Wtorek, 27 pazdziernika 2020 r.   Imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 30

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
POLICJANCI KONTROLUJĄ OSOBY OBJĘTE KWARANTANNĄ NA TERENIE POWIATU LUBIŃSKIEGO POLICJANCI KONTROLUJĄ ...
Lubińscy policjanci sprawdzają czy osoby poddane kwarantannie, przebywają w wyznaczonym miejscu. Apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych ogran... »Czerwona strefa w całej Polsce i nowa lista obostrzeń! Czerwona strefa w całe...
W całym kraju rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. Rząd zdecydował o kolejnych zakazach i ograniczeniach. Od jutra cały kraj jest ... »Terytorialsi wsparciem dla dolnośląskiej opieki medycznej Terytorialsi wsparciem...
Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie zwalniają tempa w zakresie działań przeciwkryzysowych. Nie brakuje również chę... »Seniorzy powyżej 70. roku życia mają nie wychodzić z domu bez potrzeby Seniorzy powyżej 70. r...
W rozporządzeniu jest dziwny i niejasny zapis, by osoby po 70. roku życia nie wychodziły bez wyraźnej potrzeby. Co to oznacza dla seniorów... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Miasto posiada rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych łączących poszczególne osiedla i będących częścią turystycznych szlaków rowerowych powiatu lubińskiego

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

MDK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (9) Mistrzowskie Warsztaty Gitarowe (2000-2002)
Data dodania: 18 września 2020 — Kategoria: Wiadomości

MDK. Gitariada lubińska – wycieczka archeologiczna (9) Mistrzowskie Warsztaty Gitarowe (2000-2002)

W latach 1999-2002 gitarowa praca u podstaw, prowadzona dotychczas w Młodzieżowym Domu Kultury, została zastąpiona bardziej wymagającą wobec uczestników formą, czyli mistrzowskimi warsztatami gitarowymi. Również dotychczasowa emdekowska pomoc udzielana lokalnym młodzieżowym zespołom muzycznym, została zastąpiona działaniami Miejskiego Impresariatu Kultury, nakierowanymi bardziej na prezentację i promocję ich dokonań. W tych latach gitariada lubińska funkcjonowała głównie w oparciu o zasoby finansowe MIK-u, jego dobrą współpracę z lokalnymi stowarzyszeniami kultury (STOK, SKAN), liderami lubińskich mikrośrodowisk muzycznych oraz dzięki okazjonalnie nawiązywanemu współdziałaniu z MDK, CK Muza i innymi lokalnymi podmiotami publicznymi, prywatnymi i obywatelskimi.

W 1999 roku na Dni Lubina po raz pierwszy zaproszona została grupa „Guitar Workshop” Leszka Cichońskiego. Dobrze przyjęty koncert muzyki blues-rockowej stał się zaczątkiem dłuższej współpracy wrocławskiego gitarzysty z Miejskim Impresariatem Kultury, która zaowocowała kolejnymi koncertami w Lubinie (m.in. w ramach Festynu Majowego i Niedzieli w Parku) oraz organizacją mistrzowskich warsztatów gitarowych w czasie ferii zimowych. Trzy coroczne edycje warsztatów odbywały się w formie 2-dniowych grupowych zajęć teoretyczno-praktycznych, prowadzonych w sali MDK przez czołowych polskich gitarzystów i pedagogów: Leszka Cichońskiego, Janusza Konefała i Jerzego Styczyńskiego (gitarzysty grupy Dżem). Warsztaty kończyły się wspólnymi występami wykładowców, uczestników zajęć i zaproszonych gości w Klubie „Pod Muzami” CK Muza (m.in. Simple Duo, „Guitar Workshop” Leszka Cichońskiego z gościnnym udziałem Jerzego Styczyńskiego, Nocnego Boogie z gościnnym udziałem Leszka Cichońskiego). Całość imprezy za każdym razem była finansowana ze środków własnych Miejskiego Impresariatu Kultury, a znaczącą część uczestników warsztatów stanowili adepci gitary skupieni w kole gitarowym MDK.

