Poniedzialek, 29 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 48

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Chcesz 800+ – wypełniaj bez błędów Chcesz 800+ – wy...
Błąd w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka to najczęstsze błędy, które pojawiają się we dokumentach wysyłanych do ZUS. Rozpatryw... »KGHM – Oferty pracy – Rekrutacja KGHM – Oferty pr...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »Wolontariusze KGHM posadzili kolejny las Wolontariusze KGHM pos...
Kolejne sadzonki dębów, buków i sosen już rosną na terenach leśnych wokół Huty Miedzi Głogów. Posadzone dziś sosny st... »Jak wybrać odpowiednią kategorię dla Twojego ogłoszenia, aby było jeszcze bardziej skuteczne? Jak wybrać odpowiednią...
Sprawdź jak tworzyć sprzedające ogłoszenia lokalne wybierając odpowiednie kategorie w serwisie ogłoszeniowym. Jak wybrać odpowiednią kategori... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...03-05.09.1999 Podczas Dni Lubina zorganizowano plener ceramiczny "Świeżo wypalone". Przedstawiono prace dzieci i młodzieży działających przy pracowni ceramicznej przy fundacji im. brata Alberta oraz pracowni ceramicznej przy MDK w Lubinie

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Wicepremier Jacek Sasin odwiedził należącą do KGHM kopalnię Sierra Gorda w Chile
Data dodania: 17 kwietnia 2023 — Kategoria: Wiadomości

Wicepremier Jacek Sasin odwiedził należącą do KGHM kopalnię Sierra Gorda w Chile

Najważniejsza inwestycja zagraniczna KGHM, chilijska kopalnia Sierra Gorda w ostatnich latach bije rekordy wydajności wydobywczej i przerobowej, systematycznie poprawia wyniki operacyjne oraz finansowe i zasila budżet KGHM. Kopalnię odwiedził Wicepremier Jacek Sasin, który zapoznał się m.in. z wdrożonymi w Sierra Gorda nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi w produkcji. Wszystko zgodnie z współczesnymi trendami w branży górniczej.

Produkcja miedzi płatnej w Sierra Gorda w 2022 r. wyniosła 90,8 tys. ton (55 proc. udziałów KGHM). Z kolei przychody ze sprzedaży w 2022 r. wyniosły 1 617 mln USD (dla 100 proc. udziału), czyli 3 974 mln zł odpowiednio do udziału własnościowego KGHM Polska Miedź S.A.

– KGHM to globalny lider wśród producentów miedzi i srebra na świecie. Sierra Gorda to najlepszy przykład tego, że polskie firmy doskonale radzą sobie na globalnych rynkach. KGHM produkuje coś, na czym oparta jest w transformacja energetyczna Europy i świata. Miedź to surowiec strategiczny. Dlatego tak ważny jest ten zagraniczny sukces KGHM, jednego z filarów polskiej gospodarki – mówił Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

Od stycznia tego roku kopalnia Sierra Gorda działa wyłącznie na bazie energii elektrycznej pochodzącej z Odnawialnych Źródeł Energii. Ta zmiana oznacza zatrzymanie emisji miliona ton CO2 do atmosfery rocznie. W procesie wydobywczym kopalnia stosuje szereg innowacyjnych rozwiązań jak wysokociśnieniowe kruszarki walcowe, które działaniem rozdrabniającym minimalizują wydatki na energię. Do tego jako pierwsza firma górnicza w Ameryce Łacińskiej używa autonomicznego robota, który zlicza stan w magazynie sprzętów. Dane są dostępne natychmiast w zintegrowanym systemie.

– Sierra Gorda jest jedyną kopalnią miedzi w Chile, która przekroczyła swoje założenia projektowe dotyczące przerobów. Zwróciło to uwagę naszej konkurencji oraz rządu chilijskiego. Jesteśmy firmą, która wie, jak eksploatować złoża o niskiej zawartości miedzi i uczynić je zyskownymi. Złoża o wysokiej zawartości są bardzo rzadkie i większość firm górniczych musi się przestawić na wydobycie przy niskiej zawartości. My już umiemy to robić i wyprzedzamy konkurencję – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Sierra Gorda SCM jest jedyną kopalnią w Chile, która przekroczyła swoje parametry projektowe. Zakład wzbogacania rudy miedzi został zaprojektowany do procesowania dziennie 110.000 ton rudy, a w 2021 r. średnia dziennego procesowania wyniosła 130.000 ton, czyli 18 proc. więcej niż przewidywał projekt instalacji. Chilijska kopalnia KGHM jest również pionierem górnictwa o niskiej zawartości miedzi w rudzie. Dla zobrazowania procesu podajemy przykład: aby załadować jedną ciężarówkę z rudą, trzeba wydobyć cztery ciężarówki z materiałem płonnym (odpad).

Warto podkreślić, że Sierra Gorda wykorzystuje w procesie produkcji wyłącznie wodę morską.

Woda jest kluczowa w procesie wydobywczym, ponieważ bez jej użycia konieczne byłoby wykorzystanie zasobów kontynentalnych, których brakuje na pustyni Atacama, uznawanej za najsuchszą na świecie. Dlatego kopalnia wykorzystuje słoną wodę. Tylko 10 proc. wody morskiej jest odsalana i wykorzystywana w procesie wytwórczym molibdenu i w funkcjonowaniu obozu pracowniczego na pustyni. Reszta nie jest odsalana i jest zasadniczo wykorzystywana do przetwarzania miedzi.

Załoga Sierra Gorda może się też pochwalić trzykrotnym rekordem świata na koparce. Używając koparki elektrycznej P&H 4100 XPC AC, udało im się załadować 230 400 ton w ciągu 24 godzin. Osiągnięcie niespotykane dotąd w światowym górnictwie zostało zrealizowane w 2020 roku. Rekord ten później został pobity dwukrotnie również przez Sierra Gorda.

Kopalnia Sierra Gorda konsekwentnie poprawia bezpieczeństwo operacji, dążąc do osiągnięcia celu zero harm. W 2022 roku wskaźnik TRIR wyniósł 0,17.

Podobnie jak KGHM w Polsce, kopalnia Sierra Gorda wspiera pracowników i mieszkańców regionu. Strażacy ze społeczności Antofagasta, Sierra Gorda i Calama mogą liczyć na sprzęt, darowizny i szkolenia. Od początku istnienia firma zrealizowała liczne projekty dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa czy sportu dla lokalnych społeczności.

Innym ważnym projektem społecznym jest zainicjowany przez Sierra Gorda program szkoleniowy Community Trainee, w ramach którego mieszkańcy miejscowości Sierra Gorda bez doświadczenia, zdobywają przygotowanie do pracy w górnictwie i w wielu przypadkach zatrudnienie w lokalnej kopalni. W 2023 r. zaczęła się jego czwarta edycja.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24852.html
Ten artykul byl czytany 221 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0