Czwartek, 09 maja 2024 r.   Imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 115

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Kino Kobiet w maju z gorącą nowością: „Kaskader” Kino Kobiet w maju z g...
W maju na ekranach multipleksów Helios ponownie zagości Kino Kobiet. To uwielbiany przez widzów sieci cykl, łączący filmowy seans i... »ZUS zwróci nadpłacone składki ZUS zwróci nadpłacone ...
Firmy, które będą  miały nadpłatę – dostaną pieniądze z powrotem, pod warunkiem, że do 20 maja rozliczą składki zdrowotne za 20... »Majowe nowości w kinach Helios Majowe nowości w kinac...
Nadchodzący tydzień to doskonała okazja do nadrobienia kinowych zaległości po majówkowych wyjazdach, zwłaszcza że w Heliosie zagoszczą aż ... »ZOO Lubin - Światowy Dzień Pszczół 2024 ZOO Lubin - Światowy D...
Ogród Zoologiczny w Lubinie zaprasza do wspólnego świętowania światowego dnia pszczół. Owady zapylające są bardzo ważne dla ... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1968 Uzyskano pierwszy koncentrat miedzi w skali przemysłowej

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Nie chcą spalarni śmieci w Chocianowie
Data dodania: 02 marca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Nie chcą spalarni śmieci w Chocianowie

Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie i życie. Twierdzą, że zakład zrujnuje całe środowisko.

Mieszkańcy gminy Chocianów zdecydują w referendum, czy są za budową na swoim terenie zakładu, który wykorzystuje technologię spalania odpadów. Sądzą, że tylko w ten sposób uda się ostatecznie powstrzymać plany powstania blisko miasta Zakładu Produkcji Energii Alternatywnej. Obawiają się m.in. skażenia środowiska.

Inwestycję chce zrealizować firma ze Szczecina, by przerabiać odpady, w tym komunalne i szpitalne, na ciepło, energię i gaz.
- Nie wolno tej sprawy odwlekać - przekonuje Jacek Zborowski, przewodniczący komitetu protestacyjnego.

Ludzi nie uspokajają zapewnienia burmistrza Franciszka Skibickiego, że decyzje w sprawie budowy jeszcze nie zapadły. Wszczęte zostało postępowanie administracyjne i zainteresowani inwestycją mogą się wypowiedzieć. Mieszkańcy kwestionują raport oddziaływania na środowisko, przygotowany przez inwestora. Negują to, że zakład powstanie na obszarze chronionym (Lasy Chocianowskie), a działka leży około 500 metrów od zabudowań.
- Spalarnia tego typu nadaje się także do utylizacji odpadów niebezpiecznych - przekonuje chocianowianin Dariusz Domagalski.

Jerzego Likusa niepokoi to, że ze 100 tysięcy przerobionych w ciągu roku ton odpadów zostanie 20 tys. ton nierozpuszczonego żużla, 8 tys. ton metali kolorowych i 2 tys. ton szlamów.
- W jaki sposób to wszystko będzie zagospodarowane? - pyta Jerzy Likus.

Gmina Chocianów produkuje rocznie 1300-1500 ton śmieci, a to oznacza, że do zakładu zwożone byłyby odpady z innych rejonów. Ludzie obawiają się hałasu i zwiększonego ruchu samochodów ciężarowych, które zrujnują ulice.
Projekty budowy tego typu spalarni, jak dodaje Dariusz Domagalski, są w Nowej Hucie i w Kędzierzynie, ale tam są odpowiednie warunki, m.in. dogodny dojazd do zakładu. W Chocianowie takich nie ma.

Burmistrz Skibicki przekonywał wcześniej, że zakład, zbudowany według najnowszych, proekologicznych technologii, nie będzie truć. Teraz przyznaje jednak, że raport środowiskowy jest zbyt ogólnikowy. Referendum jednak nie popiera. Czeka na wszystkie opinie, zanim podejmie decyzję. Choć, jak już zapowiedział, będzie ona negatywna.
- Tylko referendum zamknie sprawę - przekonuje przewodniczący komitetu protestacyjnego.
Głosowanie odbędzie się 19 kwietnia. By było ważne, do urn musi pójść co najmniej 30 proc. uprawnionych do tego mieszkańców.

Mają się czego obawiać
Problemem nie są małe instalacje służące do spalania odpadów szpitalnych - twierdzi Krzysztof Smolnicki, prezes Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju.
- Ale zakłady, w których utylizuje się odpady komunalne, są drogimi inwestycjami.

I nie chodzi tylko o wydatki na samą budowę, ale także o wysokie koszty eksploatacji oraz utylizacji tych odpadów, które pozostają po procesie spalania. A one są wysoko toksyczne i wymagają odpowiedniego składowania.
Naszym zdaniem, tego typu inwestycje to pewnego rodzaju rozrzutność. Namawiamy raczej do segregacji. To, co się nadaje, można powtórnie wykorzystać, a biomasę przetworzyć na kompost. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia najważniejsza dla mieszkańców, to znaczy zdrowotna. Drogie, najnowocześniejsze technologie dają, co prawda, możliwość ograniczenia emisji zanieczyszczeń, ale, niestety, bywają awaryjne. I tego mieszkańcy Chocianowa także mogą się obawiać.

Urszula Romaniuk

Slowa kluczowe: spalarnia smieci odpady chocianow
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3190.html
Ten artykul byl czytany 1849 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0