Program I Mistrzowskich Warsztatów Gitarowych Lubin`2000

10.02., sala MDK,

godz. 11:00-13:00 oraz 14:00-17:00 – grupowe zajęcia teoretyczno-praktyczne prowadzone przez Leszka Cichońskiego i Janusza Konefała,

godz. 20:00, Kawiarnia Artystyczna C.K. Muza – koncert zespołu Simple Duo

11.02., sala MDK

godz.11:00-13:00 oraz 14:00-17:00 – grupowe zajęcia teoretyczno-praktyczne prowadzone przez Leszka Cichońskiego i Janusza Konefała,

11.02., Kawiarnia Artystyczna C.K. Muza

godz. 20:00 – Koncert grupy Cichoński & Konefał

Dwie informacje medialne związane z I Mistrzowskimi Warsztatami Gitarowymi:

1.W zapowiedzi imprezy w jednej z lokalnych gazet można było przeczytać jedynie, że: ”Placówki kulturalne prześcigają się z ciekawymi ofertami imprez dla dzieci i młodzieży, pozostającej w miejscu zamieszkania. Centrum Kultury „Muza” zaprasza na koncerty zespołów „Simple Duo” i jam session oraz duetu gitarowego „Cichoński-Konefał” do kawiarni, 10 i 11 bm. o godz. 20:00. (…)”. Do tego dodano krótką notkę informacyjną o Simple Duo…

2.W innej gazecie można było zapoznać się z szerszą informacją o imprezie oraz opiniami po jej zakończeniu. „W ramach „Muzycznych Ferii 2000” Miejski Impresariat Kultury w Lubinie zorganizował jedno z najbardziej udanych przedsięwzięć kulturalnych – warsztaty gitarowe. Ta forma edukacji muzycznej zaistniała w Lubinie po 18-letniej przerwie. Przypomnijmy, że ostatnie takie przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez DKZM w 1982 roku w ramach III Muzycznych Spotkań na d Zimnicą. [Wykładowcami tamtych warsztatów byli członkowie czołowej polskiej grupy jazzowej Extra Ball, wśród nich Jarosław Śmietana - pierwsza gitara jazzowa w Polsce - AO]

Wykładowcami w zimowej szkole gitarowej byli Leszek Cichoński – druga gitara Rzeczypospolitej w 1999 roku i Janusz Konefał – czwarta gitara w Polsce (gdyby ktoś nie wiedział). Obydwaj muzycy, na co dzień zajmujący się koncertowaniem, edukację muzyczną z młodymi ludźmi prowadzą nieprzerwanie od 1991 roku. Propozycję z Lubina przyjęli chętnie, nie wierząc jednak, że przy tak silnie skomercjalizowanej kulturze lubińskiej, znajdą się słuchacze ich szkoły. I oto zawiedli się. Miejski Impresariat Kultury zaplanował edukację z jedną grupą słuchaczy. Tymczasem zgłosiło się dwa razy więcej chętnych, więc utworzono dwie „klasy” wychodząc z założenia, że nie wolno nikogo odrzucić.

Leszek Cichoński: zaskoczyła mnie liczba słuchaczy, ich pęd do nauki gry na gitarze, postawa i kultura muzyczna. Jestem zadowolony ze stworzenia przez organizatora komfortowych warunków pracy, podbudowanych perfekcyjną organizacją imprezy.

Janusz Konefał: przyjedziemy znowu do Lubina. Jestem pewny, że Miejski Impresariat Kultury (nazwa zobowiązuje) ponowi przedsięwzięcie a może wpisze je na stałe do kalendarza. Naprawdę warto pracować dla młodych ludzi. To procentuje w przyszłości ich wysokim poziomem wychowania, kultura etc.

Zofia Heksel - członek Zarządu Miasta: „o dofinansowanie tej niezwykle interesującej imprezy walczyłam bezskutecznie na posiedzeniu Zarządu Miasta. Nie znalazłam zwolenników dofinansowania tego, co okazało się w realizacji niezwykle pożyteczne. Jako jeden z widzów muszę wyrazić podziw i uznanie zarówno dla organizatorów, jak i profesorów a także utalentowanej młodzieży, która w wielu miejscach poszukuje dobrych wzorców i nie zawsze może je znaleźć. Tu znalazła. Zaskoczyła mnie duża liczba osób biorących udział zarówno w warsztatach, jak i koncertach. Jestem przekonana, że wkrótce potrzebne będzie większa sala na realizacje takich dział.”

