Poniedzialek, 10 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 17

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
KGHM pomoże wykształcić górników i geologów KGHM pomoże wykształci...
Umowę o kształceniu dualnym zawarto pomiędzy KGHM Polska Miedź a Uczelnią Jana Wyżykowskiego. Współpraca będzie dotyczyła studiów... »Kampania społeczna #Wiktoria1920 Kampania społeczna #Wi...
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w kampanii związanej z poszukiwaniem lokalnych pamiątek i nawiązań do okresu wojny p... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
BRUKARZ – 5 wolnych miejsc, wymagane doświadczenie w zawodzie MURARZ – 5 wolnych miejsc, wymagane doświadczenie w zawodzie OPERATOR... »MDK. Gitariada lubińska - wycieczka archeologiczna (2) MDK. Gitariada lubińsk...
Ta swoista wycieczka archeologiczna ma na celu ukazanie od kulis, zajęć prowadzonych w MDK, które po 38 latach przechodzą do historii. O... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18.10.2001r. Podpisano umowę partnerską z miastem Charleroi z Belgii

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Walczyli o kolej, stanęli przed sądem
Data dodania: 06 grudnia 2019 — Kategoria: Wiadomości

Walczyli o kolej, stanęli przed sądem

Rozpoczął się proces 21 mieszkańców Raszówki, którzy w czerwcu tego roku na przejeździe kolejowym protestowali przeciw nieoczekiwanemu usunięciu z rozkładu Kolei Dolnośląskich  przystanków w Raszówce, Gorzelinie i Chróstniku. Na pierwszej rozprawie wszyscy zgodnie odmówili składania zeznań, czują się niewinni i wierzą w umorzenie postępowania.

Choć na torach swój sprzeciw, wobec komunikacyjnego wykluczenia wyrażało ponad 100 osób, zarzuty przedstawiono 21 z nich, wskazanych na policyjnych zdjęciach przez osobę, która dobrowolnie zgłosiła się na policję i prosiła o zachowanie anonimowości.

Mieszkańców Raszówki obwinia się o to, że 8 czerwca 2019 r. w rejonie przejazdu kolejowego zatrzymywali się na torowisku bez uzasadnionej przyczyny, tym samym tarasując przejazd i nie opuścili zbiegowiska mimo wezwań policji.

– Nie było czerwonego światła na sygnalizatorach, rogatki nie były zamknięte, dlatego nie złamaliśmy prawa przechodząc przez przejazd. Czasy stanu wojennego, w których nie można było organizować  zgromadzeń – to przecież przeszłość. Nie czujemy się winni, nie zrobiliśmy niczego złego – mówi Tadeusz Kosturek, sołtys Raszówki.

Mieszkańcy liczą na umorzenie sprawy.

– Podobne postępowania w kraju kończą się umorzeniem. Żaden inny wyrok nas nie satysfakcjonuje. Mieszkańcy Raszówki nie ponoszą odpowiedzialności za to zdarzenie. To błąd komunikacyjny pomiędzy nimi a zarządem Kolei Dolnośląskich. Kilka godzin po wydarzeniach w Raszówce okazało się przecież, że pociąg będzie się zatrzymywał w tej miejscowości – mówi reprezentujący mieszkańców mecenas Łukasz Mika.

Z mieszkańcami Raszówki identyfikuje się cała społeczność Gminy Lubin, jak również jej władze.

– Mieszkańcy Raszówki walczyli o przywrócenie połączeń kolejowych nie tylko dla siebie, ale dla całej gminnej społeczności, dlatego dziś mają nasze pełne wsparcie. Wierzymy gorąco, że wszyscy oczyszczeni zostaną z zarzutów – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Na pierwszej rozprawie sąd przestawił materiał dowodowy, na kolejnej, która odbędzie się 28 stycznia przyszłego roku przesłuchani zostaną policjanci.

Swoją obecnością podczas pierwszej rozprawy wsparli mieszkańców Raszówki radni Gminy Lubin oraz mieszkańcy, którym zarzutów nie postawiono.

(MG) Gmina Lubin

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20391.html
Ten artykuł był czytany 324 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0