Wtorek, 11 grudnia 2018 r.   Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 102

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
„Cicha noc” w Kulturze Dostępnej „Cicha noc”...
Kultura Dostępna to projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z polską sztuką filmową. Jednocześnie zniwel... »Kieszonkowcy nie próżnują – wykorzystają każdą okazję – Kieszonkowcy nie próżn...
Okres przedświąteczny to między innymi czas zakupów zarówno w sklepach znajdujących w pobliżu naszego miejsca zamieszkania jak i w ... »,,Wolność bez nałogu” – Policja wspólnie z MOPS przeciwko narkotykom i dopalaczom ,,Wolność bez nałogu&#...
Funkcjonariusze KPP w Lubinie wspólnie z terapeutkami z Sekcji Profilaktyki Uzależnień Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie w ra... »Z PIASTEM NA REMIS
 Z PIASTEM NA REMISR...
W 18. kolejce LOTTO Ekstraklasy KGHM Zagłębie Lubin zremisowało przed własną publicznością z Piastem Gliwice 2:2. Bramki dla lubinian strzel... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.plsilesianseo.pll


Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...5.09.2002r. Odbyło się Międzynarodowe Polsko – Niemieckie Sympozjum „Lubin dawniej i dziś – wspólne dziedzictwo kulturowe”

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Zaproś kominiarza do domu
Data dodania: 29 września 2017 — Kategoria: Wiadomości

Zaproś kominiarza do domu

Zbliża się jesień i zima, a to oznacza, że trzeba będzie zacząć ogrzewać domy i mieszkania. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy zadbać o właściwy stan przewodów kominowych i urządzeń grzewczych.

Kominy: instalacją dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu – o czym przypomina Krajowa Izba Kominiarzy oraz Państwowa Straż Pożarna prowadząc wspólnie akcję informacyjną pod hasłem Zaproś kominiarza.

Komin, choć zajmuje niewielką powierzchnię, jest bardzo istotnym elementem budynku i może być niezwykle groźny, zwłaszcza w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza, a taki stan jest ogromnym zagrożeniem dla mieszkańców. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza, co zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacja urządzeń grzewczych. W 2016 r. odnotowano w Polsce 14 266 pożarów od urządzeń grzewczych na paliwa stałe, 238 pożary od urządzeń na paliwa ciekłe oraz 636 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. Oprócz pożarów nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. W sezonie grzewczym od września 2015 r. do marca 2016 r. Państwowa Straż Pożarna odnotowała 4 685 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których zostało poszkodowanych 2903 osoby i było 61 ofiar śmiertelnych.

Prezes Krajowej Izby Kominiarzy wydał komunikat do właścicieli i zarządców budynków w którym przypomina o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego.

Przepisy przeciwpożarowe nakazują obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

W budynkach mieszkalnych obowiązuje minimalna częstotliwość czyszczeń:

• przewody od palenisk opalanych paliwem stałym – co 3 miesiące,

• przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – co 6 miesięcy,

• przewody wentylacyjne – 1 raz w roku.

Warto pamiętać także, że w przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może Stanowic podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

źródło: Gmina Rudna

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17117.html
Ten artykuł był czytany 440 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.042 sek.Lubin 1.0