Poniedzialek, 27 września 2021 r.   Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 35

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Oferty pracy – Rekrutacja – KGHM Oferty pracy – R...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Lubin drugiej kadencji Wybory do Młodzieżowej...
9 listopada 2021 r. odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Lubin drugiej kadencji. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane będą do 29 paźd... »Polska firma pracuje nad wirtualnym teleportem Polska firma pracuje n...
Przeniesienie się na salę koncertową czy arenę sportowych zmagań zlokalizowane nawet na drugiej półkuli staje się możliwe dzięki wykorzyst... »Budują nowy chodnik z Chobieni do Naroczyc Budują nowy chodnik z ...
Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 292 z Chobieni do Naroczyc powstaje nowy chodnik. Prace budowlane już trwają.   Przy drodze wojew&oacu... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1985 Przekazanie nowego stadionu piłkarskiego - GOS

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Wjechała w grupę motocyklistów. Jest akt oskarżenia.
Data dodania: 09 października 2020 — Kategoria: Wiadomości

Wjechała w grupę motocyklistów. Jest akt oskarżenia.

We wrześniu ubiegłego roku, na drodze krajowej numer 36, kobieta jadąca samochodem osobowym wjechała w kolumnę motocyklistów. Jedna osoba zginęła, a kilka było rannych. Do wypadku doszło w miejscowości Miłosna, niedaleko Lubina. Jak informowały służby, kobieta jadąca samochodem osobowym wjechała w poruszającą się drogą krajową numer 36 kolumnę motocyklistów. „Zjechała na przeciwległy pas ruchu” Prokuratura Rejonowa w Lubinie skierowała do Sądu  Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko  Zofii K.

Prokuratura Rejonowa w Lubinie  zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu  Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko  Zofii K., którą prokurator oskarżył o nieumyślne  sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym z następstwem w postaci śmierci człowieka oraz spowodowaniem obrażeń ciała u  wielu innych osób tj. o popełnienie czynu z art.173§2 i 4 k.k.

Do zdarzenia doszło w dniu 14 września 2019 roku około godz.13.00  na odcinku drogi krajowej nr 36 relacji Lubin-Prochowice. Oskarżona  jechała  sama swoim  samochodem osobowym marki Honda Civic z Wrocławia do Lubina. W tym czasie z przeciwnego kierunku tj. z Głogowa do Wrocławia jechali motocykliści z klubu motorowego. Było ich dziesięciu.  Poruszali się na tzw. „zakładkę”. Wymijając kolumnę motocykli Zofia K. zjechała ze swojego pasa na przeciwny pas ruchu, uderzając swoim lewym przodem auta  w jadący jako pierwszy motocykl, po czym w kolejne motocykle   jadące w tej kolumnie. Następnie   samochód kierowany  przez oskarżoną  stanął w poprzek pasa ruchu,  którym  jechali  pozostali motocykliści, co doprowadziło do uderzenia w ten  samochód  kolejnych motocykli. Wskutek tego zdarzenia jeden z motocyklistów doznał obrażeń ciała  powodujących jego zgon na miejscu zdarzenia, a  ośmiu motocyklistów doznało obrażeń ciała, w tym jeden  ciężkich, sześciu na okres powyżej dni siedem, a jeden poniżej dni siedem.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, w samochodzie oskarżonej w chwili wypadku był  niesprawny układ kierowniczy, co powodowało niestabilność w prowadzeniu pojazdu i konieczność wykonywania stałych korekt kierownicą.  Zdaniem biegłego  z zakresu techniki samochodowej i ruchu drogowego niesprawność ta powstała znacznie wcześniej przed zdarzeniem  oraz była słyszalna i  wyczuwalna dla kierowcy.

W świetle takich ustaleń śledztwa prokurator oskarżył  Zofię K. o to, że naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym tj. zasadę sprawności technicznej pojazdu, co spowodowało, że wymijając kolumnę motocykli nie zachowała bezpiecznego odstępu , nie zwiększyła należytej ostrożności i wjechała na przeciwny pas  ruchu, uderzając kolejno w jadących w grupie z naprzeciwka motocyklistów , czym sprowadziła nieumyślnie katastrofę w ruchu lądowym zagrażającą życiu i zdrowiu wielu osób -wyżej wymienionych uczestników ruchu drogowego, w wyniku której jeden mężczyzna wskutek odniesionego urazu zmarł, a ośmiu innych doznało obrażeń ciała .  Do zdarzenia tego doszło na prostym odcinku drogi,  przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych. Widoczność nie była w żaden sposób ograniczona.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej Zofia K. nie przyznała się do popełnienia zarzucanego  jej czynu. Twierdzi, że to nie ona wjechała w motocyklistów, tylko oni w nią. Takiej  wersji obrony  przeczą liczne zgromadzone w śledztwie dowody, które  wykluczyły zarówno  przyczynienie się pokrzywdzonych  motocyklistów do zdarzenia jak i jego spowodowanie. Jak wynika z dowodów, a w tym opinii z zakresu stanu technicznego pojazdów uczestniczących w zdarzeniu oraz ruchu drogowego i rekonstrukcji wypadków, stan techniczny motocykli nie budził żadnych zastrzeżeń, a kierujący  nimi motocykliści nie naruszyli żadnych zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Poruszali się swoim pasem ruchu.

Prokurator zatrzymał oskarżonej prawo jazdy.

Za   czyn, o który prokurator oskarża Zofię K., grozi jej  kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od roku do lat 15.

Lidia Tkaczyszyn-rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21513.html
Ten artykuł był czytany 158 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0