Sobota, 27 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 88

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Czy warto od razu przejść na emeryturę? Czy warto od razu prze...
Wielu seniorów zastanawia się czy warto od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnować z pracy? Nie zawsze to się opłaca. Jeżeli po... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »ĆWICZENIA VI KOMPANII NOP KWP WE WROCŁAWIU NA LUBIŃSKIEJ GIEŁDZIE I STADIONIE ĆWICZENIA VI KOMPANII ...
23 kwietnia bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy i stadionu piłkarskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo... »Ostatnie przymrozki i ich skutki dla przyrody - wypowiedź eksperta UPWr Ostatnie przymrozki i ...
Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku j... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1975 Otwarcie Szkoły Muzycznej I stopnia

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Kraina Łęgów Odrzańskich - Kościoły w Malczycach
Data dodania: 20 września 2014 — Kategoria: Wiadomości

Kraina Łęgów Odrzańskich - Kościoły w Malczycach

W Krainie Łęgów Odrzańskich dotarliśmy do Malczyc prezentując dwa kościoły.

Kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

Neogotycki kościół został wzniesiony w 1905 roku. Parafia rzymskokatolicka w Malczycach została obsadzona przez polskie duchowieństwo już w roku 1945 po zakończeniu działań wojennych po zaciętych walkach z końcem stycznia i początkiem lutego 1945 roku. Kościół ucierpiał w skutek uszkodzeń wieży i dachu, jak również zniszczeniu uległy organy.

W sierpniu 1945 roku władzę nad klasztorem i kościołem przejęli Rosjanie. Ołtarze zostały demontowane, a w nawie głównej została zbudowana z desek scena. Dom Boży był używany do imprez tanecznych. W listopadzie 1945 roku władza główna odsunęła Rosjan i kościół wraz z klasztorem zostały zwolnione z kurateli Armii Radzieckiej.

Parafianie odrestaurowali kościół i przywrócili go do stanu pierwotnego. Szóstego stycznia 1946 roku polskim osiedleńcom został przydzielony polski duchowny Antoni Kij. Kościół remontowany w latach 1975-1976. Murowany, jednonawowy, nakryty dachami dwuspadowymi.


Cerkiew prawosławna Zwiastowania Bogurodzicy

Cerkiew prawosławna Zwiastowania Bogurodzicy, wzniesiona była pierwotnie jako zbór ewangelicki w latach 1903-1907 według projektu Hansa Poelziga, łącznie z wystrojem. Do roku 1945 jest kościołem ewangelicko-augsburskim. Dawny kościół ewangelicki od 1950 roku staje się własnością Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i podlega Parafii Prawosławnej pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Bogurodzicy.

Wierni to Łemkowie z akcji "Wisła" osiedleni w powiecie średzkim. Murowana, założona na planie prostokąta zawierającego w swym wnętrzu kościół na rzucie krzyża greckiego, z półkolistą absydą od północy obudowaną dwoma zakrystiami, z wieżą od południa, symetrycznymi kaplicami i klatkami schodowymi na empory, nakryta dachami dwuspadowymi. We wnętrzu znajduje się neobarokowy ikonostas przywieziony z terenów wschodnich.

Rysunki - Henryk Rusewicz
Tekst - Henryk Rusewicz i Marek Sadowski
Równocześnie ukazuje się na stronie:
www.ziemialubinska.pl
Rowerowy Szlak Odry (mapa i opis) można znaleźć na stronie Pawła Niewodniczańskiego:
www.lubinskietrasyrowerowe.pl

 

 

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,12503.html
Ten artykul byl czytany 581 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0