Środa, 27 marca 2019 r.   Imieniny: Ernesta, Lidii, Ruperta
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 23

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
„Dumbo” powraca na ekrany kin Helios! „Dumbo” po...
Sieć kin Helios zaprasza na aktorską adaptację ukochanej przez widzów ponadczasowej animacji Disneya od najbliższego piątku, 29 marca. &bd... »Sprawcy napadu na salon gier w Polkowicach oraz usiłowania zabójstwa, tymczasowo aresztowani Sprawcy napadu na salo...
13 marca 2019 roku około godz. 3.00 w nocy. Marek Ś. potrzebował pieniędzy. Dał Danielowi Sz. maczetę, którą ten miał nastraszyć pracownic... »Oszuści próbują wyłudzić pieniądze na tzw. „Blika”. Policjanci ostrzegają… Oszuści próbują wyłudz...
Lubińscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy kolejną metodą próbują wyłudzić pieniądze od mieszkańców powi... »Zgnieć to! Zmiażdż to! Zgnieć to! Zmiażdż to!...
Czy wiesz, że 35 plastikowych butelek wystarczy by wyprodukować polarową bluzę, a jedna butelka rzucona gdzieś na pobocze drogi może rozkładać si... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...26.09.1945 Zaczęła funkcjonować szkoła podstawowa przy ul. Odrodzenia 32, nauczanie prowadziły trzy nauczycielki. Czynna była również parafia rzymskokatolicka.

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Jakie mamy podatki w Polsce?
Data dodania: 11 marca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Jakie mamy podatki w Polsce?

Wszystkie podatki płacone przez podatników są głównym źródłem dochodów państwa. Dzięki nim opłacane są między innymi szkoły, szpitale, ale także wspomagani są najubożsi obywatele. Każda osoba, która posiada jakiekolwiek dochody ma obowiązek płacić podatki. W pewnym sensie płacimy je nawet robiąc zakupy w sklepie. Obciążeni jesteśmy wtedy podatkiem VAT, który jest wliczony w cenę kupowanego produktu. Wszystkie rodzaje podatków składają się na system podatkowy.

 

W Polsce podatki dzielą się na dwie podstawowe grupy:

 • Podatki pośrednie - należy je obowiązkowo odprowadzać do organu podatkowego. Podatnik jest nimi bezpośrednio obciążony. Do tej grupy podatków zaliczamy:

 • Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) - muszą go płacić wszystkie osoby fizyczne w państwie, które posiadają jakiekolwiek dochody. W formularzu PIT powinniśmy wykazać wliczony podatek oraz informacje o dochodach. Wszystko zależne jest od rodzaju dochodu.  Najczęściej używanym formularzem jest PIT 37. Na tym druku rozliczają się osoby, które mają dochody z pracy, emerytury lub renty. Natomiast osoby, które posiadają dochód z najmu lub działalności gospodarczej muszą rozliczyć się na formularzu PIT 28.

 • Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) - płacić go muszą osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, spółki niemające osobowości prawnej i podatkowe grupy kapitałowe. Podatek należy wpłacać w ciągu roku w formie uiszczania zaliczek urzędom skarbowym.

 • Podatek od czynności cywilnoprawnych - jest to pewnego rodzaju danina, która nie zawsze jest obciążona podatkiem VAT. Dotyczy osób dokonujących czynności prawnych.
 • Podatek rolny - płacą go osoby, które posiadają jakiekolwiek grunty rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione.

 • Podatek leśny - ten rodzaj podatku muszą płacić osoby, których grunty zostały zakwalifikowane jako obszary leśne

 • Podatek od spadków i darowizn - Podatek ten mają obowiązek zapłacić osoby, które nabyły majątek w drodze darowizny lub spadku.

 • Podatek od nieruchomości - muszą go płacić osoby, które posiadają jakąś nieruchomość. Wliczają się do tego grunty oraz budynki na nich się znajdujące.

 • Podatek tonażowy - mają obowiązek go płacić przedsiębiorcy zajmujący się żeglugą. Dotyczy on dochodów, które zostały uzyskane na statkach handlowych.

 • Podatek od środków transportowych - podmiotem opodatkowania w tym przypadku są wszelkiego rodzaju środki transportu. Ten rodzaj podatku dotyczy właścicieli pojazdów, których masa całkowita wynosi powyżej 3,5 t

 • Podatek od wydobycia niektórych kopalin - obciążone są nim osoby zajmujące się wydobywaniem kopalin takich jak miedź, srebro, ropa naftowa czy gaz ziemny.

 • Podatki bezpośrednie - osoby obciążone tym podatkiem nie są bezpośrednio zobowiązani do ich zapłaty. Płacimy je na przykład podczas zakupów. Dodane są do ceny dobra lub usługi. Zaliczamy do nich trzy rodzaje podatków:

 • Podatek od towarów i usług (VAT) - jest on wliczony w cenę nabywanego dobra lub usługi.

 • Podatek akcyzowy - jest on nakładany głównie na wyroby tytoniowe i alkoholowe.

 • Podatek od gier - podlegają mu osoby prowadzące działalność z zakresu gier hazardowych.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19297.html
Ten artykuł był czytany 180 razy.


1 komentarz

Napisz komentarz!

~Gość

Gość serwisu
#43936 | 19.03.19 08:18:15Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

A akcyza na paliwo to pikuś?
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.028 sek.Lubin 1.0