
Jesteśmy na półmetku sezonu rozliczeń podatkowych. Zdecydowanie tegoroczne rozliczenia PIT należą do najtrudniejszych dla podatnikó... »

Informujemy, że w dniu 29 marca bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy odbędą się ćwiczenia dowódczo &ndas... »

Dr Edyta Wincewicz z Zakładu Fizjologii Zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przygotowuje dla mi... »

Odwierty geotermalne wykonuje się coraz częściej, a to dlatego, że są one niezbędne, żeby zainstalować najtrwalsze i najwydajniejsze pompy ciepła... »







Data dodania: 30 stycznia 2023 — Kategoria: Wiadomości

Coraz więcej firm w trakcie projektowania swoich pomieszczeń biurowych stawia na otwarte przestrzenie, w których ściany nie stanowią żadnych ograniczeń komunikacyjnych. Niewątpliwie w wielu sytuacjach rozwiązanie to sprawdzi się doskonale. Jak jednak wpływa ono na efektywność pracy zespołu? Poniżej przedstawiamy wady i zalety, jakie ma open space w firmie!
Czym jest open space?
Jak sama nazwa wskazuje, open space to otwarta przestrzeń biurowa. Praca w firmie odbywa się więc w jednym, wspólnym pomieszczeniu, w którym to ulokowanych zostaje wiele stanowisk dla poszczególnych członków zespołu. Dla zapewnienia prywatności bardzo często są one oddzielane od siebie ściankami osłaniającymi. I choć rozwiązanie to pochodzi już z końca XIX wieku, obecnie ponownie zauważalna stała się wzrastająca tendencja wykorzystywania otwartych przestrzeni przez firmy i zagraniczne korporacje. Dlaczego?
Zalety pracy w open space
Wielu pracodawców uważa, że praca w open space to sposób na budowanie silnych więzi między pracownikami. Podkreślają oni, że dzięki temu rozwiązaniu kontakt całego zespołu nie jest w żaden sposób ograniczony, co finalnie powinno wpływać na efektywność pracy, poprzez zwiększenie i usprawnienie przepływu informacji. Praca w takiej formie nie wymaga bowiem przechodzenia „z pokoju do pokoju” – wszystkie naglące sprawy zostaną załatwione od razu.
Zaletą, z jaką niewątpliwie wiąże się praca w otwartej przestrzeni, to także zmniejszenie kosztów zagospodarowania siedziby firmy. Open space to tańsza alternatywa zabudowanych przestrzeni biurowych, w których to niezbędne jest wydzielenie osobnego miejsca dla każdego członka zespołu. Czy jednak rozwiązanie to zawsze wpływa pozytywnie na pracowników?
Wady pracy w open space
Niestety, praca w open space charakteryzuje się również licznymi wadami. Pracownicy narzekają przede wszystkim na brak prywatności, który niekiedy jest im niezbędny do wykonywania obowiązków służbowych. Dodatkowo mogą oni liczyć na mniejszą swobodę, przez co ich zaangażowanie w powierzone obowiązki może znacznie się zmniejszyć. Otwarte przestrzenie generują także hałas, który w większości przypadków negatywnie wpływa na skupienie, przez co pracownik staje się mniej efektywny. Warto zatem pamiętać, że praca i forma jej organizacji zawsze powinna być dostosowana do potrzeb zatrudnionych. Nie warto więc na siłę narzucać im rozwiązań, które mogą negatywnie wpłynąć na jej końcowe efekty.
Wszystkie komentarze umieszczane przez uŃytkownikŃw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzajÂących.


