Poniedzialek, 04 grudnia 2023 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 48

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Lubinianin stracił oszczędności na inwestycji w akcje koncernu paliwowego i gazowego Lubinianin stracił osz...
70-latek chcąc zainwestować pieniądze w akcje koncernu paliwowego i gazowego stracił 130 tysięcy złotych. Reklama szybkiego zysku dostępna była n... »Uroczyste ślubowanie w zimowej aurze. Uroczyste ślubowanie w...
Już w najbliższą niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, mieszkańcy Lubania będą świadkami ostatniej w tym roku przysięgi wojskowej żołnierzy 16 Dolnoślą... »Barbórka 2023 w KGHM Barbórka 2023 w KGHM
Akademia wręczania odznaczeń najbardziej zasłużonym pracownikom rozpoczęła tegoroczne obchody Barbórki w KGHM. Podczas centralnej uroczyst... »Obwieszczenia o licytacjach (dolnośląskie) Obwieszczenia o licyta...
Licytacje opublikowane dnia: 30 listopada 2023   Kategoria: pozostałe ruchomości 1. Garaż metalowy wolnostojący, lokalizacja: PRZE... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...03-05.09.1999 Podczas Dni Lubina zorganizowano plener ceramiczny "Świeżo wypalone". Przedstawiono prace dzieci i młodzieży działających przy pracowni ceramicznej przy fundacji im. brata Alberta oraz pracowni ceramicznej przy MDK w Lubinie

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Październik należy do Dolnego Śląska. Rusza Święto Województwa!
Data dodania: 01 października 2023 — Kategoria: Wiadomości

Październik należy do Dolnego Śląska. Rusza Święto Województwa!

W sobotę 30 września po raz pierwszy na tory wyjechał pociąg z wizerunkiem świętej Jadwigi, patronki Dolnego Śląska. Tym samym symbolicznie rozpoczęliśmy obchody 25-lecia województwa. Ten jubileusz wymaga wyjątkowej oprawy, dlatego będziemy świętować przez cały październik, wspólnie z mieszkańcami każdego zakątka naszego regionu.

Dolny Śląsk jest wyjątkowy pod wieloma względami – mówi marszałek Cezary Przybylski. – To miejsce spotkań różnych kultur, niezwykle gościnne i z ogromnym potencjałem rozwoju w wielu dziedzinach. Stworzyliśmy tu warunki, które przyciągającą inwestorów oraz zdolne i ambitne osoby, które wiążą swoją przyszłość z naszym regionem. Warto podkreślić przy tym, że to Dolnoślązacy są autorami sukcesów: lokalni przedsiębiorcy, środowiska naukowe, instytucje i wiele pojedynczych osób, które angażują się w rozwój naszego województwa. Im wszystkim należą się dziś ogromne podziękowania – za ambicję, pracowitość, kreatywność, dobrą współpracy.

Wydarzeń jubileuszowych już jest ponad 200, a wciąż dołączają kolejne: kulturalne, sportowe, rozrywkowe, turystyczne. W ich planowanie aktywnie włączyły się liczne instytucje, m.in. Opera Wrocławska, Dolnośląskie Centrum Filmowe czy Zamek Książ, a także wiele innych.

Pokazujemy prawdziwy charakter Dolnego Śląska. To miejsce otwarte, malownicze, zorganizowane turystycznie z przepięknymi zamkami, górami i jeziorami. Organizując Święto Województwa zależało nam, abyśmy zadali sobie pytanie „kim jesteśmy jako Dolnoślązacy?”. Jak wynika z badań mieszkańcy regionu utożsamiają Dolny Śląsk między innymi z pociągami jeżdżącymi w wojewódzkich barwach, stąd bardzo się cieszę, że możemy inaugurować nasze święto z Kolejami Dolnośląskimi – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Celebrację srebrnego jubileuszu województwa otworzyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Kolei Dolnośląskich, które powstały przed 15 laty jako spółka samorządowa. Pociąg z wizerunkiem świętej Jadwigi jest kolejnym krokiem realizacji projektu KD „Z przeszłości w przyszłość – poczet królów i książąt na pociągach KD”. Portretowi świętej Jadwigi eksponowanym na burcie pojazdu towarzyszy kod QR, odsyłający do źródeł informacji historycznych na temat tej postaci.

To jedyny taki projekt na polskiej kolei o charakterze edukacyjnym i tożsamościowym. Chcemy tymi działaniami wzbudzać w naszych pasażerach więź z regionem. Bardzo cieszę się, że Koleje Dolnośląskie mogą stanowić część obchodów 25-lecia województwa. W tym roku również my mamy powody do świętowania, ponieważ nasza spółka obchodzi 15-lecie swojej działalności – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Podczas konferencji zorganizowanej na peronie 2 wrocławskiego Dworca Głównego, z którego ruszał pociąg, organizatorzy z UMWD zachęcali Dolnoślązaków do wspólnego świętowania. Kalendarium wydarzeń jubileuszowych można śledzić na specjalnie w tym celu stworzonej stronie internetowej dolnyslask25lat.pl.

Województwo dolnośląskie powstało 25 lat temu z połączenia województw: wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego. Jubileusz jest okazją nie tylko do świętowania, ale też do podsumowania najważniejszych osiągnięć regionu.

-----------------------------------------

25 lat województwa dolnośląskiego w pigułce

  • Ponad 5-krotnie wzrosły dochody budżetowe – z 329,8 mln zł w 1999 r. do 1,674 mld zł w 2022 r.
  • Ponad 160 mln zł – o tyle wzrósł PKB regionu; z 58,6 mln zł w 2000 r. (co stanowiło 7,8% krajowego PKB) do 221 mln zł obecnie (8,4% krajowego PKB)
  • Ponad 3-krotnie wzrosły nakłady na inwestycje w regionie – z 3 492 zł na mieszkańca w 2000 r. do 10 468 zł w 2021 r.
Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25400.html
Ten artykul byl czytany 125 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.017 sek.Lubin 1.0