Sobota, 27 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 161

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Kolejne cztery brygady rosną w siłę Kolejne cztery brygady...
Już w ten weekend w dniach 27.04- 28.04 w czterech brygadach OT prawie 200 ochotników po szkoleniu podstawowym w obecności zaproszonych ... »ZOO Lubin - Wieże dla oknówek ZOO Lubin - Wieże dla ...
Ogród zoologiczny w Lubinie z dumą informuje, że kontynuując ideę pomocy ptakom, zamontował dwie wieże lęgowe dla jaskółek okn&oacu... »Rozlicz PIT do 30 kwietnia Rozlicz PIT do 30 kwie...
Zeznania podatkowe PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00. Najprostszą... »Czy warto od razu przejść na emeryturę? Czy warto od razu prze...
Wielu seniorów zastanawia się czy warto od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnować z pracy? Nie zawsze to się opłaca. Jeżeli po... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...29.10.1998 Na stanowisko Przewodniczącego Rady Miejskiej wybrano Romana Jasińskiego

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
KGHM nie ustalił ostatecznej lokalizacji dla budowy małej modułowej elektrowni jądrowej
Data dodania: 25 stycznia 2024 — Kategoria: Wiadomości

KGHM nie ustalił ostatecznej lokalizacji dla budowy małej modułowej elektrowni jądrowej

Przygotowania do procesu inwestycyjnego, analizy i badania - KGHM sprawdza możliwości budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce. Spółka odpowiedzialnie podchodzi do planów inwestycji, która ma szansę powstać w naszym kraju. SMR wzmocni i zapewni bezpieczeństwo energetyczne nie tylko miedziowemu gigantowi, ale też całej Polsce.

KGHM będąc na wstępnym etapie przygotowania inwestycji związanym m.in. z określeniem lokalizacji SMR zidentyfikował kilka miejsc na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. W uzyskanej decyzji zasadniczej wydanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska pojawiły się dwie gminy z województwa wielkopolskiego (Lubasz i Wieleń), ale to nie przesądza o realizacji inwestycji właśnie tam.

DIALOG i BADANIA

Wydana na rzecz spółki decyzja zasadnicza dozwala jedynie na rozpoczęcie działań zmierzających do przygotowania procesu inwestycyjno-budowlanego na terenie dwóch wskazanych gmin, nie ogranicza jednak możliwości wystąpienia przez inwestora o zmianę już wydanej decyzji lub o wystąpienie z kolejnym wnioskiem o decyzję zasadniczą dla innych zidentyfikowanych przez inwestora potencjalnych miejsc.

Warto podkreślić, że zatwierdzenie lokalizacji elektrowni jądrowej jest procesem wieloetapowym, w ramach którego inwestor ma obowiązek uzyskać, prócz decyzji zasadniczej również w szczególności: decyzję środowiskową, decyzję lokalizacyjną, zezwolenie na budowę, pozwolenie na budowę, zezwolenie na rozruch oraz zezwolenie na eksploatację. Inwestor musi przeprowadzić szczegółowe badania lokalizacyjne i środowiskowe w potencjalnych lokalizacjach. KGHM na tym etapie planuje przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej i uruchomienie procesów wsłuchiwania się w głos lokalnych społeczności. Firma jest w kontakcie z władzami gmin najbardziej perspektywicznych lokalizacji dla tej inwestycji.

Współpraca z samorządami w ramach wspomnianej kampanii będzie miała na celu upowszechnianie wiedzy w zakresie energetyki jądrowej, dialog z mieszkańcami, wsparcie realizacji społecznych inicjatyw lokalnych oraz budowanie akceptacji społecznej dla planowanej inwestycji. W tym zakresie KGHM planuje naśladować dobre praktyki związane z wdrożeniem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

KROK PO KROKU

Przed podjęciem ostatecznej decyzji konieczne są dalsze działania, mające na celu sprawdzenie potencjalnego wpływu elektrowni na środowisko (tzw. badania środowiskowe) oraz możliwych zagrożeń zewnętrznych dla elektrowni na tym terenie (badania lokalizacyjne). Badania środowiskowe są poprzedzone przygotowaniem przez inwestora Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia (KIP), w której to dopiero zostaną określone dokładne warianty lokalizacyjne planowanej inwestycji na terenie gmin. Ocenia się, iż KIP powstanie nie wcześniej niż w III kwartale 2024 r. Przeprowadzenie wszystkich wymaganych badań i monitoringów trwa 2-3 lata i jest zakończone przygotowaniem przez inwestora Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz Raportu Lokalizacyjnego. Raport o oddziaływaniu na środowisko jest następnie przedmiotem konsultacji publicznych oraz konsultacji transgranicznych i podlega weryfikacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Raport Lokalizacyjny jest dołączany do wniosku o zezwolenie na budowę.

Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Ostatnim wymaganym do uzyskania przez inwestora zezwoleniem administracyjnym w tym systemie jest decyzja o zezwoleniu na eksploatację obiektu energetyki jądrowej.

BEZPIECZEŃSTWO I PRZYSZŁOŚĆ

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych. Głównym produktem KGHM jest miedź, ale firma wydobywa i przetwarza także metale szlachetne – srebro i złoto, oraz inne, jak molibden, ołów i selen. Spółka posiada również zakłady produkcyjne również w Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi - 40 milionów ton – gwarantują firmie miano lidera przemysłu wydobywczego.

Wydobycie i przetwórstwo metali są niezwykle energochłonne. KGHM, chcąc zminimalizować wpływ swojej działalności na środowisko, przyjął ambitną Politykę Klimatyczną, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jedną ze strategii umożliwiających osiągnięcie tego celu jest zbudowanie własnych bezemisyjnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej. Zapewnienie ciągłych, pewnych dostaw energii z samych źródeł odnawialnych, jak wiatraki czy panele fotowoltaiczne, nie byłoby możliwe. Dlatego w planach rozwoju KGHM uwzględniono również wdrożenie energetyki jądrowej, a dokładniej małych reaktorów modułowych, SMR (small modular reactor).

SMR to obiecująca technologia, rozwijana od lat na całym świecie, mająca szereg zalet w stosunku do dużych reaktorów jądrowych, m.in.: krótszy czas budowy, możliwość produkcji modułów, czyli poszczególnych reaktorów jądrowych w fabryce i dostarczania ich na miejsce eksploatacji z wykorzystaniem transportu kolejowego lub wodnego, bezpieczeństwo bazujące na systemach pasywnych, gwarantujące bezpieczne wyłączenie reaktora w razie awarii, bez ingerencji operatora, dostępności zasilania elektrycznego czy awaryjnego dostarczania wody chłodzącej, bardzo małe strefy bezpieczeństwa o promieniu rzędu kilkuset metrów, co oznacza brak wpływu elektrowni na pobliskie zabudowania.

KGHM rozważa projekty SMR, bazujące na technologii lekkowodnej, a więc najlepiej sprawdzonej w dotychczasowej eksploatacji dużych elektrowni jądrowych. Brane są pod uwagę projekty rozwijane głównie przez podmioty z Wielkiej Brytanii, Francji i Stanów Zjednoczonych. KGHM zamierza dokonać wyboru najlepszej technologii reaktorowej dla swojego projektu SMR (pod względem ekonomicznym, środowiskowym i bezpieczeństwa) zgodnie z najlepszymi światowymi standardami przy zachowaniu zasad transparentności i konkurencyjności.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25723.html
Ten artykul byl czytany 174 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0