Niedziela, 31 maja 2020 r.   Imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 17

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wypadanie włosów – przyczyny powodujące ten popularny problem mogą Cię zaskoczyć. Za głównych sprawców nadmiernego wypadania włosów uważa się stres, anemię czy złą dietę, jednak badania wykazały, że jest to także częsta przypadłość osób, u których wykryto zaburzenia hormonalne.

Wiadomości z Lubina
Sześć zatrzymanych praw jazdy, za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym Sześć zatrzymanych pra...
Funkcjonariusze ruchu drogowego, w tym należący do grupy SPEED, tylko w ciągu kilku godzin zatrzymali prawa jazdy 6 osobom, za przekrocze... »Tydzień aktywności z RCS Tydzień aktywności z R...
Z dniem 1 czerwca ruszamy z siedmio-dniowym wyzwaniem uzbierania 10 000 godzin aktywności fizycznej przez lubinian i mieszkańców okol... »Z Dolnego Śląska na Górny Śląsk - KGHM Z Dolnego Śląska na Gó...
Ponad 6 tys. litrów płynu dezynfekującego Nitrosept trafi do 12 kopalń na Śląsku. KGHM Polska Miedź S.A. włącza się w pomoc górni... »Chcesz zostać dolnośląskim Terytorialsem  – złóż wniosek w WKU lub wyślij deklarację! Chcesz zostać dolnoślą...
16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej odnotowuje w ostatnim czasie dużo większe zainteresowanie służbą w formacji, niż przed kryzysem. Nies... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1-8.09.1996 Obchody pierwszych DNI LUBINA

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

KGHM. Bardzo dobry zysk w turbulentnych czasach
Data dodania: 15 maja 2020 — Kategoria: Wiadomości

KGHM. Bardzo dobry zysk w turbulentnych czasach

Wysoki zysk netto, na poziomie 690 mln zł, wypracowała w pierwszym kwartale bieżącego roku Grupa Kapitałowa KGHM, przy niekorzystnej sytuacji towarzyszącej pandemii koronawirusa w kraju i na świecie. Utrzymanie produkcji, dobrego poziomu sprzedaży i EBITDA to kolejne osiągnięcia miedziowego giganta w pierwszym kwartale tego roku. W tym czasie udało się również utrzymać w ryzach koszty.

– Osiągnęliśmy tak dobre wyniki, mimo, że od początku marca 2020 cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Ostatni kwartał pokazał, że potrafimy działać w niestabilnej sytuacji rynkowej. Mimo epidemii działamy sprawnie, realizujemy plany produkcyjne, sprzedażowe i inwestycyjne. A to wszystko przy restrykcyjnym dbaniu o zdrowie pracowników i prowadzeniu szeroko zakrojonego programu pomocy dla regionu i całej Polski – mówi Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM.

WYNIKI PRODUKCYJNE I EKONOMICZNE

Satysfakcjonujący wynik netto Grupy KGHM w kwocie 690 mln, wyższy o 25 proc. rok do roku, to jedna z najwyższych wartości zrealizowanych w ostatnich kwartałach, pomimo niższych o 3 procent przychodów, wynikających z presji cenowej. Wzrost wyniku netto wspierany był również pozytywnym efektem różnic kursowych. Sprzedaż w Grupie utrzymana na dobrym poziomie 5 299 mld złotych. Efektem konsekwentnie realizowanej strategii są wzrosty produkcji miedzi płatnej (1 proc.) i srebra (3 proc.) przy jednoczesnym spadku C1 aż o 7,4 proc.

– W trudnych warunkach zwiększyliśmy wolumen sprzedaży srebra i złota. Osiągnęliśmy o 25 procent wyższy zysk netto niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na wyższy wynik finansowy i solidny operacyjny wpływ miała także mocna dyscyplina kosztowa. Utrzymywaliśmy w ryzach poziom kosztów operacyjnych, obniżyliśmy poziom kosztu C1. Niższe przychody przełożyły się na wysokość EBITDA, na którą niewielki wpływ miały także m.in. wyższe koszty amortyzacji czy usług obcych. To paradoksalnie dobry sygnał. Kontynuujemy nasze inwestycje, przejmujemy z inwestycji środki trwałe, prowadzimy górnicze prace przygotowawcze i prowadzimy intensywną gospodarkę remontową – mówi Katarzyna Kreczmańska-Gigol, wiceprezes ds. finansowych.

KGHM osiągnął dobre wyniki, pomimo niesprzyjających warunków makroekonomicznych – ceny miedzi na świecie spadły o 9,3 proc., choć nieco pomógł wzrost cen srebra o 8,5 proc. i umocnienie się dolara. Średnia cena miedzi w PLN ukształtowała się na poziomie 6,3 proc. niższym niż w I kwartale 2019 r.

