Piątek, 26 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 71

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »ĆWICZENIA VI KOMPANII NOP KWP WE WROCŁAWIU NA LUBIŃSKIEJ GIEŁDZIE I STADIONIE ĆWICZENIA VI KOMPANII ...
23 kwietnia bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy i stadionu piłkarskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo... »Ostatnie przymrozki i ich skutki dla przyrody - wypowiedź eksperta UPWr Ostatnie przymrozki i ...
Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku j... »„Niepokalana” – Sydney Sweeney w horrorze  o cudzie, który przeradza się w koszmar… „NiepokalanaR...
Sieć kin Helios prezentuje najnowszy film grozy, opowiadający o klasztorze, który choć wydaje się być oazą spokoju, kryje w sobie niebezpi... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1-8.09.1996 Obchody pierwszych DNI LUBINA

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Defilowska sentymentalna tradycja gitarowa…
Data dodania: 03 lutego 2017 — Kategoria: Wiadomości

Defilowska sentymentalna tradycja gitarowa…
Wydaje się, że Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych (DFIL) to dziś wstydliwa historia Lubina i zapomniany rozdział w historii polskiej muzyki.
Lubińska fabryka funkcjonowała po II wojnie światowej przez kilkadziesiąt lat i na długo przed powstaniem KGHM-u była największym zakładem pracy w mieście. W tej jedynej w PRL-u fabryce produkującej m.in gitary, znajdowało zatrudnienie kilka pokoleń mieszkańców Lubina i okolic.
Po ostatecznej likwidacji zakładu w 2005 r. tzw. „defilowska tradycja gitarowa” zniknęła z przestrzeni publicznej – funkcjonuje w zasadzie tylko w mediach elektronicznych (forach, okazjonalnych wystawach, wspomnieniach, artykułach, rozmowach itp.). Czas pokaże, czy mieszkańcy Lubina będą w jakiś sposób kultywować wieloletnią działalność fabryki. Czy o historii Defilu i gitar tam produkowanych lepiej będą pamiętać mieszkańcy innych miast albo zagranica…
W Bolesławcu mają muzeum ceramiki, Dzierżoniów „kombinuje” powstanie Sali Pamięci po Diorze, Łódź ma swoje muzeum włókiennictwa. W Pacanowie Koziołek Matołek ma swoje Europejskie Centrum Bajki, a Lubin ma Muzeum Ziemi Lubińskiej i… prywatne Muzeum Gitar Dolnośląskiej Fabryki Instrumentów Lutniczych DEFIL… gdzieś w Polsce, a konkretnie w Warszawie.

***

Traktując sprawę bardziej zabawowo, na dziś w Lubinie mamy rekord Polski w wykonaniu Hey Joe na gitarach defilowskich, o pobicie którego nie jest trudno. Może więc kiedyś zaproponujemy całej Polsce bicie gitarowego rekordu Polski w graniu na gitarach defilowskich.
AO.
Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,16232.html
Ten artykul byl czytany 673 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0