Uczestnicy warsztatów i koncertu mistrzów: wspaniała prezentacja możliwości technicznych i muzycznych. Doskonały wzór. Potrzebna impreza. Świetna warsztaty. Bardzo wiele z nich skorzystałem. Trzeba rozszerzyć zakres nauki między innymi o perkusję. (...)

Jeden z wniosków wysuniętych przez tę samą lokalną gazetę: „(…) Decydenci nadzorujący działalność kultury w Lubinie powinni zacząć wreszcie wyżej cenić działalność edukacyjną od imprezowej, tak jak naukę należy wyżej cenić od konsumpcji.”

Od 2003 roku, po zmianie dyrektora, Miejski Impresariat Kultury zaprzestał organizowania ww. mistrzowskich warsztatów gitarowych - na kolejne Lubin musiał poczekać 8 lat…

Pod koniec marca 2010 r. Leszek Cichoński – pamiętając wysoką frekwencję, stworzone komfortowe warunki pracy i perfekcyjną organizację warsztatów, które prowadził w Lubinie w latach 2000-2002 – wystąpił z propozycją zorganizowania w naszym mieście warsztatów gitarowych, tym razem w ramach Dolnośląskiego Desantu Gitarowego. Warsztaty pomyślane były jako swoista forma przygotowawcza do udziału w znanej imprezie o zasięgu międzynarodowym pn. Gitarowy Rekord Guinnessa (w ramach Thanks Jimi Festival) i jako generalna próba przed kolejną jej edycją, corocznie organizowaną w dniu 1 maja we Wrocławiu.

Lubin tym samym znalazł się w doborowym towarzystwie pięciu miast Dolnego Śląska - Lubin, Jelenia Góra, Żmigród, Świdnica, Legnica - w których odbyły się podobne warsztaty. Był to niewątpliwie ukłon organizatora wrocławskiej imprezy w stronę naszego miasta i MDK oraz swoiste uhonorowanie i uznanie dla naszego lokalnego środowiska gitarowego.

Opis pierwszych warsztatów w ramach Dolnośląskiego Desantu Gitarowego

Dnia 24.04.2010 r. Leszek Cichoński zawitał do Lubina. Spotkał się u nas z grupą gitarzystów, których zapoznawał z utworami, które miały być wykonane podczas kolejnej edycji Gitarowego Rekordu Guinnessa: Hey Joe ale też Little Wing, Red House Blues, Kiedy Byłem Małym Chłopcem, Thanks Jimi, Smoke on the Water oraz z nowym utworem, który był wykonany po raz pierwszy w 2010 r. - Voodoo Child.

Mistrz gitary uczył przebiegów akordowych poszczególnych utworów, podstawowych podziałów rytmicznych w akompaniamencie, charakterystycznych dla nich zagrywek oraz samych tematów.

Po dwuczęściowych pięciogodzinnych warsztatach Leszek Cichoński poprowadził wspólne wykonanie utworu Hey Joe. Graliśmy w dwóch wersjach: samodzielnie, w gronie uczestników warsztatów i razem z 6346 gitarzystami uczestniczącymi w koncercie z 2009 r. na wrocławskim Rynku - uwiecznionym na DVD.

Uczestnicy Warsztatów/Rekordu otrzymali od prowadzącego koszulki z okolicznościowym nadrukiem, certyfikaty uczestnictwa z efektownym autografem oraz zostali oficjalnie zaproszeni do udziału w imprezie wrocławskiej dnia 1 maja.

Kolejne warsztaty w ramach Dolnośląskiego Desantu Gitarowego Leszka Cichońskiego odbywały się w Lubinie w latach: 2011, 2012, 2013, 2014 i 2015.

cdn.

Andrzej Ossowski

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21435.html
Ten artykuł był czytany 114 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0