Sobota, 02 grudnia 2023 r.   Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 18

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Lubinianin stracił oszczędności na inwestycji w akcje koncernu paliwowego i gazowego Lubinianin stracił osz...
70-latek chcąc zainwestować pieniądze w akcje koncernu paliwowego i gazowego stracił 130 tysięcy złotych. Reklama szybkiego zysku dostępna była n... »Uroczyste ślubowanie w zimowej aurze. Uroczyste ślubowanie w...
Już w najbliższą niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, mieszkańcy Lubania będą świadkami ostatniej w tym roku przysięgi wojskowej żołnierzy 16 Dolnoślą... »Barbórka 2023 w KGHM Barbórka 2023 w KGHM
Akademia wręczania odznaczeń najbardziej zasłużonym pracownikom rozpoczęła tegoroczne obchody Barbórki w KGHM. Podczas centralnej uroczyst... »Obwieszczenia o licytacjach (dolnośląskie) Obwieszczenia o licyta...
Licytacje opublikowane dnia: 30 listopada 2023   Kategoria: pozostałe ruchomości 1. Garaż metalowy wolnostojący, lokalizacja: PRZE... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Dialog Arena – stadion klubu Zagłębie Lubin. Pojemność stadionu wynosi 16 300 miejsc

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Śladami Jana Wyżykowskiego – wolontariusze KGHM z edukacyjnym programem dla przedszkolaków i uczniów z Zagłębia Miedziowego
Data dodania: 20 listopada 2023 — Kategoria: Wiadomości

Śladami Jana Wyżykowskiego – wolontariusze KGHM z edukacyjnym programem dla przedszkolaków i uczniów z Zagłębia Miedziowego

Wolontariusze z KGHM uczą najmłodszych mieszkańców Zagłębia Miedziowego historii i przypominają postać wybitnego inżyniera i odkrywcy złóż miedzi – Jana Wyżykowskiego. Dzięki środkom miedziowego giganta sfinansowany został autorski program edukacyjny realizowany w przedszkolach i szkołach w regionie.

Okazją do inauguracji projektu jest zbliżające się największe święto wszystkich górników, czyli Barbórka.

– Przybliżenie uczniom szkół podstawowych postaci Jana Wyżykowskiego to podstawowy cel nowego programu wolontariuszy KGHM. Specjalne zajęcia zaplanowano przede wszystkim w placówkach, których patronem jest ten wybitny naukowiec, dzięki któremu Zagłębie Miedziowe i KGHM to miejsca wyjątkowe na mapie Polski i świata – powiedziała Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź S.A.

Jedna z pierwszych lekcji z udziałem wolontariuszy KGHM miała miejsce w połowie listopada w szkole podstawowej w Siedlcach. Kolejna w szkole nr 8 w Lubinie, której 20 lat temu nadano imię właśnie Jana Wyżykowskiego. Była to pierwsza placówka w Zagłębiu Miedziowym, która otrzymała jego imię. W uroczystości wzięła wówczas udział Kazimiera Wyżykowska, żona odkrywcy oraz jego bliski współpracownik Andrzej Rydzewski. W sumie w zajęciach weźmie udział aż 1500 przedszkolaków i uczniów z klas 3-8 szkół Zagłębia Miedziowego.

W trakcie spotkań, dzieci poznają życiorys Jana Wyżykowskiego, opowiadany w ciekawej formie przez wolontariuszy. Jedną z atrakcji jest możliwość zobaczenia oryginalnego świadectwa szkolnego wybitnego geologa. Zapewne nikogo nie zdziwi, że Jan Wyżykowski otrzymywał bardzo dobre stopnie.

– Z KGHM związany jestem od blisko 40 lat i doskonale wiem, jak wielki wpływ na nasz region miało odkrycie złóż. Swoją wiedzą postanowiłem podzielić się z najmłodszymi i w formie zabawy przekazać im jak najwięcej treści o odkryciu miedzi i bieżącej działalności KGHM. To obrazowy sposób stanowiący kompendium wiedzy dla najmłodszych o działalności Jana Wyżykowskiego – mówi Jan Demczak pomysłodawca programu i wolontariusz KGHM.

Tłem zajęć jest również opowieść o Zagłębiu Miedziowym i zmianach jakie zaszły po odkryciu złóż miedzi. Aby wciągnąć dzieci w tę opowieść, w sali „sadzone są drzewa”. Następnie przy pomocy wykonanych przez wolontariuszy wiertnic następują symboliczne próbne odwierty, a dzieci dostają wskazówki, w którym kierunku powinny poszukiwać złoża. Po kolejnych próbach dzieci odnajdują rudę miedzi. W tym miejscu budowana jest wieża z klocków, a dzieci udają się do stanowisk, gdzie zakładają fartuchy, podobne do tych, jakie nosił Jan Wyżykowski oraz otrzymują akcesoria – sitka, lupy i próbówki do przesiewania urobku.

Podczas warsztatów wolontariusze KGHM podkreślają zaangażowanie spółki w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Dzieci dokonują nasadzeń drzew wokół fikcyjnego szybu, stawiane są ule, a także zakładane filtry na kominy. To połączenie przeszłości z teraźniejszością i uświadomienie uczniom znaczenia odkrycia Jana Wyżykowskiego, a także wskazanie proekologicznych działań KGHM.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25545.html
Ten artykul byl czytany 132 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0