Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 64

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Kolejne cztery brygady rosną w siłę Kolejne cztery brygady...
Już w ten weekend w dniach 27.04- 28.04 w czterech brygadach OT prawie 200 ochotników po szkoleniu podstawowym w obecności zaproszonych ... »ZOO Lubin - Wieże dla oknówek ZOO Lubin - Wieże dla ...
Ogród zoologiczny w Lubinie z dumą informuje, że kontynuując ideę pomocy ptakom, zamontował dwie wieże lęgowe dla jaskółek okn&oacu... »Rozlicz PIT do 30 kwietnia Rozlicz PIT do 30 kwie...
Zeznania podatkowe PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00. Najprostszą... »Czy warto od razu przejść na emeryturę? Czy warto od razu prze...
Wielu seniorów zastanawia się czy warto od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnować z pracy? Nie zawsze to się opłaca. Jeżeli po... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1957 Pierwszy odwiert dotarł do złoża miedzi

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Programista freelancer - jakie są zarobki freelancera?
Data dodania: 22 czerwca 2023 — Kategoria: Wiadomości

Programista freelancer - jakie są zarobki freelancera?

Zarobki programistów są w centrum zainteresowań wielu osób. Klasyczna ścieżka kariery, sposób na zdobywanie doświadczenia jako programista freelancer czy wysokość poborów w zależności od miasta to często pojawiające się pytania. Odpowiedzi na nie, oraz wiele innych kwestii związanych z zarobkami programisty znajdziesz w tym tekście.

Kim właściwie jest programista?

Z definicji programista to osoba pisząca programy komputerowe lub aplikacje w określonym środowisku czy języku, na przykład Python albo C++. W języku angielskim określenia dla zawodu programisty są różne, na przykład inżynier oprogramowania, projektant witryn internetowych, w zależności od zakresu pracy. Z kolei polska Klasyfikacja zawodów i specjalności określa programistę także jako programistę aplikacji, kodera czy developera. Nie ma tu szczegółowego podziału na specjalności, przez co zwykle używa się angielskich sformułowań jak w USA, Kanadzie czy zachodnioeuropejskich krajach.

Jak zostać programistą? Ścieżka kariery

Zawód programisty nie jest regulowany, nie ma zatem określonych zasad, które ograniczałyby możliwość zostania programistą bez wykształcenia. Jednak już pracodawcy bardzo często wymagają kierunkowego wykształcenia wyższego co najmniej pierwszego stopnia. Do kierunków preferowanych w tym zawodzie należą:

  • informatyka,
  • matematyka,
  • robotyka,
  • telekomunikacja.

Także samokształcenie jest często wybieraną ścieżką do zawodu programisty freelancera, najczęściej przez osoby, które ukończyły inne kierunki studiów albo są po technikum informatycznym.

Kwalifikacje, szkolenia i certyfikaty

W polskich przepisach prawnych brak jest konkretnych wymogów kwalifikacyjnych do wykonywania zawodu programisty. Natomiast możliwe jest skorzystanie z wielu rozwiązań ułatwiających zdobycie pracy w zawodzie:

  • kursy,
  • certyfikaty,
  • szkolenia informatyczne,
  • certyfikaty językowe.

Znajomość języków obcych, w tym w szczególności angielskiego jest kluczowa w tej pracy.

Doświadczenie w pracy jako programista freelancer

Osoby niemające doświadczenia najczęściej rozpoczynają karierę od praktyk bezpłatnych albo już płatnych staży. Podczas nauki w szkole czy studiów na uczelni jest to przeważnie element niezbędny do zdobycia zaliczenia, w którego doborze pomaga instytucja. Płatne staże może także współorganizować Urząd Pracy. Programista powinien mieć umiejętność samodzielnej pracy, jak również tej zespołowej, przy złożonych projektach. Dlatego w praktykach tak ważna jest różnorodność wykonywanych obowiązków, zapewniająca wszechstronny rozwój.

Programista freelancer - perspektywa zatrudnienia

Praca programisty jest ściśle związana z nowymi technologiami, które stale się rozwijają. Dlatego tak ważne jest bieżące uaktualnianie wiedzy i umiejętności, doszkalanie się pozwalające zapewnić stabilność zatrudnienia. Pracownik musi być gotowy do nauki:

  • obsługi nowych narzędzi,
  • nowych języków i środowisk,
  • używania programów.

Warto mieć na uwadze, że programista może pracować zarówno jako tak zwany wolny strzelec, czyli freelancer, jak i na etacie. Ten pierwszy realizuje zlecone przez wcześniej pozyskanych klientów projekty. Może pracować w oparciu o umowy o dzieło lub zlecenia, albo też prowadzić własną działalność gospodarczą.

Poziomy kariery programisty

Praca jako programista początkujący określana jest jako poziom junior specialist, młodszy specjalista. Z czasem możliwy jest zwykle awans na "zwykłego" programistę, czy też mid, a potem - seniora. Najczęściej też możliwe są określone specjalizacje. Ścieżka kariery umożliwia często także awans na stanowiska takie jak projektant systemów czy manager albo kierownik. To właśnie od umiejętności, doświadczenia oraz wielu innych czynników zależy, ile zarabia programista czy jakie są zarobki freelancera.

