Środa, 08 maja 2024 r.   Imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 148

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
ZUS zwróci nadpłacone składki ZUS zwróci nadpłacone ...
Firmy, które będą  miały nadpłatę – dostaną pieniądze z powrotem, pod warunkiem, że do 20 maja rozliczą składki zdrowotne za 20... »Majowe nowości w kinach Helios Majowe nowości w kinac...
Nadchodzący tydzień to doskonała okazja do nadrobienia kinowych zaległości po majówkowych wyjazdach, zwłaszcza że w Heliosie zagoszczą aż ... »ZOO Lubin - Światowy Dzień Pszczół 2024 ZOO Lubin - Światowy D...
Ogród Zoologiczny w Lubinie zaprasza do wspólnego świętowania światowego dnia pszczół. Owady zapylające są bardzo ważne dla ... »Wariacja na temat azjatyckiej zupy – ramen z jajem Wariacja na temat azja...
Ramen to danie kojarzone z Japonią, które jednak powstało w Chinach. Jego podstawowym składnikiem jest makaron w bulionie wzbogacony najr&... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02-08.09.1999 Podpisanie z miastami Böblingen, Hof, powiatem Rhain-Lahn listów intencyjnych dotyczących przyszłego partnerstwa

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
KGHM zakończył konsultacje społeczne w sprawie rozbudowy OUOW „Żelaznego Mostu”
Data dodania: 18 lipca 2014 — Kategoria: Wiadomości

KGHM zakończył konsultacje społeczne w sprawie rozbudowy OUOW „Żelaznego Mostu”

Trwają zaawansowane prace przygotowawcze do rozbudowy Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most" o Kwaterę Południową. KGHM blisko współpracuje w tej sprawie z gminami, na których terenie położony jest zbiornik. W piątek, 18 lipca, podpisał porozumienie z mieszkańcami pięciu miejscowości, które najbliżej będą sąsiadować z przyszłą Kwaterą Południową.

"Żelazny Most" to największy w Europie obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, powstałych po wzbogacaniu rudy miedzi. KGHM rocznie wydobywa ok. 30 mln ton rudy miedzi, ponad 29 mln ton to odpady, które są deponowane w OUOW „Żelazny Most". Początkowo zakładano, że zbiornik będzie czynny do roku 2015 - 2016, kiedy, według ówczesnych szacunków, miała zakończyć się eksploatacja złoża w kopalniach KGHM. Dzisiaj KGHM wdraża nowe technologie, która umożliwiają zejście z wydobyciem na głębokość poniżej 1200 m. Ich zastosowanie zapewni KGHM możliwość prowadzenia eksploatacji przez kolejne 20-30 lat. Dzięki temu KGHM nadal będzie wspierać rozwój sąsiadujących z nim gmin i lokalnych społeczności.

Przedłużenie życia kopalń wymaga rozbudowy OUOW „Żelazny Most". Przeprowadzono bardzo dokładne analizy i konsultacje z Zespołem Ekspertów Międzynarodowych, który od początku działalności OUOW „Żelazny Most" czuwa nad jego bezpieczeństwem. Na ich podstawie przygotowano koncepcję rozbudowy obiektu o Kwaterę Południową o powierzchni ok. 609 ha. Teren rozbudowy obejmie część północnego stoku Wzgórz Dalkowskich. W granicach planowanej rozbudowy znajdują się tereny należące do Lasów Państwowych - 540 ha, do KGHM Polska Miedź S.A. - 67 ha i do gminy Polkowice - 1,3 ha.

- Dzięki temu zwiększamy powierzchnie składowania odpadów oraz ograniczamy podnoszenie zapór o kolejne kilkadziesiąt metrów. To jest wariant rozbudowy zapewniający najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa obiektu, a co za tym idzie sąsiadujących z nimi miejscowości - informuje Wiesław Świerczyński, dyrektor ds. technicznych w Zakładzie Hydrotechnicznym.

Zgodnie z realizowaną przez KGHM polityką dobrego sąsiedztwa, przyjęto, że planowana rozbudowa może zostać zrealizowana jedynie przy współpracy z lokalnym samorządem i mieszkańcami. Dla takiej współpracy niezwykle istotny jest dialog społeczny i rzetelna wymiana informacji pomiędzy kluczowymi partnerami tego przedsięwzięcia. Jesienią 2013 roku przedstawiciele KGHM wspólnie z burmistrzem Polkowic i mieszkańcami, rozpoczęli rozmowy o wyzwaniach związanych z rozbudową obiektu oraz o potrzebach społecznych, które w perspektywie kilkunastu lat będą szczególnie ważne dla mieszkańców i gminy w kontekście działalności Kwatery Południowej. Przez kilka miesięcy odbywały się sesje konsultacyjne w pięciu miejscowościach, które najbliżej sąsiadować będą z przyszłą Kwaterą Południową: Tarnówek, Żelazny Most, Dąbrowa, Pieszkowice i Komorniki. Fakt podpisania porozumienia ma dużą wagę dla jego głównych sygnatariuszy.

- Po raz pierwszy we współpracy naszej firmy z lokalnym samorządem i społecznościami zdecydowaliśmy się na tak innowacyjny i pogłębiony proces dialogu społecznego. Głęboko wierzę, że wiedza, jaką zyskaliśmy wszyscy, jako partnerzy dialogu, o swoich potrzebach, wzajemnym oddziaływaniu oraz możliwościach i ograniczeniach, działania będzie dobrym fundamentem do naszej sprawnej współpracy na kolejne lata. Jestem przekonany, że wypracowane postanowienia w ramach porozumienia przełożą się realnie na poprawę jakości życia mieszkańców - zapewnia Herbert Wirth, prezes KGHM.

Podobnie podpisane porozumienie komentuje Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic:
- To jest pierwsze tego rodzaju wspólne przedsięwzięcie, które wymagało nie tylko odpowiedzialności, lecz również wyobraźni. Mam wrażenie, że udało się nam pogodzić wartości społeczne z celami korporacyjnymi. Projekt zakończył się powodzeniem, ale o 100 procentowym sukcesie będziemy mogli powiedzieć, gdy wszystkie mechanizmy i uzgodnienia będą w praktyce przestrzegane, a nawet częściowo doskonalone, jeśli zajdzie taka potrzeba.

O równy udział wszystkich stron w procesie dialogu społecznego oraz wzajemne zrozumienie potrzeb i ram możliwości współpracy dbali niezależni moderatorzy z firmy Goodbrand& Company Polska.

- Prace w ramach dialogu społecznego zaprojektowaliśmy i staraliśmy się prowadzić w taki sposób, aby każda ze stron miała możliwość gruntownie zrozumieć swoje potrzeby, oczekiwania, ale także ograniczenia w działaniach. Z wielką satysfakcją obserwowaliśmy, jak dzięki partnerskiemu dialogowi osiągnięto porozumienie, które wymagało ogromnego zaangażowania każdej ze stron- komentuje Paweł Niziński, prezes Goodbrand& Company Polska.
Porozumienie obowiązywać będzie przez dwa lata z możliwością przedłużenia. Strony będą spotykać się dwa razy do roku w celu potwierdzania realizacji wzajemnych zobowiązań. Zakłada ono m.in. organizowanie wypoczynku dla dzieci oraz opieki zdrowotnej i badań mieszkańców, tym tzw." białych sobót", pomoc KGHM w rozwoju infrastruktury na terenach wiejskich a także współpracę w podnoszeniu wiedzy i umiejętności zawodowych mieszkańców.

Slowa kluczowe: lubin żelazny most KGHM
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,12201.html
Ten artykul byl czytany 809 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0