– Pracowicie zaczynamy nowy 2019 rok. Policjanci ruchu drogowego we wtorek 8 stycznia od godziny 6.00 do 22.00 będą prowadzić w całym kraju działania pod nazwą "Kaskadowy pomiar prędkości" – powiedział dziennik.pl podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

– W tym czasie służbę patrolową ma pełnić ok. 5 tys. funkcjonariuszy ruchu drogowego. To pierwsza tego typu ogólnopolska akcja z sześciu zaplanowanych w tegorocznym harmonogramie – dodał i zastrzegł, że poza działaniami planowanymi przez KGP naczelnicy poszczególnych garnizonów policji sami również mogą w zależności od potrzeb zdecydować o organizowaniu dodatkowych kontroli.

A na czym polega kaskadowy pomiar prędkości?

– Kontrola jest prowadzona na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. Mogą brać w niej udział dwie, trzy lub więcej załóg radiowozów policyjnych ustawionych kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku trasy. Wszystko po to, by utemperować kierowców, którzy zaraz po minięciu patrolu wciskają gaz – wyjaśnił Kobryś i dodał, że osoby, które będą łamać przepisy muszą liczyć się z konsekwencjami.