Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 70

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Od września nowa linia autobusowa Od września nowa linia...
Rada Gminy Lubin wyraziła zgodę na zawarcie porozumienia z Gminą Polkowice w sprawie  uruchomienia nowej, bezpłatnej linii komunikacji ... »Lubin. Areszt dla 31-latka za rozbój, uszkodzenie ciała i kradzież z włamaniem. Lubin. Areszt dla 31-l...
Trzy najbliższe miesiące w areszcie spędzi 31-latek z Lubina. Mężczyzna został zatrzymany przez lubińskich policjantów po tym, jak... »KGHM: solidne wzrosty pomimo niesprzyjających warunków makroekonomicznych KGHM: solidne wzrosty ...
Kolejne rekordy w produkcji miedzi i wynikach finansowych odnotowała Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź SA. W pierwszym półroczu tego roku... »Maraton wakacyjnych strachów w kinach Helios! Maraton wakacyjnych st...
Już w najbliższy piątek w kinach sieci Helios odbędzie się MARATON WAKACYJNYCH STRACHÓW z czterema, zupełnie różnymi, obliczami hor... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Poseł z Lubina uczestniczył w rozmowach z delegacją z Szanghaju, która odwiedziła nasz kraj, czy poseł zna chiński?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Jakie mamy podatki w Polsce?
Data dodania: 11 marca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Jakie mamy podatki w Polsce?

Wszystkie podatki płacone przez podatników są głównym źródłem dochodów państwa. Dzięki nim opłacane są między innymi szkoły, szpitale, ale także wspomagani są najubożsi obywatele. Każda osoba, która posiada jakiekolwiek dochody ma obowiązek płacić podatki. W pewnym sensie płacimy je nawet robiąc zakupy w sklepie. Obciążeni jesteśmy wtedy podatkiem VAT, który jest wliczony w cenę kupowanego produktu. Wszystkie rodzaje podatków składają się na system podatkowy.

 

W Polsce podatki dzielą się na dwie podstawowe grupy:

 • Podatki pośrednie - należy je obowiązkowo odprowadzać do organu podatkowego. Podatnik jest nimi bezpośrednio obciążony. Do tej grupy podatków zaliczamy:

 • Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) - muszą go płacić wszystkie osoby fizyczne w państwie, które posiadają jakiekolwiek dochody. W formularzu PIT powinniśmy wykazać wliczony podatek oraz informacje o dochodach. Wszystko zależne jest od rodzaju dochodu.  Najczęściej używanym formularzem jest PIT 37. Na tym druku rozliczają się osoby, które mają dochody z pracy, emerytury lub renty. Natomiast osoby, które posiadają dochód z najmu lub działalności gospodarczej muszą rozliczyć się na formularzu PIT 28.

 • Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) - płacić go muszą osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, spółki niemające osobowości prawnej i podatkowe grupy kapitałowe. Podatek należy wpłacać w ciągu roku w formie uiszczania zaliczek urzędom skarbowym.

 • Podatek od czynności cywilnoprawnych - jest to pewnego rodzaju danina, która nie zawsze jest obciążona podatkiem VAT. Dotyczy osób dokonujących czynności prawnych.
 • Podatek rolny - płacą go osoby, które posiadają jakiekolwiek grunty rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione.

 • Podatek leśny - ten rodzaj podatku muszą płacić osoby, których grunty zostały zakwalifikowane jako obszary leśne

 • Podatek od spadków i darowizn - Podatek ten mają obowiązek zapłacić osoby, które nabyły majątek w drodze darowizny lub spadku.

 • Podatek od nieruchomości - muszą go płacić osoby, które posiadają jakąś nieruchomość. Wliczają się do tego grunty oraz budynki na nich się znajdujące.

 • Podatek tonażowy - mają obowiązek go płacić przedsiębiorcy zajmujący się żeglugą. Dotyczy on dochodów, które zostały uzyskane na statkach handlowych.

 • Podatek od środków transportowych - podmiotem opodatkowania w tym przypadku są wszelkiego rodzaju środki transportu. Ten rodzaj podatku dotyczy właścicieli pojazdów, których masa całkowita wynosi powyżej 3,5 t

 • Podatek od wydobycia niektórych kopalin - obciążone są nim osoby zajmujące się wydobywaniem kopalin takich jak miedź, srebro, ropa naftowa czy gaz ziemny.

 • Podatki bezpośrednie - osoby obciążone tym podatkiem nie są bezpośrednio zobowiązani do ich zapłaty. Płacimy je na przykład podczas zakupów. Dodane są do ceny dobra lub usługi. Zaliczamy do nich trzy rodzaje podatków:

 • Podatek od towarów i usług (VAT) - jest on wliczony w cenę nabywanego dobra lub usługi.

 • Podatek akcyzowy - jest on nakładany głównie na wyroby tytoniowe i alkoholowe.

 • Podatek od gier - podlegają mu osoby prowadzące działalność z zakresu gier hazardowych.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19297.html
Ten artykuł był czytany 325 razy.


1 komentarz

Napisz komentarz!

~Gość

Gość serwisu
#43936 | 19.03.19 08:18:15Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

A akcyza na paliwo to pikuś?
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0