Piątek, 26 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 64

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »ĆWICZENIA VI KOMPANII NOP KWP WE WROCŁAWIU NA LUBIŃSKIEJ GIEŁDZIE I STADIONIE ĆWICZENIA VI KOMPANII ...
23 kwietnia bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy i stadionu piłkarskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo... »Ostatnie przymrozki i ich skutki dla przyrody - wypowiedź eksperta UPWr Ostatnie przymrozki i ...
Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku j... »„Niepokalana” – Sydney Sweeney w horrorze  o cudzie, który przeradza się w koszmar… „NiepokalanaR...
Sieć kin Helios prezentuje najnowszy film grozy, opowiadający o klasztorze, który choć wydaje się być oazą spokoju, kryje w sobie niebezpi... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...3.11.1998 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Dariusz Milka a wiceprezydentami Mariusz Duży i Zdzisław Kozicki.

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Lekarze rodzinni o podwyżkach w POZ
Data dodania: 26 lipca 2015 — Kategoria: Wiadomości

Lekarze rodzinni o podwyżkach w POZ

Pomimo bezprecedensowej podwyżki stawki kapitacyjnej, która przyniosła wzrost przychodów lekarzy rodzinnych niemal o połowę, nie zlecają oni więcej badań diagnostycznych - to główna teza artykułu opublikowanego 20.07.2015 r. w Dzienniku Gazecie Prawnej.

W tytule tekstu stwierdzono wprost, że lekarze „przejedli" swoją podwyżkę, a z samej treści wynika, że zrobili to kosztem pacjentów. Przekaz jest jasny: dobre państwo dało więcej na podstawową opiekę zdrowotną, ale pazerni lekarze wszystko roztrwonili. Dla kogoś, kto jest bardziej zorientowany w problemach POZ od autorki artykułu, jasne jest także co innego: ani podwyżka nie jest „bezprecedensowa", ani przychody lekarzy nie wzrosły o połowę (w tym przypadku „niemal" nie robi wielkiej różnicy), a czy badań jest rzeczywiście mniej - to sprawa co najmniej dyskusyjna.
Na poparcie tej karkołomnej tezy dr Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, mówi o enigmatycznych „sygnałach" płynących z pracowni diagnostycznych, dodatkowo autorka tekstu wspiera się statystykami NFZ. Dotyczą one jednak tylko pierwszego kwartału (dane dotyczące II kw. są przekazywane do funduszu przez świadczeniodawców do 20 lipca), nie mogą więc być miarodajne.
- Za wcześnie na tego rodzaju analizy, tym bardziej, że tegoroczny pierwszy kwartał był specyficzny - podkreśla Wojciech Pacholicki wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Na początku roku trwał spór Porozumienia Zielonogórskiego z resortem, nie było wiadomo, jaki jest zakres kompetencji lekarzy rodzinnych w kwestii zlecanych badań. Poza tym miesiące styczeń, luty, marzec to okres wzmożonych zachorowań na infekcje dróg oddechowych, więc w przychodniach POZ dominują pacjenci z tym problemem. Żeby rzetelnie ocenić wpływ zmian finansowania POZ na liczbę zleconych badań, należałoby wziąć pod uwagę statystyki z całego roku.

Nawiasem mówiąc, założenie, że liczba badań diagnostycznych przekłada się na jakość opieki medycznej, także nie należy do prawdziwych. Nie jest to miarodajny wskaźnik jakości.
Zatem na tym etapie realizacji kontraktów w POZ, w połowie bieżącego roku, nie mając twardych i rzetelnych danych, nie można absolutnie postawić tezy, że lekarze obecnie zlecają mniej badań.

Ktoś kto nie zna szczegółowego i dość skomplikowanego mechanizmu finansowania POZ w 2015 roku oraz jego różnic w stosunku do lat poprzednich, poprzez samo spojrzenia na suche cyfry 140 złotych obecnej stawki bazowej do 96 złotych w roku 2014 może wyciągnąć fałszywy wniosek, że o taką dużą kwotę wzrosło finansowanie.

Należy przypomnieć zatem, że NFZ zlikwidował w bieżącym roku osobne finansowanie niektórych chorób kardiologicznych, diabetologicznych oraz układu oddechowego. Ponadto przestał finansować pacjentów, którzy zostali negatywnie zweryfikowani poprzez system e-WUŚ w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych - w wielu przychodniach skreślono ponad 10 procent pacjentów. Sama stawka kapitacyjna zmieniła zatem swój charakter i wymiar. Nie można również nie dostrzec jak wiele obowiązków płatnik dołożył w POZ mi.in od stycznia zwiększając obowiązki biurokratyczne związane ze sprawozdawczością. Pojawiła się poza tym ogromna grupa pacjentów okulistycznych i dermatologicznych, którzy zostali przesunięci z AOS do POZ.

- Sam wzrost bazowej stawki rzeczywiście spowodował wzrost dochodów dużych, sieciowych przychodni, których lekarze nigdy nie mieli motywacji do pozyskiwania pacjentów z cukrzycą czy chorobami układu krążenia - mówi Wojciech Pacholicki, podkreślając, że wymagało to aktywności ze strony przychodni. - W pozostałych przypadkach nie ma o tym mowy.
Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego zauważają także, że obecny poziom finansowania POZ wrócił do tego z 2009 roku, ale nadal nie odzwierciedla faktycznych potrzeb medycyny rodzinnej. Finansowanie POZ w Polsce jest na poziomie 11-13 proc., podczas gdy w krajach Europy Zachodniej to 20 proc. Ale o to nie da się już winić lekarzy rodzinnych...

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,13925.html
Ten artykul byl czytany 449 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.170 sek.Lubin 1.0