Piątek, 19 pazdziernika 2018 r.   Imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 90

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Oferty są aktualne w piątek, 19 października 2018 r. ROZLI... »Ptaki Powiatu Lubińskiego – nowa wystawa w plenerze Ptaki Powiatu Lubiński...
Na alei głównej Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie, w sąsiedztwie budynku edukacyjnego, obejrzeć można wystawę fotografii pt.: "Ptak... »Policjantka i harcerze z wizytą u przedszkolaków Policjantka i harcerze...
Policjantka z lubińskiej komendy wspólnie z harcerzami spotkała się z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 12. Funkcjonariuszka uczyła i uś... »Powstali „dzięki” władzom miasta, teraz startują w wyborach ze swoim programem wyborczym Powstali „dzięki...
Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców od początku swojego istnienia było spontanicznym oddolnym ruchem zwykłych mieszkańców Lubina,... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...IX 1946 Otwarcie szpitala powiatowego przy ul. 1 Maja. Tego samego roku otwarta została Miejska Biblioteka Publiczna

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

MCZ w Lubinie bezpiecznym szpitalem przyszłości
Data dodania: 17 grudnia 2017 — Kategoria: Wiadomości

MCZ w Lubinie bezpiecznym szpitalem przyszłości

W tym roku Miedziowe Centrum Zdrowia zajęło 8 miejsce w rankingu ogólnokrajowym oraz drugie miejsce w woj. dolnośląskim. Doceniono m.in. wyposażenie placówki w sprzęty z powierzchniami dotykowymi z miedzi Cu+.

Prywatne Gabinety Chirurgii Plastycznej i Estetycznej

Po raz 14. ogłoszono ranking najlepszych szpitali w Polsce. Jest on zwieńczeniem programu pod nazwą Bezpieczny Szpital Przyszłości.

Wysokie ósme miejsce w ogólnym zestawieniu (a drugie w woj. dolnośląskim) zajęło Miedziowe Centrum Zdrowia. W styczniu 2017 roku uruchomiono w nim sale operacyjne wyposażone w sprzęt medyczny i przedmioty posiadające powierzchnie dotykowe z miedzi.

Gościem specjalnym  gali był prof. Bill Keevil, którego prace odnośnie zastosowań powierzchni z miedzi w celu ograniczenia przetrwania bakterii stanowią znaczący wkład i podstawę do wprowadzenia nowych, skutecznych rozwiązań w szpitalnej higienie na całym świecie.

Wśród zwycięzców rankingu znalazły się: Centrum Onkologii im. Prof. F. Łukaszczyka z Bydgoszczy, Szpital Specjalistyczny Pro-Familia z Rzeszowa oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku.

Jednym z ważnych konferencyjnych tematów tematów było wykorzystanie właściwości przeciwdrobnoustrojowych miedzi oraz uaktualnienia wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia do obowiązujących standardów akredytacyjnych, mające na celu m.in. ograniczenie transmisji drobnoustrojów. Partnerem merytorycznym akcji został Europejski Instytut Miedzi (EIM), propagujący w Polsce i Europie Środkowej wiedzę o zdrowotnych aspektach stosowania miedzi przeciwdrobnoustrojowej.

Obiecujące rozwiązanie

Zastosowanie powierzchni dotykowych i przedmiotów wykonanych z miedzi i jej stopów (oznaczonych wspólną nazwą „Miedź Przeciwdrobnoustrojowa” i symbolem Cu+) umożliwia znaczące obniżenie liczby bytujących na nich drobnoustrojów i zmniejsza ryzyko ponownego zasiedlenia. Udowodniły to liczne międzynarodowe badania kliniczne, w tym i te prowadzone przez prof. Keevila.

– Zastosowanie odpowiednich materiałów o udowodnionym działaniu przeciwdrobnoustrojowym może, co potwierdzają wyniki wieku badań naukowych, w sposób ciągły, nieprzerwany zapewnić ich dekontaminację, a dzięki temu zwiększyć bezpieczeństwo hospitalizowanych chorych. – mówi prof. dr hab. Małgorzata Bulanda, kierownik Katedry Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Refleksja jest jedna: warto wykorzystywać miedź Cu+ jako dostępny materiał ograniczający zakażenia w szpitalach, zwłaszcza że ze względu na złożony mechanizm oddziaływania miedzi na drobnoustroje są małe szanse, aby te się na nią uodporniły.

– Szpitale przerabiały już wszystko: od nanosrebra przez Corian po rozwiązania, które miały redukować liczbę drobnoustrojów, ale okazywały się mało skuteczne. Miedź wydaje się być dobrym uzupełnieniem standardowych procedur utrzymania higieny i aseptyczności środowiska szpitalnego – mówił podczas wrocławskiej konferencji Bezpieczny Szpital Przyszłości dr med. Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Miedź pomaga przy akredytacji

Stosowanie powierzchni z miedzi Cu+ wspiera też placówki szpitalne podczas zabiegów o akredytację. Zgodnie z wydanym w październiku 2015 roku obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie aktualizacji standardów akredytacyjnych starające się o nią szpitale mogą dostać dodatkowo 3 lub 5 punktów za wykorzystanie materiałów o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych (takich jak miedź i mosiądz).

– Warto więc sięgać po miedź jako środek wspierający walkę o zdrowie pacjentów i personelu medycznego – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi, jedynej organizacji w Polsce uprawnionej do przyznawania licencji Cu+.

Coraz częściej świadomi tego są dyrektorzy szpitali wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Bezpieczny Szpital opublikowanego przez Rzeczpospolitą.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17461.html
Ten artykuł był czytany 277 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.051 sek.Lubin 1.0