Sobota, 24 pazdziernika 2020 r.   Imieniny: Marcina, Rafała, Arety
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 17

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Epidemia COVID-19 wciąż przybiera na sile – apel o oddanie osocza! Epidemia COVID-19 wcią...
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu zwraca się z gorącą prośbą do osób, które przeszły zakażenie SARS-Co... »Obwieszczenia o licytacjach komorniczych Obwieszczenia o licyta...
Licytacje opublikowane dnia: 22 października 2020 Kategoria: grunty 1. grunty, lokalizacja: Twardogóra. cena wywoławcza: 189615,33, zo... »Terytorialsi podpisali porozumienie z Dolnośląską Szkołą Wyższą Terytorialsi podpisali...
Jesteś studentem DSW zostań Dolnośląskim Terytorialsem Dla uczelni to prestiż, dla wojska zaplecze. Na współpracy przede wszystkim mają j... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...04.1997 uruchomiono oficjalny serwis WWW miasta Lubina (ok. 200 stron w trzech językach)

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Stawiamy na "Leadership"!
Data dodania: 07 października 2020 — Kategoria: Wiadomości

Stawiamy na

Minął rok od momentu powołania 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

27 września br.  minął rok od rozpoczęcia procesu formowania  brygad obrony terytorialnej na terenie województw w Polsce zachodniej.  - Dynamiczny rozwój brygad na wstępnym etapie formowania był możliwy dzięki temu, że postawiliśmy na dobry leadership – ocenia dowódca formacji, generał Kukuła.

Rok temu, 27 września 2019 roku, minister obrony narodowej wyznaczył dowódców kolejnych dwóch brygad OT. Decyzja ta oficjalnie uruchomiła czwarty etap formowania Wojsk Obrony Terytorialnej, czyli budowę struktur WOT na terenie województw: dolnośląskiego i zachodniopomorskiego.

Pierwszym żołnierzem w etacie każdej nowo formowanej brygady jest jej dowódca, to na nim spoczywa odpowiedzialność sprawnego i efektywnego zorganizowania procesu budowy jednostki. Od jego charyzmy, odpowiedzialności, uporu w dążenia do celu, ale także umiejętności współpracy i zarządzania zależy tempo w jakim jednostka osiągnie gotowość szkoleniową. „Pierwszych” celów jest na początku wiele, można do nich zaliczyć: stworzenie szkieletu dowództwa, sztabu brygady oraz pierwszego batalionu. Priorytetem na tym wstępnym etapie jest odbiór uzbrojenia i wyposażenia, które zostanie przydzielone pierwszym ochotnikom.

Jednocześnie trwa proces powoływania do służby przyszłych żołnierzy a Mobilne Zespoły Szkoleniowe prowadzą pierwsze kursy dla przyszłych instruktorów. Wszystkie te działania sprowadzają się do dwóch słów: „osiągnięcia gotowości” do szkolenia pierwszych rekrutów. Gdy biurokratyczno – logistyczno – infrastrukturalna machina rusza czas staje się towarem deficytowym, a od  terminu pierwszej przysięgi odlicza się dni na realizację planu.

Dzisiaj, po roku funkcjonowania brygad, których formowanie rozpoczęło się w IV etapie tworzenia WOT, można powiedzieć, że cele postawione przed ich dowódcami zostały osiągnięte. 16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej, której proces formowania rozpoczął się we wrześniu 2019 roku, już po pięciu miesiącach od wyznaczenia dowódcy rozpoczęła szkolenie ochotników. Dzisiaj w strukturach brygad służy niemal 600  żołnierzy, którzy złożyli 3 przysięgi wojskowe i wzięli udział w różnego rodzaju szkoleniach podstawowych i rotacyjnych.

Jak zaznacza Dowódca WOT utrzymanie zakładanego tempa rozwoju formacji nie byłoby możliwe bez dwóch czynników:

– Głównym źródłem powodzenia było postawienie na dobry leadership. Jest to doskonały przykład na to, jak wielki wpływ na wykonanie zadań ma osobowość dowódcy. Nie bez znaczenia pozostaje również bezprecedensowa odpowiedź na formowanie brygady ze strony lokalnych społeczności, w tym zainteresowanie służbą – ocenił dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Dowódcą 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest doświadczony oficer płk Artur Barański.

