Sobota, 27 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 95

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Czy warto od razu przejść na emeryturę? Czy warto od razu prze...
Wielu seniorów zastanawia się czy warto od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnować z pracy? Nie zawsze to się opłaca. Jeżeli po... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »ĆWICZENIA VI KOMPANII NOP KWP WE WROCŁAWIU NA LUBIŃSKIEJ GIEŁDZIE I STADIONIE ĆWICZENIA VI KOMPANII ...
23 kwietnia bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy i stadionu piłkarskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo... »Ostatnie przymrozki i ich skutki dla przyrody - wypowiedź eksperta UPWr Ostatnie przymrozki i ...
Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku j... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...2.12.1999 Utworzono Unię Miast Miedziowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miast unijnych: Prezydenci Lubina Dariusz Milka i Głogowa Zbigniew Rybka oraz burmistrz Polkowic Emilian Stańczyszyn

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Przewlekły kaszel – jak go rozpoznać i czy zawsze stanowi objaw jakiejś choroby?
Data dodania: 17 kwietnia 2018 — Kategoria: Wiadomości

Przewlekły kaszel – jak go rozpoznać i czy zawsze stanowi objaw jakiejś choroby?

Około 12% całej populacji choruje na kaszel przewlekły i statystyki te dotyczą zarówno suchego kaszlu (nieproduktywnego), jak i mokrego, zwanego produktywnym. Kaszel przewlekły to bardzo uciążliwa dolegliwość, gdyż powoduje utrudnione funkcjonowanie organizmu. Jako najczęstsze jego przyczyny wyróżnia się astmę, alergie oraz refluks żołądkowo-przełykowy.

W celu przeprowadzenia diagnozy kaszlu przewlekłego konieczne jest ustalenie przyczyny jego występowania, a za powszechny czynnik, który powoduje ten typ kaszlu uznaje się dym papierosowy. Dym papierosowy nie jest oczywiście jedynym czynnikiem, który sprzyja występowaniu przewlekłego, dlatego też tak istotne jest, aby obserwować własny organizm i na tej podstawie ustalić okoliczności, w jakich kaszel się nasila – czy ma to miejsce rano, w nocy, w domu czy na dworze, a może po wysiłku. Postępowanie medyczne, które będzie stosowane w celu leczenia przewlekłego kaszlu, jest uzależnione od czynników, które powodują jego występowanie. W większości przypadków udaje się ustalić jego przyczynę.

Przewlekły kaszel bardzo często jest jednym z objawów świadczących o występowaniu w organizmie innej choroby i w takiej sytuacji niezbędne jest zasięgnięcie porady lekarskiej oraz podjęcie właściwego leczenia.

Kaszel nie bierze się znikąd. Jakie są przyczyny kaszlu? Oto one:

  • Reakcja alergiczna, którą najczęściej wywołują pyłki traw lub sierść zwierząt.
  • Zaostrzenie astmy, podczas której dodatkowo pojawiają się trudności w oddychaniu.
  • Niektóre leki, a w szczególności te, które obniżają ciśnienie tętnicze krwi i należą do inhibitorów enzymu konwertazy angiotensynowej.
  • Choroba refluksowa przełyku polegająca na zarzucaniu kwaśnej treści żołądka do przełyku, w następstwie czego dochodzi do odczynu zapalnego w jego dolnej części oraz dochodzi do częściowej aspiracji treści żołądka do dróg oddechowych. Występowanie kaszlu w chorobie refluksowej związane jest ze spożywaniem niektórych pokarmów, przyjmowaniem pozycji leżącej po jedzeniu, pojawia się także w godzinach porannych po wstaniu z łóżka.
  • Aspiracja, czyli wchłonięcie ciała obcego do dróg oddechowych.
  • Klimatyzowane pomieszczenia oraz dym papierosowy, które przyczyniają się do podrażnień błon śluzowych dróg oddechowych.
  • Infekcja wirusowa – na jej skutek w drogach oddechowych dochodzi do nagromadzenia się śluzu, pojawienia się obrzęku i podrażnienia drzewa oskrzelowego. Efektem jest pobudzenie receptorów kaszlu, które powodują wysyłanie informacji nerwowej i jej docieranie do mózgu i ośrodka kaszlu, co w następstwie daje odruch kaszlowy.
  • Męczący, suchy kaszel, utrzymujący się po grypie, a nasilający się po wyjściu na rześkie powietrze, a także podczas mówienia czy śmiania się, może świadczyć o wystąpieniu powikłania w postaci zapalenia oskrzeli. Nie warto bagatelizować zapalenia oskrzeli. Więcej na temat zapalenia oskrzeli przeczytasz na netlekarz.pl.

