Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 50

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Terytorialsi świętują – świętujmy razem z nimi! Terytorialsi świętują ...
Będzie msza święta (czyli coś dla duszy), koncert (coś dla rozrywki) i przybycie krasnala WOTusia (żeby i dzieci były zadowolone) – już w n... »Już po raz dziewiąty „Lekcje z ZUS” Już po raz dziewiąty &...
To już dziewiąta edycja „Lekcji z ZUS” organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla szkół ponadpodstawowych. Co roku ... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Żyj i ratuj życie! Roadpol Safety Days z lubińską drogówką, strażakami i uczniami SP 14 Żyj i ratuj życie! Roa...
„Żyj i ratuj życie” to hasło akcji w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności, mającej na celu podnoszenie świadomości zag... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Poseł z Lubina uczestniczył w rozmowach z delegacją z Szanghaju, która odwiedziła nasz kraj, czy poseł zna chiński?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Czym są badania lekarskie pracowników?
Data dodania: 16 sierpnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Czym są badania lekarskie pracowników?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy zarówno pracownik, jak i pracodawca są zobowiązani do przestrzegania kwestii bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Jednym z głównych czynników, odpowiadających za dopuszczenie pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych na powierzonym stanowisku, jest systematyczne przeprowadzanie badań lekarskich. Czym one są i o czym warto pamiętać?

Badania lekarskie a Kodeks pracy

Wśród obowiązków pracownika, wynikających z artykułu 211 Kodeksu pracy, znajduje się konieczność poddawania się wszelkim zaleconym badaniom lekarskim. Jeżeli więc udało Ci się znaleźć wymarzoną pracę na portalu Pracuj.pl, przygotuj się na to, że w najbliższym czasie czeka Cię obowiązkowa wizyta u lekarza! Za zapewnienie warunków do spełnienia tejże przesłanki odpowiedzialny jest jednak pracodawca. Nie może on bowiem dopuścić do sytuacji, w której zatrudniony będzie pełnił obowiązki zawodowe bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, w którym to zostanie stwierdzona jego zdolność do pracy na powierzonym stanowisku.

Co do zasady, pracownik nie ma możliwości odmówienia pracodawcy udziału w badaniach lekarskich. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, przełożony nie może bowiem dopuścić go do pracy. Jeżeli zaś pracodawca nie dopilnuje kwestii aktualności badań, może zostać nałożona na niego kara grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

Jakie wyróżniamy rodzaje badań pracowników?

Obecnie mamy do czynienia z czterema grupami badań pracowniczych: wstępnymi, okresowymi, kontrolnym oraz końcowymi. Trzy pierwsze zawsze są zlecane przez pracodawcę, podczas gdy końcowe odbywają się wyłącznie na wniosek pracownika, jeżeli ten po rozwiązaniu umowy pragnie zweryfikować swoje zdrowie pod kątem choroby zawodowej. Badaniom wstępnym podlegają osoby przyjmowane do pracy oraz przenoszone na inne stanowiska.

Kontrolne przypadaj z kolei dla pracowników, których niezdolność do pracy spowodowana chorobą, trwa dłużej niż 30 dni lub w sytuacji, kiedy warunki pracy narażają zatrudnionego na funkcjonowanie wśród szkodliwych substancji i czynników. Z perspektywy pracodawcy najważniejsze jest jednak pamiętanie o systematycznym wykonywaniu badań okresowych.

Koszt badań pracowników

Odpowiedzialność za poniesienie wszelkich kosztów, związanych z badaniami pracowniczymi, spoczywa na pracodawcy. Ponadto badania okresowe oraz kontrolne są zazwyczaj przeprowadzane w godzinach pracy, dlatego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie z tego tytułu.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24078.html
Ten artykuł był czytany 139 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0