Piątek, 01 marca 2024 r.   Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 37

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Handlarze podróbkami na celowniku „pegowców” z Lubina Handlarze podróbkami n...
Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z Lubina ustalili, że w trzech punktach na terenie powiatu, oferowane są do sprzedaży ... »Repertuar Kina Muza w Lubinie (01.03.2024 – 07.03.2024) Repertuar Kina Muza w ...
KINO MUZA: 1-7.03.2024   1.03 Piątek 15:30 > Zagadka Klary Muu > Norw / ms 16:00 > Diuna: Część druga (dubbing) > USA / ds ... »KGHM sfinalizował swój debiut transakcyjny na rynku Odnawialnych Źródeł Energii KGHM sfinalizował swój...
KGHM dokonał przejęcia 7 kolejnych instalacji fotowoltaicznych finalizując swój debiut transakcyjny na rynku Odnawialnych Źródeł En... »Na koncert Zespołu BAJM obowiązują darmowe wejściówki Na koncert Zespołu BAJ...
Już 7 marca 2024 r. w Hali Widowiskowo – Sportowej Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji Dnia K... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...25.01.1947 Uruchomienie produkcji w Fabryce Mechanizmów Pianinowych - obecnie Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych DEFIL

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Od 10 grudnia pojedziemy Kolejami Dolnośląskimi do izerskiego kurortu
Data dodania: 07 grudnia 2023 — Kategoria: Wiadomości

Od 10 grudnia pojedziemy Kolejami Dolnośląskimi do izerskiego kurortu

Po 27 latach Świeradów-Zdrój i Mirsk wracają na kolejową mapę Polski. Połączenie zostanie przywrócone do życia wraz z nowym rozkładem jazdy, który zacznie obowiązywać 10 grudnia 2023 r. 7 grudnia odbył się prapremierowy przejazd na tej linii.

Tego dnia pociąg Kolei Dolnośląskich z przedstawicielami władz województwa, samorządowców, zarządu marszałkowskiego przewoźnika i dziennikarzami na pokładzie, pokonał jedną z najbardziej malowniczych tras w regionie.

- Po 27 latach mieszkańcy Świeradowa-Zdroju odzyskują dostęp do połączenia kolejowego. To kolejny krok samorządu w walce z wykluczeniem transportowym w regionie. Ta inwestycja jest idealnym przykładem na dobrą współpracę gmin z Urzędem Marszałkowskim, bo została zrealizowana przy wsparciu lokalnych samorządów – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Pociąg Kolei Dolnośląskich wyruszył z Gryfowa Śląskiego, a bieg zakończył przy wyremontowanym kosztem 6 mln zł dworcu w Świeradowie-Zdroju.

Z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa-Zdroju w 20 minut

Linię Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój o długości 17 km obsługiwać będzie dziewięć par pociągów, które zatrzymają się na przystankach: Proszówka, Mirsk, Mroczkowice i Krobica. Podróż z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa-Zdroju zajmie ok. 20 minut.

- Nowe połączenie pomiędzy Gryfowem Śląskim, a Świeradowem-Zdrój będzie realizowane dziewięcioma parami dziennie. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie przekonać mieszkańców, że podróż koleją po Dolnym Śląsku jest nie tylko wygodna, ale i odpowiada na ich realne potrzeby i może być konkurencją dla samochodu – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za kolej.

Połączenie to umożliwi podróż koleją w kierunku Jeleniej Góry, Zgorzelca czy Goerlitz. W pociągi Kolei Dolnośląskich w kierunku Wrocławia i Legnicy będzie można przesiąść się Jeleniej Górze, Węglińcu lub Lubaniu Śląskim.

- Z połączenia skorzysta głównie Świeradów-Zdrój, ale dla nas ma ono bardzo duże znaczenie społeczno-gospodarcze. Zyskujemy też na znaczeniu jako kluczowy w regionie węzeł przesiadkowy - mówi Olgierd Poniźnik, burmistrz Gryfowa Śląskiego.

Dobra wiadomość dla turystów i kuracjuszy

Świeradów Zdrój to jeden z najbardziej znanych dolnośląskich kurortów. Na powrocie pociągów do tego malowniczego miasta zyskają więc zarówno turyści, narciarze, jak i kuracjusze. Z dworca w Świeradowie-Zdroju autobusami bezpłatnej komunikacji miejskiej w maksymalnie 20 minut dojadą bowiem do każdego wybranego hotelu bądź sanatorium.

- Pierwszy w naszym mieście pociąg po prawie trzech dekadach przywitała orkiestra, co pokazuje, jak radosne to dla nas wydarzenie. Kurort, który rocznie odwiedza milion turystów i kuracjuszy został właśnie wyrwany z wykluczenia kolejowego - mówi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Od 10 grudnia br. Koleje Dolnośląskie zyskają kolejne połączenie z czeskim systemem kolejowym. Gminne autobusy, które za 0 zł jeżdżą ze Świeradowa-Zdroju do Novego Mesta pod Smrkiem, są bowiem ujęte w czeskim systemie IDOS jako przedłużenie linii Liberec – Nove Mesto.

Burzliwe dzieje Kolei Izerskiej

Linia kolejowa z Gryfowa Śląskiego do Mirska powstała w 1884 r. Z Mirska do Świeradowa-Zdroju w 1909 r. Ostatni pociąg pasażerski z Mirska odjechał w 1996 roku. Teraz, po 27 latach, połączenia pasażerskie wrócą na trasę.

- Rewitalizacja tej linii to wielkie udogodnienie dla mieszkańców Mirska. Przede wszystkim dla tych, którzy dojeżdżają do pracy i szkół. Liczymy też na większą liczbę turystów. Teraz czas na kolejny krok, remont dworca - mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Mirska.

Linia kolejowa do Świeradowa-Zdroju to jedna z linii kolejowych przejęta przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Dolny Śląsk jest jedynym regionem w Polsce, który przejmuje setki kilometrów linii kolejowych, rewitalizuje je i przywraca na nich ruch pasażerski.

- Od pięciu lat pociągi Kolei Dolnośląskich dotarły do nowych miejscowości Dolnego Śląska, w których mieszka blisko 200 tys. mieszkańców. Bardzo się cieszę, że nasze składy zawsze witane są tłumnie przez mieszkańców, co pokazuje, że strategia województwa, polegająca na poszerzaniu siatki połączeń, jest słuszna – mówi Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

 Inwestycja pochłonęła 60 000 000 zł i została dofinansowana ze środków unijnych oraz budżetu państwa. Wysiłek finansowy poniosły również samorządy. 5 mln zł dołożyła gmina Świeradowa-Zdroju, 1 mln zł: Gryfów Śląski i Mirsk.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25601.html
Ten artykul byl czytany 125 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0