uczestnika ruchu drogowego na terenie powiatu lubińskiego - POWIADOM NAS!!! Komenda... »

Rekordowa liczba uczestników i wyjątkowe rozwiązania maratonu programowania - zakończyła się trzecia edycja hackathonu CuValley Hack! Sw&o... »

Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń kontroli autokarów wiozących dzieci na zimowiska, informujemy, że na kontrolę policjantów ruchu dro... »

Patrol prewencji pełniąc służbę na ul. Bieszczadzkiej zauważył mężczyznę jadącego rowerem. Z uwagi na to, że funkcjonariusze wiedzieli, że 33-lat... »







Data dodania: 16 sierpnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy zarówno pracownik, jak i pracodawca są zobowiązani do przestrzegania kwestii bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Jednym z głównych czynników, odpowiadających za dopuszczenie pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych na powierzonym stanowisku, jest systematyczne przeprowadzanie badań lekarskich. Czym one są i o czym warto pamiętać?
Badania lekarskie a Kodeks pracy
Wśród obowiązków pracownika, wynikających z artykułu 211 Kodeksu pracy, znajduje się konieczność poddawania się wszelkim zaleconym badaniom lekarskim. Jeżeli więc udało Ci się znaleźć wymarzoną pracę na portalu Pracuj.pl, przygotuj się na to, że w najbliższym czasie czeka Cię obowiązkowa wizyta u lekarza! Za zapewnienie warunków do spełnienia tejże przesłanki odpowiedzialny jest jednak pracodawca. Nie może on bowiem dopuścić do sytuacji, w której zatrudniony będzie pełnił obowiązki zawodowe bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, w którym to zostanie stwierdzona jego zdolność do pracy na powierzonym stanowisku.
Co do zasady, pracownik nie ma możliwości odmówienia pracodawcy udziału w badaniach lekarskich. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, przełożony nie może bowiem dopuścić go do pracy. Jeżeli zaś pracodawca nie dopilnuje kwestii aktualności badań, może zostać nałożona na niego kara grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł.
Jakie wyróżniamy rodzaje badań pracowników?
Obecnie mamy do czynienia z czterema grupami badań pracowniczych: wstępnymi, okresowymi, kontrolnym oraz końcowymi. Trzy pierwsze zawsze są zlecane przez pracodawcę, podczas gdy końcowe odbywają się wyłącznie na wniosek pracownika, jeżeli ten po rozwiązaniu umowy pragnie zweryfikować swoje zdrowie pod kątem choroby zawodowej. Badaniom wstępnym podlegają osoby przyjmowane do pracy oraz przenoszone na inne stanowiska.
Kontrolne przypadaj z kolei dla pracowników, których niezdolność do pracy spowodowana chorobą, trwa dłużej niż 30 dni lub w sytuacji, kiedy warunki pracy narażają zatrudnionego na funkcjonowanie wśród szkodliwych substancji i czynników. Z perspektywy pracodawcy najważniejsze jest jednak pamiętanie o systematycznym wykonywaniu badań okresowych.
Koszt badań pracowników
Odpowiedzialność za poniesienie wszelkich kosztów, związanych z badaniami pracowniczymi, spoczywa na pracodawcy. Ponadto badania okresowe oraz kontrolne są zazwyczaj przeprowadzane w godzinach pracy, dlatego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie z tego tytułu.
Wszystkie komentarze umieszczane przez uŃytkownikŃw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzajÂących.



