Czwartek, 07 grudnia 2023 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 35

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Od 10 grudnia pojedziemy Kolejami Dolnośląskimi do izerskiego kurortu Od 10 grudnia pojedzie...
Po 27 latach Świeradów-Zdrój i Mirsk wracają na kolejową mapę Polski. Połączenie zostanie przywrócone do życia wraz z nowym ... »Grypa bez umowy o pracę Grypa bez umowy o prac...
Zmieniasz pracę, jesteś na wypowiedzeniu i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudni... »Lubińscy policjanci uratowali mężczyznę przed desperackim krokiem Lubińscy policjanci ur...
Policjanci wydziału prewencji i ruchu drogowego uratowali życie mieszkańca Lubina, który w jednej z miejscowości na terenie gminy Lubin, c... »Dolnośląska Sieć Wsparcia dla osób dotkniętych nagłą niepełnosprawnością Dolnośląska Sieć Wspar...
Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób z ni... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1992 Drużyna piłkarska Zagłębia Lubin zostaje mistrzem I ligi

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Wydobywają miedź już 55 lat – jubileusz najstarszego oddziału KGHM
Data dodania: 21 września 2023 — Kategoria: Wiadomości

Wydobywają miedź już 55 lat – jubileusz najstarszego oddziału KGHM

Zakłady Górnicze Lubin obchodzą jubileusz 55-lecia – to pierwsza i najstarsza kopalnia KGHM, która otworzyła drogę do największego złoża rud miedzi w Europie. Dziś Polska Miedź to gigant branży z mocną pozycją w pierwszej dziesiątce największych producentów miedzi na świecie.

– Gratuluję wszystkim, zarówno obecnym jak i emerytowanym pracownikom pięknego jubileuszu i dziękuję za wkład w sukces KGHM. To Wy, przez te 55 lat zbudowaliście kapitał wiedzy i doświadczenia, z którego chętnie czerpiemy i dzięki któremu planujemy innowacyjne rozwiązania. Dzięki załodze ZG Lubin ambitnie patrzymy w przyszłość – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM.

Podczas uroczystej akademii z okazji jubileuszu odznaczono 55 osób. Wśród wyróżnionych znaleźli się obecni i emerytowani pracownicy. ZG Lubin zatrudnia obecnie ponad 3200 osób.

PIERWSZY Z TRZECH

Zakłady Górnicze Lubin to jeden z trzech oddziałów górniczych KGHM Polska Miedź S.A. Budowę zakładów rozpoczęto w 1960 roku, osiem lat później, 19 lipca 1968 roku kopalnia uzyskała 25% docelowej zdolności produkcyjnej, przekazano ją do wstępnej eksploatacji i tę datę przyjmuję się za datę powstania kopalni.

Działalność wydobywcza kopalni prowadzona jest w obszarze górniczym „Lubin-Małomice” na głębokości od 550 do 1006 m. Zasoby przemysłowe złoża wynoszą ponad 320 milionów ton rudy miedzi oraz niemal 17 milionów kilogramów srebra. Aktualna zdolność produkcyjna kopalni wynosi około 8,6 mln t rudy rocznie. W ubiegłym roku (2022) wydobycie miedzi w urobku wynosiło 71,3 tys. t.

DRUGA MŁODOŚĆ NAJSTARSZEJ KOPALNI

ZG Lubin może się poszczycić nie tylko najdłuższym stażem, ale też nieustannym rozwojem. Kopalnia sięga po najnowsze technologie i rozwiązania – m.in. maszyny z napędem bateryjnym. Do ruchu wdrożono już kotwiarkę (Samojezdny Wóz Kotwiący), kontynuowane są testy maszyny typu SWW (Samojezdny Wóz Wiercący). Trwają także procesy certyfikacyjne prototypu pojazdu do transportu ludzi SWT (Samojezdny Wóz Transportowy) i materiałów w podziemnym zakładzie górniczym.

W 2019 roku do użytku został oddany szyb L-VI. Wykonany w latach 80-tych, głęboki na 962 metry, szyb został zmodernizowany i obecnie nie tylko doprowadza świeże powietrze do kopalni, ale pozwala na zjazd załogi, transport materiałów w kontenerach oraz opuszczanie maszyn górniczych. Przed modernizacją szyb pełnił jedynie funkcję wentylacyjną jako szyb wdechowy.

Nowy szyb pozwolił na wydobycie w północnych rejonach obszaru górniczego, co ma duże znaczenie dla utrzymania i rozwoju zdolności produkcyjnych kopalni.

ANIMATOR SPORTU I KULTURY

Przez ponad pół wieku istnienia oddział pełnił rolę nie tylko pożądanego pracodawcy, ale także animatora życia społecznego. ZG Lubin jest organizatorem największego biegu w Lubinie. W tym roku, już po raz 37 ulicami miasta pobiegną uczestnicy Barbórkowego Biegu o Lampkę Górniczą. W pierwszym Biegu, prawie 40 lat temu, wystartowało zaledwie stu biegaczy. Obecnie na starcie ustawia się ponad tysiąc sportowców. Impreza na stałe wpisała się w harmonogram obchodów Barbórki w Lubinie.

Od ponad pięćdziesięciu lat istnieje także Orkiestra Dęta Zakładów Górniczych Lubin, która uczestniczy niemal we wszystkich ważniejszych uroczystościach górniczych, a od ponad 40 lat śpiewa Górniczy Chór Męski.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25365.html
Ten artykul byl czytany 142 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.014 sek.Lubin 1.0