– Trzeba powiedzieć uczciwie – makroekonomia nam nie sprzyja. Pandemia nasiliła wcześniejsze trendy makroekonomiczne – niższą cenę miedzi. Jestem przekonany, że skuteczne zarządzanie w tak wyjątkowej sytuacji to po pierwsze umiejętność dialogu, słuchania wielu grup i stron oraz odnajdywania się w masie istotnych informacji. Z drugiej strony potrafimy podejmować przemyślane, odważne decyzje – mówi Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM.

KONTYNUACJA STRATEGICZNYCH PROJEKTÓW

Grupa Kapitałowa kontynuuje realizację projektów inwestycyjnych zgodnie z przyjętymi harmonogramami. W pierwszym kwartale 2020 roku kontynuowano prace w ramach kluczowych projektów inwestycyjnych w obszarze górnictwa i hutnictwa.

W obszarze górnictwa realizowano głównie zadania inwestycyjne związane z gospodarką odpadami poflotacyjnymi – rozbudowa Kwatery Południowej postępuje zgodnie z planem. Rozpoczęto zabudowę Stacji Segregacji i Zagęszczania Odpadów. Stan zaawansowania prac szacuje się na 67 proc.

Kontynuowane jest głębienie szybu GG-1, który jest wydrążony do poziomu 1129,2 m. Trwają także przygotowania do rozpoczęcia budowy szybu GG-2.

W obszarze hutnictwa kontynuowany jest program BATas związany z emisja arsenu przez huty. Obecnie prowadzonych jest 14 projektów – 9 w Hucie Miedzi Głogów i 5 w Hucie Miedzi Legnica.

Realizowano inwestycje odtworzeniowe w zakresie znaczących remontów urządzeń i instalacji głównego ciągu technologicznego. Kontynuowane są zakupy komponentów w związku z planowanym postojem HM Głogów I.

W pierwszym kwartale rozpoczęto również procesy uruchamiania inwestycyjnej Fazy Przygotowawczej nowych projektów rozwojowych w ramach Programów Strategicznych: budowy Elektrowni Fotowoltaicznej w ramach Programu Rozwoju Energetyki; Programu Huta Hybrydowa w HM Legnica; budowy linii produkcyjnej w ramach Intensyfikacji Produkcji Miedzi Beztlenowej w HM Cedynia.

– Jak widać nie zwalniamy tempa. Nasza strategia sprawdza się również w czasie niespotykanej dotąd skali niepewności na świecie. Niewątpliwie pomaga nam nasza umiejętność poruszania się w globalnej, niestabilnej gospodarce – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM.

EPIDEMIA

W związku z nadal rozprzestrzeniającą się na świecie epidemią COVID-19 (koronawirus) KGHM na bieżąco monitoruje globalną sytuację gospodarczą pod kątem potencjalnego negatywnego wpływu na Grupę Kapitałową KGHM Polska Miedź S.A. i podjęcia działań neutralizujących.

Z punktu widzenia Grupy Kapitałowej KGHM istotnym skutkiem epidemii koronawirusa w okresie sprawozdawczym, dotykającym operacji w całym sektorze wydobywczym była zmienność i spadek cen miedzi.

Obecnie nie wystąpiły znaczące zakłócenia w ciągłości działania Grupy Kapitałowej z powodu zakażenia wirusem wśród pracowników. Nie odnotowano również, w związku z epidemią, istotnie podwyższonej absencji wśród pracowników głównego ciągu produkcyjnego KGHM Polska Miedź S.A. oraz krajowych i zagranicznych aktywów produkcyjnych. Grupa podejmuje szereg działań profilaktycznych, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wśród załogi, m.in. prowadzona jest regularna dezynfekcja i ozonowanie miejsc wspólnych oraz autobusów, mierzona jest temperatura, zmniejszono liczbę osób transportowanych w autobusach pracowniczych i klatkach zjeżdżających na dół kopalni. Prowadzona jest także szeroka akcja informacyjna uświadamiająca pracownikom wagę działań prewencyjnych.

RAPORTOWANIE ZINTEGROWANE

13 maja Spółka opublikowała także Zintegrowany Raport KGHM Polska Miedź S.A. i Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. za 2019 rok. Publikacja zawiera wyniki finansowe i niefinansowe jakie Spółka osiągnęła w okresie raportowania (1.01.-31.12.2019).

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,20974.html
Ten artykuł był czytany 100 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.028 sek.Lubin 1.0