Istnieje również nietypowa odmiana kaszlu, jaką jest tzw. kaszel psychogenny, który ma podłoże psychicznie, a najczęstszymi jego przyczynami są nerwice i stany lękowe.

Mam kaszel. Kiedy powinienem udać się do lekarza?

Rynek farmaceutyczny zapewnia nam bogatą ofertę preparatów na kaszel, które dostępne są bez recepty. Należy jednak pamiętać, iż w niektórych sytuacjach wizyta u lekarza jest konieczna. Są to sytuacje, gdy:

  • kaszel nawraca regularnie i nie towarzyszą mu objawy przeziębienia;
  • kaszel trwa więcej niż 2 tygodnie;
  • w odksztuszanej wydzielinie znajduje się krew;
  • pojawia się ból w klatce piersiowej podczas wdechu i duszności.

Przewlekły kaszel to bardzo częsty objaw przeziębienia

Występowanie przewlekłego kaszlu nie zawsze jest objawem poważnej choroby, szczególnie w sezonie infekcji jest on najczęściej oznaką przeziębienia. Dzieci, głównie te, które chodzą do żłobków czy przedszkoli, są narażone na ciągłe łapanie nowych rodzajów wirusa. Jest ich około 100 i oznacza to, iż dziecko może ciągle chorować, gdyż jego układ odpornościowy nie jest jeszcze na tyle wykształcony, by radzić sobie sprawnie z obroną przed infekcjami. Podczas przeziębienia bardzo często można zauważyć występowanie kataru, który trwa od 5 do 7 dni, jednak kaszel może towarzyszyć dzieciom znacznie dłużej. U dzieci kaszel rozpoczyna się już w momencie przedostawania się spływającego śluzu z nosa do gardła i może być go na tyle dużo, iż będzie drażnić żołądek i doprowadzać do odruchu wymiotnego.

Wśród rodzajów kaszlu wyróżnić możemy również kaszel palacza, który pojawia się po długim okresie palenia wyrobów tytoniowych. Charakterystyczne dla niego jest świszczące i trzeszczące rzężenie przy oddychaniu, spowodowane zaleganiem w gardle flegmy.

Regularne palenie wyrobów tytoniowych sprawia, iż płuca tracą naturalną zdolność do oczyszczania się z trujących substancji dostarczanych do nich wraz z dymem tytoniowym. W następstwie tego toksyny zalegają w płucach zdecydowanie dłużej, niż powinny i prowadzi to do wystąpienia kaszlu, który ma pomóc organizmowi w oczyszczeniu płuc z zanieczyszczeń. Reasumując – osoby palące mogą mieć kaszel przez cały dzień, a kaszel palacza może utrzymywać się od kilku dni czy tygodni, a nawet dłużej i jest to uzależnione od częstotliwości palenia oraz mocy wyrobów tytoniowych.

Wczesny etap palenia charakteryzuje się kaszlem suchym, jednak wraz z biegiem czasu lub też zwiększeniem częstotliwości palenia, kaszel zamieni się w mokry i na tym etapie pojawia się flegma, która jest odkrztuszana. Jej zabarwienie jest różnorodne – od jasnego, poprzez żółty do zielonego. Kaszel staje się szczególnie dokuczliwy w godzinach porannych, gdyż w nocy, kiedy człowiek śpi, płuca odzyskują zdolność do usuwania substancji chemicznych.

W przypadku, gdy ilość wypalanych papierosów wynosi od 1 do 2 i to raz na jakiś czas – kaszel powinien ustąpić po kilku dniach od zaprzestania palenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku nałogowego palenia, gdyż tutaj nawet po zmniejszeniu lub odstawieniu palenia kaszel może utrzymywać się przez kilka miesięcy, a nawet wiele lat od chwili rzucenia palenia.

Objawy, które towarzyszą kaszlowi palacza są różnorodne i uzależnione od tego, jak długo się pali, jak często, jaki jest stopień nasilenia kaszlu oraz występowania chorób przewlekłych.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17981.html
Ten artykul byl czytany 671 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0