Zarobki freelancera programisty oraz na etacie

Wpływ na zarobki programisty ma wiele czynników. Na przykład młodszy specjalista średnio zarobi 4800 PLN brutto, a senior już nawet trzykrotnie więcej. Wartość mediany dla zarobków doświadczonych programistów wynosi około 12500 złotych brutto. Wyższe kwoty osiągają najczęściej specjaliści w dużych miastach, zatrudnienie w największych korporacjach. Do tego przy umowach o pracę dochodzą korzyści takie jak:

  • pakiety medyczne, wybierane nawet przez 66% osób,
  • dofinansowanie do kart sportowych - 53%,
  • rozwój w formie szkoleń - 27%,
  • możliwość dowolnego wykorzystania służbowego telefonu w prywatnych celach - 27%.

Zarobki przy umowie o pracę

Na początkowym etapie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę programista może liczyć na około 3500 złotych "na rękę" na miesiąc. W miarę rosnącego doświadczenia i awansów pensja zwykle rośnie, do przeciętnej wartości netto około 8900 złotych. Wiąże się to jednak z przekroczeniem drugiego progu podatkowego, przez co rzeczywista pensja będzie niższa. Od stycznia do sierpnia wyniesie 8904 złote, a następnie we wrześniu spadnie do 7509 złotych, by od października do grudnia wynosić już 7270 złotych.

Forma zatrudnienia na podstawie umowy o pracę wiąże się ze stabilnością i korzyściami. Należą do nich chociażby prawo do urlopu, emerytury oraz zwolnienia chorobowego. Jednak do często wymienianych wad wliczane są ograniczona możliwość wyboru wykonywanych zadań czy stała konieczność pracy tylko dla jednego podmiotu.

Jakie są zarobki freelancera-programisty?

W przypadku specjalistów programistów wolnych strzelców zarobki zależą przede wszystkim od liczby i rodzaju zleceń, indywidualnych ustaleń. Przeważnie to programista freelancer musi sam zorganizować swój czas i miejsce pracy, odpowiednie narzędzia. Bardzo często jest to praca zdalna, niewymagająca przebywania w biurze. Najczęściej przy pracy w ramach umowy o dzieło lub zlecenia praca jest indywidualna, nie w zespole. Warto korzystać z dedykowanych narzędzi ułatwiających zarządzanie pracą i wykonywanymi projektami, jakie zapewnia Firmbee, opisane na: https://firmbee.com/pl/branze/it.

Własna działalność - zarobki freelancera B2B

Współpraca na zasadach B2B, przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej jest dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących niezależność. Realizuje się wtedy zadania dla innych firm na zasadach współpracy, określonych spersonalizowanych warunkach. W ten sposób można jednocześnie stworzyć własną, profesjonalną markę. W takim wariancie można korzystać z wybranych ulg podatkowych, odliczać podatek od zakupu narzędzi pracy. Jednocześnie pojawia się konieczność rozliczania podatków, opłacania składek, prowadzenia księgowości. Warto wybrać dopasowaną dla programistów usługę księgowości, którą oferuje Ifirma - szczegóły na https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-programistow.

Rozpoczęcie działalności - fundusze na rozwój

Wartą uwagi zaletą własnej działalności jest możliwość skorzystania z różnego rodzaju funduszy i form dofinansowania na jej rozpoczęcie i rozwój. Mogą z nich skorzystać na przykład osoby bezrobotne z Urzędu Pracy, nawet przed założeniem działalności. Są także programy i fundusze europejskie, dzięki którym może być możliwe wyposażenie biura czy zakup sprzętu IT. 

Możliwości pozyskania środków na rozpoczęcie działalności

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, programista staje przed szansą pozyskania dodatkowych funduszów na jej rozwinięcie. Dotyczy to m.in. osób bezrobotnych, a zatem dofinansowanie z Urzędu Pracy można dostać jeszcze przed założeniem działalności. Inną szansą na dodatkowe pieniądze są fundusze europejskie, za które można wyposażyć swoje biuro, czy zakupić potrzebny sprzęt informatyczny.

Jakie są średnie zarobki programisty w dużych miastach Polski?

Na potrzeby ustalenia średnich zarobków przyjęte zostały określone kryteria. Należą do nich:

  1. stanowisko starszego programisty,
  2. min. dwuletnie doświadczenie,
  3. wysokie zdolności techniczne, komunikacyjne, międzyludzkie,
  4. zatrudnienie w dużej firmie,
  5. wyspecjalizowanie w dwóch językach programowania,
  6. dwa języki obce,
  7. podstawa zatrudnienia - umowa o pracę.

Dla miasta Warszawa średnie zarobki to 9300 złotych na rękę. Z kolei zarobki programisty w Krakowie, największym mieście Małopolski średnia kwota przy tych kryteriach to 8900 złotych. We Wrocławiu senior-specialist zarobi ok. 8600 złotych netto, zaś w Łodzi - 8500 PLN. Zgodnie ze średnią zarobki programisty w Poznaniu wynoszą około 8700 złotych netto.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25069.html
Ten artykul byl czytany 174 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.201 sek.Lubin 1.0