Poniedzialek, 29 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 51

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Jak wybrać odpowiednią kategorię dla Twojego ogłoszenia, aby było jeszcze bardziej skuteczne? Jak wybrać odpowiednią...
Sprawdź jak tworzyć sprzedające ogłoszenia lokalne wybierając odpowiednie kategorie w serwisie ogłoszeniowym. Jak wybrać odpowiednią kategori... »Kolejne cztery brygady rosną w siłę Kolejne cztery brygady...
Już w ten weekend w dniach 27.04- 28.04 w czterech brygadach OT prawie 200 ochotników po szkoleniu podstawowym w obecności zaproszonych ... »ZOO Lubin - Wieże dla oknówek ZOO Lubin - Wieże dla ...
Ogród zoologiczny w Lubinie z dumą informuje, że kontynuując ideę pomocy ptakom, zamontował dwie wieże lęgowe dla jaskółek okn&oacu... »Rozlicz PIT do 30 kwietnia Rozlicz PIT do 30 kwie...
Zeznania podatkowe PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00. Najprostszą... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1.08.1954 Zaczęła ukazywać się Gazeta Lubińska (do 1956)

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Jak przygotować uczniom idealny lunch-box i kilka innych żywieniowych rad
Data dodania: 01 września 2023 — Kategoria: Wiadomości

Jak przygotować uczniom idealny lunch-box i kilka innych żywieniowych rad

Monika Maćków, dietetyk kliniczny z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we we Wrocławiu, o tym, co dziecko powinno jeść na śniadanie, by wspomóc pracę mózgu i koncentrację, jak przygotować uczniom idealny lunch-box i dlaczego z diety należy wyeliminować słodzone napoje, a zwłaszcza energetyki.

Dietetyczka UPWr podkreśla, że śniadanie to pierwszy i najważniejszy posiłek spożywany w ciągu dnia i powinien dostarczać około 25 proc. całodziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka. Dlatego dzieci i młodzież przed pójściem do szkoły powinny spożywać śniadanie w domu, w ciągu godziny od przebudzenia, aby pobudzić metabolizm i przygotować organizm do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia, a także uchronić przed wahaniami stężenia glukozy we krwi. Spadki stężenia glukozy mogą być bowiem przyczyną osłabienia i braku koncentracji ucznia.

– Na pierwsze śniadanie można podać dziecku np. pełnoziarniste produkty zbożowe: pieczywo z dodatkiem chudej wędliny, sera twarogowego, żółtego lub pasty np. jajecznej lub rybnej. W przypadku kanapek warto pamiętać o warzywach. Płatki na mleku lub z jogurtem można urozmaicić świeżymi lub suszonymi owocami (w zależności od sezonu) z dodatkiem orzechów, ziaren słonecznika czy pestek dyni. Istotne jest także by do śniadania był podany napój, najlepiej mleczny np. bawarka lub kakao – wylicza Monika Maćków.

Idealny lunch-box dla ucznia

Drugie śniadanie powinno być spożyte około 3 - 4 godziny po pierwszym i tu do przygotowania warto wykorzystać lunch-box. Co powinno się w nim znaleźć?

– Może to być zarówno kanapka, tortilla czy sałatka, w zależności co dziecko lubi. Ważne by dostarczało niezbędnych składników dla organizmu. Ważnym składnikiem takiego lunch-boxu są warzywa dlatego włóżmy do środka marchewkę, ogórka czy inne ulubione warzywo dziecka. Jako przekąskę można dołożyć orzechy, owoce świeże lub suszone. Można także przygotować lunch- box na słodko np. w postaci owsianki z owocami lub owocowych placuszków – mówi dietetyczka.

Dieta dzieci i młodzieży

Monika Maćków podkreśla w diecie dzieci i młodzieży w okresie wzrostu powinno znaleźć się białko pochodzenia roślinnego (orzechy, nasiona, warzywa strączkowe) i zwierzęcego (chude mięso, ryby, jaja, mleko i produkty mleczne), które jest niezbędne do budowy młodego organizmu. Ze względu na intensywny wysiłek umysłowy należy pamiętać także o dostarczaniu uczniom niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych pod postacią kwasów omega-3, które wspomagają pracę mózgu. Źródłem ich powinny być: tłuste ryby, orzechy, nasiona, algi i oleje roślinne.

Nie należy również zapominać o węglowodanach, które są podstawowym paliwem energetycznym dla mózgu. Najlepszym źródłem węglowodanów są pełnoziarniste pieczywo, ciemne makarony, kasza gryczana, brązowy ryż oraz nasiona roślin strączkowych. Produkty zbożowe są także źródłem witamin z grupy B, które wspomagają pracę układu nerwowego.

Składnikiem, który ma istotny wpływ na procesy pamięci jest magnez, wykazujący działanie przeciwstresowe i przeciwdepresyjnie. Jego najlepszymi źródłami są: produkty zbożowe (pełnoziarniste pieczywo, kasze), orzechy, kakao i gorzka czekolada.

Cukrom mówimy NIE

– Unikać należy natomiast wysokiej podaży cukrów prostych i tłuszczy, które są obecne zarówno w słodyczach jak i słonych przekąskach i produktach typu fast food. Takie produkty spożyte w nadmiarze mogą prowadzić do otyłości i innych powikłań np. ze strony przewodu pokarmowego. Również niebezpieczne dla zdrowia dzieci i młodzieży są napoje energetyczne, które oprócz cukrów prostych zawierają kofeinę zaburzającą długość i jakość snu. Spożycie takich napojów może także prowadzić do niepokoju,nadpobudliwości, zmian nastroju i rozdrażnienia dziecka – podsumowuje dietetyczka UPWr.

 

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25302.html
Ten artykul byl czytany 516 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.014 sek.Lubin 1.0