Poniedzialek, 13 maja 2024 r.   Imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 82

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
KGHM – Oferty pracy – Rekrutacja KGHM – Oferty pr...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »Dumni z munduru Dumni z munduru
Piątek 10 maja 2024 roku był szczególnym dniem dla żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obchodzili Dzień Dumy z Mundur... »Miedzowi hutnicy docenieni – KGHM świętuje Dzień Hutnika Miedzowi hutnicy docen...
Głośnym powitaniem i występem orkiestry hutniczej z Głogowa oraz grupy mażoretek przed siedzibą zarządu KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczęły się gł&... »ZWOLNIJ – NIEBEZPIECZNY PUNKT ZWOLNIJ – NIEBEZ...
Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik przygotowało pilotażową akcję informacyjno-e... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...19.11.2002r. Prezydentem Miasta zostaje Robert Raczyński a Przewodniczącym Rady Miejskiej Paweł Niewodniczański

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Wschody i Zachody – opowieści osiedleńców w gminie Lubin
Data dodania: 24 grudnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Wschody i Zachody – opowieści osiedleńców w gminie Lubin

W hołdzie pionierom, którzy po wojnie osiedlili się w gminie Lubin, przygotowano wyjątkową publikację, na którą składają się opowieści 22 mieszkańców. W przyszłym roku ukaże się jej książkowe wydanie, jednak teraz w okresie świątecznym postanowiliśmy udostępnić wszystkim wersję internetową tego wydawnictwa. Liczymy, że lektura skłoni do ważnych i ciekawych rozmów przy świątecznym stole, a młodsze pokolenia z ciekawością będą słuchały opowieści i wspomnień swoich dziadków i pradziadków.

Po II wojnie światowej zasiedlano Ziemie Odzyskane. Na dzisiejsze tereny gminy Lubin trafili ludzie, których nie łączyła więź, dzieliło często bardzo wiele, ale wszyscy mieli nadzieję na lepsze jutro. Od tych zdarzeń minęło ponad 75 lat i wśród nas jest coraz mniej ich świadków, dlatego warto zadbać o wiedzę i utrwalenie wspomnień z tych czasów.

Z inicjatywy wójta gminy Lubin od 2018 roku w siedzibie Ośrodka Kultury Gminy Lubin prezentowana jest wystawa przedmiotów i pamiątek przekazanych przez mieszkańców gminy. Zwiedzający zanurzyć się mogą w historii opowiadanej przez dawne i współczesne przedmioty. Można podążać za losem setek ludzi, podróżujących w wagonach towarowych razem z inwentarzem, a czasem z jedną podręczną walizką. Byli wycieńczeni i niepewni jutra. Przybyli tuż po wojnie na Ziemie Odzyskane i stworzyli tu, na terenie naszej gminy swoją historię.

Tym razem nie za pośrednictwem przedmiotów, ale zanurzając się we wspomnieniach i pamiątkowych fotografiach, opowiedzieli o swoich początkach na tych ziemiach autorce książki – Marlenie Kovařík. To lubinianka z urodzenia, z wykształcenia kulturoznawczyni, dziennikarka prasowa i radiowa, autorka książek, felietonistka, tłumaczka języka czeskiego.
22 mieszkańców w długich rozmowach z nią wspominało swoje ówczesne niepokoje, tamtejszą rzeczywistość, ciężka pracę , ale i szanse na poprawę bytu i marzenia.

– Wracają do czasów dzieciństwa, opisują swoje rodzinne domy, zwyczaje, jakie w nich panowały, codzienne życie. Była okazja do poszukiwań najstarszych rodzinnych fotografii. Niewiele się zachowało, niektórzy nie mają żadnych zdjęć rodziców, czy z czasów dzieciństwa, albo tylko jedno. Tym cenniejsze są te, które przetrwały i są publikowane w książce – mówi Marlena Kovařík.

Wyjaśniając tytuł książki i jego pisownię, dodaje: – Wschód słońca przynosi nowe nadzieje a jednocześnie niepewność, co się wydarzy. Zachód słońca, nareszcie jest czas na odpoczynek, ale, czy sen będzie spokojny? Wschód, tam był kiedyś rodzinny dom. Zachód to kolejny etap życia po przesiedleniu. Wschody i Zachody moi rozmówcy maja w pamięci i sercach, dlatego słowa te zapisuję dużą literą.

Publikacja ma 145 stron, już teraz można się z nią zapoznać w wersji elektronicznej. W pierwszym kwartale przyszłego roku ukaże się w wersji drukowanej.

 

– Naszą gminę zasiedlili ludzie z Kresów Wschodnich, Łemkowszczyzny, Syberii, Wschodniej Polski, także repatrianci z Niemiec. Powstał tygiel ludzi, którzy mówili różnymi językami lub gwarami, mieli różne tradycje i obyczaje. Łączyła ich natomiast niepewność jutra, religia, szkoła, zapał, budowanie nowego na nowych ziemiach i zwyczajnie chęć spokojnego życia po latach wojny i udręki – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.
– Sądziliśmy, że wspomnienia o trudnych czasach, głodzie, dzieciństwie bez szkoły, pośpiesznym pakowaniu rzeczy na chybił trafił, wielkiej wędrówce ludów pozostaną na kartkach tej książki, jako swego rodzaju przestroga i dla pamięci, dla młodszych pokoleń. Niestety, agresywna napaść Federacji Rosyjskiej na sąsiednią Ukrainę 24 lutego 2022 roku bezlitośnie przywołuje czasy pogardy. Niestety, wojnę oglądamy online i w bezpośredniej transmisji słyszymy o głodzie, dzieciństwie bez szkoły, pośpiesznym pakowaniu rzeczy na chybił trafił, wielkiej wędrówce ludów. Dramatyczne i okrutne jest koło historii.

Książka dedukowana jest wszystkim pionierskim osadnikom gminy Lubin, którzy robili pierwsze wielkie porządki i budowali nowe życie na nowej ziemi, z szacunku i w podzięce.

Mamy nadzieję, że lektura będzie impulsem do wielu rodzinnych wspomnień i rozmów o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

DO POBRANIA:

źródło: Gmina Lubin

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24510.html
Ten artykul byl czytany 202 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0