Czwartek, 23 maja 2024 r.   Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 31

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Zmiany budżetowe i nowe nazwy ulic Zmiany budżetowe i now...
Na ostatniej sesji radni gminy Lubin przegłosowali sześć uchwał. Trzy dotyczyły kwestii finansowych, kolejne trzy związane były z nazewnictwem ko... »Helios prezentuje porywające hity! Helios prezentuje pory...
Kinowy repertuar w nadchodzącym tygodniu okaże się wyjątkowo bogaty w nowości. Na wielkich ekranach sieci kin Helios zagoszczą aż dwie gorące pre... »Helios prezentuje porywające hity! Helios prezentuje pory...
Kinowy repertuar w nadchodzącym tygodniu okaże się wyjątkowo bogaty w nowości. Na wielkich ekranach sieci kin Helios zagoszczą aż dwie gorące pre... »Rodzinna podróż z dreszczykiem Rodzinna podróż z dres...
Kiedy policjanci z Wydziału Prewencji zauważyli busa jadącego przez Lubin od razu wiedzieli, że nie powinien w takim stanie znaleźć się na drodze... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1960 Początek drążenia szybu wschodniego L-3 metodą mrożeniową

Magazyn elubin.pl

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Ostatnie zmiany budżetowe wprowadzone przez radnych
Data dodania: 04 kwietnia 2024 — Kategoria: Wiadomości

Ostatnie zmiany budżetowe wprowadzone przez radnych

Zwiększenie dochodów o ponad 444 tysiące złotych oraz wydatków o ponad 700 tysięcy – to najważniejsze zmiany budżetowe, których dokonali radni na ostatniej sesji Rady Gminy. Wiążą się one także z realizacją nowego ważnego projektu, który będzie realizowany z korzyścią dla najmłodszych mieszkańców – to „Przedszkole możliwości w gminie Lubin”.

Dokonane zmiany budżetowe zwiększyły dochody bieżące o kwotę 444.375,42 zł. Mają związek z ujęciem w planie dochodów środków z rozliczeń z lat biegłych, zwrotów udzielonych w roku 2023 dotacji, uzyskanych kar umownych oraz środków z WFOŚiGW na realizację programu „Czyste powietrze”. Przesunięto również 290.000 zł w planie dochodów z podatku od nieruchomości, co wiąże się ze zmniejszeniem prognozowanych wpływów od osób prawnych i zwiększeniem od osób fizycznych.

Najistotniejszą zmianą było wprowadzenie dotacji na projekt realizowany w ramach programu operacyjnego: Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska (FEDS) 2021-2027 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus pn. „Przedszkole możliwości w gminie Lubin”. Całkowita wartość projektu to 880 575,00 zł w tym dofinansowanie łączne 704 460,00 zł:

  • z UE – 616 402,50 zł
  • z budżetu państwa –  88 057,50 zł
  • środki własne – 176 115,00 zł

Z projektu będzie mogło skorzystać 211 dzieci. Prowadzone będą zajęcia w zakresie kompetencji kluczowych i przyszłości, edukacji ekologicznej, pomocy psychologiczno- pedagogicznej (wspierającej zdrowie psychiczne dzieci) oraz zajęcia ruchowe z elementami gimnastyki korekcyjnej. Przewidziano także terapię zaburzeń motoryki małej, nabycie i rozwój umiejętności z zakresu STEAM (robotyka) i kodowania, rozwój umiejętności matematycznych, a także zdolności do koncentracji oraz kontrolowania złości i agresji. Przewiduje się łącznie ok. 5 tysięcy godzin zajęć dodatkowych. Ponadto projekt obejmuje szkolenia dla nauczycieli, wyposażenie placówki w pomoce dydaktyczne oraz wyjazdy edukacyjne dla dzieci. Projekt realizowany będzie przez 28 miesięcy  w latach 2024 – 2028.

Natomiast wydatki bieżące radni zwiększyli o kwotę 708.397,70 zł. Oprócz nowego projektu przedszkolnego  zwiększono m.in. o 40.000 zł dotację dla OKGL w związku z przekazaniem do eksploatacji nowego obiektu -świetlicy wiejskiej w Krzeczynie Wielkim oraz  przekazano dodatkowe 8.000 zł na utrzymanie gotowości bojowej OSP. To pieniądze na zakup materiałów i wyposażenia.

Jednocześnie radni byli zobligowani do waloryzacji wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników i kandydatów na strażaków ochotników.  Taka waloryzacja musi być dokonywania co dwa lata, nie może przekroczyć 1/175 przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez ZUS i ekwiwalent nalicza się za każdą rozpoczętą godzinę od zgłoszenia wyjazdu jednostki OP lub gotowości do wyjazdu.

źródło: Gmina Lubin

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25911.html
Ten artykul byl czytany 85 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0