Piątek, 26 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 101

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Czy warto od razu przejść na emeryturę? Czy warto od razu prze...
Wielu seniorów zastanawia się czy warto od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnować z pracy? Nie zawsze to się opłaca. Jeżeli po... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »ĆWICZENIA VI KOMPANII NOP KWP WE WROCŁAWIU NA LUBIŃSKIEJ GIEŁDZIE I STADIONIE ĆWICZENIA VI KOMPANII ...
23 kwietnia bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy i stadionu piłkarskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo... »Ostatnie przymrozki i ich skutki dla przyrody - wypowiedź eksperta UPWr Ostatnie przymrozki i ...
Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku j... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Po przeprowadzonej w 2000 roku inwentaryzacji przyrodniczej na terenie Lubina stwierdzono występowanie 8 gatunków roślin, grzybów i porostów podlegających ochronie ścisłej, 8 gatunków roślin podlegających ochronie częsciowej oraz 26 gatunków roślin rzadkich, 8 gatunków chronionych i 17 gatunków rzadkich bezkręgowców, wśród ryb 1 gatunek chroniony i 1 rzadki, 5 gatunków chronionych płazów (wszystkie występujące w Polsce gatunki płazów znajdują się pod ochroną) 4 gatunki chronionych gadów (wszystkie występujące w Polsce gatunki gatunki gadów znajdują się pod ochroną_, 92 gatunki chronionych ptaków, 9 gatunków chronionych nietoperzy( wszystkie występujące w Polsce gatunki nietoperzy znajdują się pod ochroną) oraz 6 gatunków chronionych ssaków. Główne zasoby naturalne Lubina to: ruda miedzi, srebro, pokłady żwiru i piasku.

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Kolejne kościoły z Krainy Łęgów Odrzańskich
Data dodania: 01 października 2014 — Kategoria: Wiadomości

Kolejne kościoły z Krainy Łęgów Odrzańskich

Prezentacja kolejnych kościołów z Krainy Łęgów Odrzańskich. Dzisiaj odwiedzimy Mazurowice, Mleczno i Miękinię.

MIĘKINIA - gmina Miękinia. Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

W centrum wsi stoi kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wzmiankowany w 1335 roku. Obecny, pierwotnie gotycki z końca XV wieku, przebudowany po pożarze w 1710 roku. Orientowany, murowany, jednonawowy z wieżą od zachodu.

Wnętrze nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami W wyposażeniu, głównie barokowym, wyróżniają się następujące szczegóły: ołtarz główny barokowy z drewnianymi rzeźbami świętego Ignacego Loyoli, świętego Franciszka Ksawerego i obrazem P. Arsmana z 1889 roku, wolnostojące rzeźby barokowe kamienna świętego Józefa i drewniana dwóch aniołów, również barokowe drewniane są kazalnica i chrzcielnica, obrazy olejne na płótnie świętej Anny - barokowy, świętego Alojzego Gonzagi - rokokowy. Zwracają też uwagę stiukowe dekoracje barokowe z pierwsze] połowy XVIII wieku.

Obok kościoła kaplica grobowa Horgitza pochodząca z 1803 roku. Kościół jest otoczony kamiennym murem z bramą z XIX wieku. Na wschód od kościoła stoi budynek plebanii wzniesiony w XIX wieku, murowany, dwukondygnacyjny, dach dwuspadowy z naczółkami. Przed plebanią dwie kapliczki - jedna z XIX wieku z całopostaciową figurą Chrystusa, druga przerobiona z XIX-wiecznej wartowni stróża nocnego, a w niej kopia obrazu Matki Boskie] Częstochowskiej.

MLECZNO - gmina Rudna. Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W jednym z dokumentów wystawionych w 1327 roku przez oficjała wrocławskiego Konrada wymieniony jest pleban Piotr z Mleczna. Natomiast pierwsza wzmianka o tutejszej świątyni pochodzi z roku 1376. Nie wiadomo jak wyglądali ówczesny kościół, który w 1523 roku przejęli protestanci. Po przebudowie i renowacjach w wiekach XVII i XVIII świątynia przetrwała do końca drugiej wojny światowej.

W 1945 roku kościół ulega poważnym uszkodzeniom. Ze starych zachowanych fotografii wynika, iż był to obiekt kryty stromym dachem dwuspadowym, z wysoką, prostokątną, wieżą zwieńczoną barokowym hełmem z latarnią. Po wojnie wieś Mleczno należała do 1978 roku do parafii Trójcy Świętej w Rudnej. W 1978 roku w Mlecznie utworzono samodzielny wikariat podległy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie, który funkcjonował do końca roku 1981. Wówczas, w dniu 20 grudnia 1981 roku, erygowano tutejszą parafię pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Początkowo nabożeństwa odbywały się w kaplicy mszalnej, którą wzniesiono w 1975 roku wykorzystując częściowo ocalałe fragmenty przedwojennej świątyni. W 1988 roku kaplicę poddano gruntownej przebudowie, powiększając ją do stanu obecnego, to jest niewielkiego, skromnego, kościółka, krytego niskim, czterospadowym dachem z niewielką sygnaturką, zwieńczonego łamanym, ostrosłupowym, hełmem.

MAZUROWICE - gmina Malczyce. Kościół filialny pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny

Kościół świętej Marii Magdaleny w Mazurowicach powstał w latach osiemdziesiątych XX wieku. Po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń prawnych, w 1982 roku, rozpoczęto rozbudowę kaplicy z 1933 roku. Jej pozostałości widoczne były w dolnej części wieży. Kościół jest filią parafii w Wilczkowie i w obecnym kształcie funkcjonuje od 1983 roku.

Inicjatorem budowy kaplicy w Mazurowicach był ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz, a budowniczym ksiądz Hubert Dan.

 

 

Rysunki - Henryk Rusewicz
Tekst - Henryk Rusewicz i Marek Sadowski
Artykuł równocześnie ukazuje się na stronie: www.ziemialubinska.pl
Rowerowy Szlak Odry (mapa i opis) można znaleźć na stronie Pawła Niewodniczańskiego: www.lubinskietrasyrowerowe.pl

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,12555.html
Ten artykul byl czytany 548 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0