Niedziela, 23 września 2018 r.   Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 79

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
TRUDNE WYZWANIE, A MY LUBIMY WYZWANIA TRUDNE WYZWANIE, A MY ...
W sobotę o godzinie 18:00 na Stadionie Energa w Gdańsku KGHM Zagłębie Lubin zagra w 9. kolejce LOTTO Ekstraklasy z miejscową Lechi... »Gwałtowna zmiana pogody w weekend. Silny wiatr, opady, a nawet śnieg Gwałtowna zmiana pogod...
Weekend przyniesie diametralną zmianę pogody. Najnowsze prognozy przewidują spore ochłodzenie, opady deszczu, a miejscami nawet śniegu. IMGW wyda... »Z akcji prewencyjnej na oddział ratunkowy Z akcji prewencyjnej n...
Policjanci z Lubina prowadząc działania prewencyjne pn. „EDWARD”, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem marki Merced... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Oferty są aktualne w piątek, 21 września 2018 r. TOKARZ -&... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych statystycznych GUS w roku 2013 w Lubinie na 1000 mieszkańców pracuje 297..........

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Zaproś kominiarza do domu
Data dodania: 29 września 2017 — Kategoria: Wiadomości

Zaproś kominiarza do domu

Zbliża się jesień i zima, a to oznacza, że trzeba będzie zacząć ogrzewać domy i mieszkania. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy zadbać o właściwy stan przewodów kominowych i urządzeń grzewczych.

Kominy: instalacją dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu – o czym przypomina Krajowa Izba Kominiarzy oraz Państwowa Straż Pożarna prowadząc wspólnie akcję informacyjną pod hasłem Zaproś kominiarza.

Komin, choć zajmuje niewielką powierzchnię, jest bardzo istotnym elementem budynku i może być niezwykle groźny, zwłaszcza w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza, a taki stan jest ogromnym zagrożeniem dla mieszkańców. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza, co zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacja urządzeń grzewczych. W 2016 r. odnotowano w Polsce 14 266 pożarów od urządzeń grzewczych na paliwa stałe, 238 pożary od urządzeń na paliwa ciekłe oraz 636 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. Oprócz pożarów nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. W sezonie grzewczym od września 2015 r. do marca 2016 r. Państwowa Straż Pożarna odnotowała 4 685 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których zostało poszkodowanych 2903 osoby i było 61 ofiar śmiertelnych.

Prezes Krajowej Izby Kominiarzy wydał komunikat do właścicieli i zarządców budynków w którym przypomina o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego.

Przepisy przeciwpożarowe nakazują obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

W budynkach mieszkalnych obowiązuje minimalna częstotliwość czyszczeń:

• przewody od palenisk opalanych paliwem stałym – co 3 miesiące,

• przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – co 6 miesięcy,

• przewody wentylacyjne – 1 raz w roku.

Warto pamiętać także, że w przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może Stanowic podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

źródło: Gmina Rudna

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17117.html
Ten artykuł był czytany 423 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.038 sek.Lubin 1.0