Sobota, 24 luty 2024 r.   Imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 74

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Odpowiedzialnie i bezpiecznie – zarządzanie dopływami wód dołowych w KGHM Odpowiedzialnie i bezp...
Kopalnie miedzi KGHM od początku działania zmagają się z zagrożeniem wodnym i potrafią działać w warunkach takiego zagrożenia. Zmiany dopływ&oacu... »KAMIZELKA ODBLASKOWA NICZYM „PANCERZ” KAMIZELKA ODBLASKOWA N...
Codziennie policjanci podczas służby pełnionej w porze wieczorowo-nocnej zwracają uwagę na pieszych i rowerzystów, którzy poruszają... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Od marca emerytury i renty w górę Od marca emerytury i r...
W piątek 1 marca ruszy pierwsza transza wypłat zwaloryzowanych emerytur i rent. Coroczna waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...15.09.1999 VII edycja Miejskiego Konkursu Plastycznego pn. "Logo na wesoło dla miasta Lubina"

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Czym są badania lekarskie pracowników?
Data dodania: 16 sierpnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Czym są badania lekarskie pracowników?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy zarówno pracownik, jak i pracodawca są zobowiązani do przestrzegania kwestii bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Jednym z głównych czynników, odpowiadających za dopuszczenie pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych na powierzonym stanowisku, jest systematyczne przeprowadzanie badań lekarskich. Czym one są i o czym warto pamiętać?

Badania lekarskie a Kodeks pracy

Wśród obowiązków pracownika, wynikających z artykułu 211 Kodeksu pracy, znajduje się konieczność poddawania się wszelkim zaleconym badaniom lekarskim. Jeżeli więc udało Ci się znaleźć wymarzoną pracę na portalu Pracuj.pl, przygotuj się na to, że w najbliższym czasie czeka Cię obowiązkowa wizyta u lekarza! Za zapewnienie warunków do spełnienia tejże przesłanki odpowiedzialny jest jednak pracodawca. Nie może on bowiem dopuścić do sytuacji, w której zatrudniony będzie pełnił obowiązki zawodowe bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, w którym to zostanie stwierdzona jego zdolność do pracy na powierzonym stanowisku.

Co do zasady, pracownik nie ma możliwości odmówienia pracodawcy udziału w badaniach lekarskich. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, przełożony nie może bowiem dopuścić go do pracy. Jeżeli zaś pracodawca nie dopilnuje kwestii aktualności badań, może zostać nałożona na niego kara grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

Jakie wyróżniamy rodzaje badań pracowników?

Obecnie mamy do czynienia z czterema grupami badań pracowniczych: wstępnymi, okresowymi, kontrolnym oraz końcowymi. Trzy pierwsze zawsze są zlecane przez pracodawcę, podczas gdy końcowe odbywają się wyłącznie na wniosek pracownika, jeżeli ten po rozwiązaniu umowy pragnie zweryfikować swoje zdrowie pod kątem choroby zawodowej. Badaniom wstępnym podlegają osoby przyjmowane do pracy oraz przenoszone na inne stanowiska.

Kontrolne przypadaj z kolei dla pracowników, których niezdolność do pracy spowodowana chorobą, trwa dłużej niż 30 dni lub w sytuacji, kiedy warunki pracy narażają zatrudnionego na funkcjonowanie wśród szkodliwych substancji i czynników. Z perspektywy pracodawcy najważniejsze jest jednak pamiętanie o systematycznym wykonywaniu badań okresowych.

Koszt badań pracowników

Odpowiedzialność za poniesienie wszelkich kosztów, związanych z badaniami pracowniczymi, spoczywa na pracodawcy. Ponadto badania okresowe oraz kontrolne są zazwyczaj przeprowadzane w godzinach pracy, dlatego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie z tego tytułu.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24078.html
Ten artykul byl czytany 259 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0