Od początku powstania Wojsk Obrony Terytorialnej związany jest z budowaniem i kompletowaniem struktur tej formacji. W 2016 r. objął stanowisko szefa sztabu w 3 Podkarpackiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej, a następnie, jako pułkownik, w 2018 roku stanowisko dowódcy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Od września 2019 r. tworzy i rozwija 16 Dolnośląską Brygadę OT obejmującą swoją służbową odpowiedzialnością całe województwo dolnośląskie. Siedziba dowództwa brygady znajduje się we Wrocławiu, w koszarach wojskowych przy alei Hallera 36/38. Zaplanowano, aby docelowo brygadę tworzyły trzy bataliony lekkiej piechoty. Obecnie w trakcie formowania - oprócz dowództwa i sztabu brygady - jest 161. batalion lekkiej piechoty z siedzibą we Wrocławiu, który część swoich sił i środków będzie miał także w Kłodzku. Pod koniec bieżącego roku planowane jest rozpoczęcie formowania 162. batalionu lekkiej piechoty w Głogowie, zaś w 2021 planowane jest rozpoczęcie tworzenia wałbrzyskiego batalionu.

Pierwszym zadaniem  na terenie Dolnego Śląska z jakim przyszło się zmierzyć nowo powołanej Brygadzie w ramach działania przeciwkryzysowych powstałych w związku z pandemią koronawirusa jest niesienie pomocy kombatantom, inwalidom wojennym, osobom  starszym i potrzebującym.

Mimo tak wczesnego etapu formowania Brygady ważną rolę na terenie Dolnego Śląska odgrywali żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ten najmłodszy rodzaj sił zbrojnych,  zaangażował się we wsparcie osób potrzebujących, samorządów, opieki medycznej i wielu innych instytucji. Celem tych działań było/jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Od pierwszych dni pandemii dolnośląscy Terytorialsi wspierają działania Policji polegające na wspólnym kontrolowaniu osób objętych  kwarantanną, wspierają placówki medyczne jak i  pomagają kombatantom Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Od  początku pandemii żołnierze  Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej świadczą usługi m.in. logistyczne, w tym transportowe, dowożąc środki sanitarne, paczki żywnościowe i posiłki  do osób potrzebujących objętych pomocą z ramienia MOPS i GOPS na zlecenie organizacji samorządowych (gmina Wrocław, Wrocławskie Centrum Seniora) i pozarządowych (Fundacja Wspólnota Pokoleń) poprzez dostarczanie  gorących posiłków do kombatantów AK, Sybiraków i innych organizacji niepodległościowych. Wrocławscy seniorzy, kombatanci i inwalidzi wojenni, objęci są jeszcze jedną dodatkową formą wsparcia – poprzez dokonywanie  zakupów żywności, leków czy też innych produktów tzw. pierwszej potrzeby. Wsparcie dla kombatantów i osób starszych obejmuje również umawianie wizyt domowych lekarzy, czy też transport na specjalistyczne badania. Nieoceniona dla osób starszych, zamkniętych w tym trudnym czasie w czterech ścianach swoich domów, jest też rozmowa i kontakt osobisty, wyjaśnienie bieżącej sytuacji, edukowanie w zakresie podstawowych zasad higieny i szeroko pojętej profilaktyki przeciw-epidemiologicznej.

Obecnie oprócz dalszego wspierania ww. terytorialsi powrócili również do codziennych, stricte wojskowych zadań w tym do specjalistycznych szkoleń.

Zachęcamy wszystkie osoby  zainteresowany służbą do wstąpienia w nasze szeregi.

Służba w 16. DBOT jest dobrowolna. Oferta kierowana jest do osób, które chcą pogodzić życie rodzinne i zawodowe ze służbą Ojczyźnie. Wojska Obrony Terytorialnej opierają swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie. O służbę w WOT może ubiegać się każdy, kto jest pełnoletni, posiada nieposzlakowaną opinie,  jest nie karany za przestępstwa umyślne i jest zdolny do czynnej służby wojskowej na podstawie orzeczenia właściwej wojskowej komisji lekarskiej.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21502.html
Ten artykuł był czytany 106 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0