Poniedzialek, 30 stycznia 2023 r.   Imieniny: Macieja, Martyny, Teofila
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 41

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, REAGUJ! STOP AGRESJI DROGOWEJ! NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, REA...
Jeśli byłeś świadkiem agresywnego zachowania ze strony innego uczestnika ruchu drogowego na terenie powiatu lubińskiego - POWIADOM NAS!!! Komenda... »Znamy miedziowych gigantów kodowania – zakończył się hackathon KGHM CuValley Hack Znamy miedziowych giga...
Rekordowa liczba uczestników i wyjątkowe rozwiązania maratonu programowania - zakończyła się trzecia edycja hackathonu CuValley Hack! Sw&o... »Kontrole autokarów – Ferie 2023 Kontrole autokarów ...
Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń kontroli autokarów wiozących dzieci na zimowiska, informujemy, że na kontrolę policjantów ruchu dro... »Wpadł w ręce policjantów, gdy jechał na kradzionym rowerze. Oprócz tego miał wiele na sumieniu Wpadł w ręce policjant...
Patrol prewencji pełniąc służbę na ul. Bieszczadzkiej zauważył mężczyznę jadącego rowerem. Z uwagi na to, że funkcjonariusze wiedzieli, że 33-lat... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02-08.09.1999 Podpisanie z miastami Böblingen, Hof, powiatem Rhain-Lahn listów intencyjnych dotyczących przyszłego partnerstwa

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Czym są badania lekarskie pracowników?
Data dodania: 16 sierpnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Czym są badania lekarskie pracowników?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy zarówno pracownik, jak i pracodawca są zobowiązani do przestrzegania kwestii bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Jednym z głównych czynników, odpowiadających za dopuszczenie pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych na powierzonym stanowisku, jest systematyczne przeprowadzanie badań lekarskich. Czym one są i o czym warto pamiętać?

Badania lekarskie a Kodeks pracy

Wśród obowiązków pracownika, wynikających z artykułu 211 Kodeksu pracy, znajduje się konieczność poddawania się wszelkim zaleconym badaniom lekarskim. Jeżeli więc udało Ci się znaleźć wymarzoną pracę na portalu Pracuj.pl, przygotuj się na to, że w najbliższym czasie czeka Cię obowiązkowa wizyta u lekarza! Za zapewnienie warunków do spełnienia tejże przesłanki odpowiedzialny jest jednak pracodawca. Nie może on bowiem dopuścić do sytuacji, w której zatrudniony będzie pełnił obowiązki zawodowe bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, w którym to zostanie stwierdzona jego zdolność do pracy na powierzonym stanowisku.

Co do zasady, pracownik nie ma możliwości odmówienia pracodawcy udziału w badaniach lekarskich. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, przełożony nie może bowiem dopuścić go do pracy. Jeżeli zaś pracodawca nie dopilnuje kwestii aktualności badań, może zostać nałożona na niego kara grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

Jakie wyróżniamy rodzaje badań pracowników?

Obecnie mamy do czynienia z czterema grupami badań pracowniczych: wstępnymi, okresowymi, kontrolnym oraz końcowymi. Trzy pierwsze zawsze są zlecane przez pracodawcę, podczas gdy końcowe odbywają się wyłącznie na wniosek pracownika, jeżeli ten po rozwiązaniu umowy pragnie zweryfikować swoje zdrowie pod kątem choroby zawodowej. Badaniom wstępnym podlegają osoby przyjmowane do pracy oraz przenoszone na inne stanowiska.

Kontrolne przypadaj z kolei dla pracowników, których niezdolność do pracy spowodowana chorobą, trwa dłużej niż 30 dni lub w sytuacji, kiedy warunki pracy narażają zatrudnionego na funkcjonowanie wśród szkodliwych substancji i czynników. Z perspektywy pracodawcy najważniejsze jest jednak pamiętanie o systematycznym wykonywaniu badań okresowych.

Koszt badań pracowników

Odpowiedzialność za poniesienie wszelkich kosztów, związanych z badaniami pracowniczymi, spoczywa na pracodawcy. Ponadto badania okresowe oraz kontrolne są zazwyczaj przeprowadzane w godzinach pracy, dlatego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie z tego tytułu.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24078.html
Ten artykul byl czytany 176 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.015 sek.Lubin 1.0