Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 81

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Żółty pył na samochodach. Skąd się bierze… Żółty pył na samochoda...
Żółty pył na samochodach? Od kliku dni kierowcy widzą co rano żółtą maź lub pył, który pokrywa karoserię ich aut. Nie jest t... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Oferty są aktualne w piątek, 24 maja 2019 r.  KIEROWCA... »Helios Lubin - Maraton Matrix Helios Lubin - Maraton...
31 maja kina Helios zapraszają na wyjątkową ucztę filmową. Świętuj z Nocnymi Maratonami Filmowymi 20. rocznicę pojawienia się na srebrnym ekranie... »ZOO Lubin i Muzeum Historyczne w Lubinie - Baśniowy Dzień Dziecka ZOO Lubin i Muzeum His...
ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie oraz Muzeum Historyczne w Lubinie zapraszają do udziału w Baśniowym Dniu Dziecka, organizowa... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1975 Otwarcie Szkoły Muzycznej I stopnia

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Jakie mamy podatki w Polsce?
Data dodania: 11 marca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Jakie mamy podatki w Polsce?

Wszystkie podatki płacone przez podatników są głównym źródłem dochodów państwa. Dzięki nim opłacane są między innymi szkoły, szpitale, ale także wspomagani są najubożsi obywatele. Każda osoba, która posiada jakiekolwiek dochody ma obowiązek płacić podatki. W pewnym sensie płacimy je nawet robiąc zakupy w sklepie. Obciążeni jesteśmy wtedy podatkiem VAT, który jest wliczony w cenę kupowanego produktu. Wszystkie rodzaje podatków składają się na system podatkowy.

 

W Polsce podatki dzielą się na dwie podstawowe grupy:

 • Podatki pośrednie - należy je obowiązkowo odprowadzać do organu podatkowego. Podatnik jest nimi bezpośrednio obciążony. Do tej grupy podatków zaliczamy:

 • Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) - muszą go płacić wszystkie osoby fizyczne w państwie, które posiadają jakiekolwiek dochody. W formularzu PIT powinniśmy wykazać wliczony podatek oraz informacje o dochodach. Wszystko zależne jest od rodzaju dochodu.  Najczęściej używanym formularzem jest PIT 37. Na tym druku rozliczają się osoby, które mają dochody z pracy, emerytury lub renty. Natomiast osoby, które posiadają dochód z najmu lub działalności gospodarczej muszą rozliczyć się na formularzu PIT 28.

 • Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) - płacić go muszą osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, spółki niemające osobowości prawnej i podatkowe grupy kapitałowe. Podatek należy wpłacać w ciągu roku w formie uiszczania zaliczek urzędom skarbowym.

 • Podatek od czynności cywilnoprawnych - jest to pewnego rodzaju danina, która nie zawsze jest obciążona podatkiem VAT. Dotyczy osób dokonujących czynności prawnych.
 • Podatek rolny - płacą go osoby, które posiadają jakiekolwiek grunty rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione.

 • Podatek leśny - ten rodzaj podatku muszą płacić osoby, których grunty zostały zakwalifikowane jako obszary leśne

 • Podatek od spadków i darowizn - Podatek ten mają obowiązek zapłacić osoby, które nabyły majątek w drodze darowizny lub spadku.

 • Podatek od nieruchomości - muszą go płacić osoby, które posiadają jakąś nieruchomość. Wliczają się do tego grunty oraz budynki na nich się znajdujące.

 • Podatek tonażowy - mają obowiązek go płacić przedsiębiorcy zajmujący się żeglugą. Dotyczy on dochodów, które zostały uzyskane na statkach handlowych.

 • Podatek od środków transportowych - podmiotem opodatkowania w tym przypadku są wszelkiego rodzaju środki transportu. Ten rodzaj podatku dotyczy właścicieli pojazdów, których masa całkowita wynosi powyżej 3,5 t

 • Podatek od wydobycia niektórych kopalin - obciążone są nim osoby zajmujące się wydobywaniem kopalin takich jak miedź, srebro, ropa naftowa czy gaz ziemny.

 • Podatki bezpośrednie - osoby obciążone tym podatkiem nie są bezpośrednio zobowiązani do ich zapłaty. Płacimy je na przykład podczas zakupów. Dodane są do ceny dobra lub usługi. Zaliczamy do nich trzy rodzaje podatków:

 • Podatek od towarów i usług (VAT) - jest on wliczony w cenę nabywanego dobra lub usługi.

 • Podatek akcyzowy - jest on nakładany głównie na wyroby tytoniowe i alkoholowe.

 • Podatek od gier - podlegają mu osoby prowadzące działalność z zakresu gier hazardowych.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19297.html
Ten artykuł był czytany 270 razy.


1 komentarz

Napisz komentarz!

~Gość

Gość serwisu
#43936 | 19.03.19 08:18:15Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

A akcyza na paliwo to pikuś?
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.030 sek.Lubin 1.0