Niedziela, 07 marca 2021 r.   Imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 18

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin
Wiadomości z Lubina
Ziemia lubińska – Gogołowice Ziemia lubińska –...
W naszych wędrówkach po Gminie Lubin dotychczas dotarliśmy do Bukownej, Chróstnika, Czerńca i Dąbrowy Górnej. Dzisiaj kolej ... »UWAGA! PANDEMIA TO CZAS ŻNIW DLA UWAGA! PANDEMIA TO CZA...
Oszuści stają się coraz bardziej bezwzględni i dopuszczają się wciąż nowych sposobów, na wyłudzanie pieniędzy od osób starszych. ... »Dźwiękowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich Dźwiękowy Szlak Odry w...
Pułapki akustyczne, służące słuchaniu dźwięków natury już wkrótce pojawią w Krainie Łęgów Odrzańskich. Dwie pierwsze czekają... »ZOO Lubin - premiera nowej figury - Szlak Zwierząt Wymarłych ZOO Lubin - premiera n...
Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią nowości w ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie.   Po pierwsze - nazwę "Sz... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...25.09.1999 Po trwającej 2 lata modernizacji oddano do użytku jeden z najnowocześniejszych obiektów kultury w Polsce - II część Centrum Kultury Muza

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

ZOO Lubin – Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu – 29-31 stycznia 2021 r.
Data dodania: 22 stycznia 2021 — Kategoria: Wiadomości

ZOO Lubin – Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu – 29-31 stycznia 2021 r.

Już po raz szósty ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie zachęca do przyłączenia się do Zimowego Ptakoliczenia. 

 
Zimowe Ptakoliczenie to akcja ogólnopolska organizowana przez OTOP, w tym roku już po raz siedemnasty. Ze względu na sytuację pandemiczną, tym razem nie będą organizowane spacery grupowe, natomiast zachęcamy do indywidualnych spacerów oraz obserwacji. W ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie w Parku Wrocławskim, w dniach 29-31 stycznia 2021 r., obserwacje wykonają pracownicy zoo - opiekunowie ptaków.
 
Poniżej informacje ze strony OTOP:
https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/
 

ZIMOWE PTAKOLICZENIE Z DYSTANSU– 29–31 stycznia 2021

Zapraszamy na kolejną, 17. edycję Zimowego Ptakoliczenia, które – podobnie jak jego brytyjski odpowiednik: Big Garden Birdwatch – odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia.

Tegoroczne Zimowe Ptakoliczenie, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i spodziewane dalsze obostrzenia, będzie miało odmienna formułę. Ze względu na dobro i bezpieczeństwo przewodników i uczestników, zrezygnowaliśmy z organizacji wspólnych wycieczek, a postawiliśmy na indywidualne liczenie ptaków przy karmnikach. Dlatego nazwaliśmy je Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu.

Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu polega na obserwacji ptaków przy karmniku (na parapecie, w ogródku, w parku itd.). Zasady są bardzo proste:

– na obserwację poświęćmy co najmniej godzinę w dniach 29, 30 lub 31 stycznia 2021. Możemy obserwować w każdy z tych dni lub tylko w jeden. Każdy dzień jest traktowany jako osobna obserwacja. Ważne, aby obserwacje prowadzić w ciągu dnia;

– rozpoznajemy zarówno gatunki, jaki i liczebność . UWAGA: podajemy największą zaobserwowaną liczbę ptaków danego gatunku NARAZ w trakcie całego liczenia. Nie zliczamy wszystkich osobników w trakcie całego liczenia. Przykład: w chwili rozpoczęcia obserwacji w karmniku posila się 17 bogatek. Przylatują jeszcze 4, po czym 10 odlatuje, po chwili 3 wracają. Naszą wartością maksymalną jest 21 ptaków widzianych jednocześnie. Jeśli w czasie obserwacji będzie moment, gdy naraz w karmniku będzie więcej niż przykładowe 21 bogatek – to wpisujemy tę wartość.

– opiszmy warunki panujące danego dnia (śnieg, mróz, deszcz, słońce, silny wiatr itd.);

– zapiszmy, jaki rodzaj pokarmu znalazł się w karmniku (słonecznik, mieszanka dla ptaków, owoce, słonina, kule tłuszczowe);

– zanotujmy niepokojące nas zachowania ptaków (np. ptak osowiały, nie korzysta z jedzenia, nie płoszy się), oznaki chorób (np. symptomy ospy ptasiej, inne zmiany skórne, ubytki w upierzeniu), niepełnosprawności (brak palców, stopy, asymetria skrzydeł, przerost dzioba i in.)

-opiszmy miejsce, w którym znajduje się karmnik (ogród z dużą liczbą drzew, ogród bez drzew, parapet w bloku w środku miasta, podwórko,  balkon w domku jednorodzinnym itd.)

– po obserwacji wypełniamy Kartę Obserwacji z Dystansu – wyłącznie w wersji elektronicznej (jako formularz). W formularzu znajduje się ograniczona liczba 55 gatunków ptaków, najczęściej spotykanych przy karmnikach w Polsce, ułożona w oparciu o dane w Akcji Karmnik. Na wypełnione karty czekamy do 7 lutego 2021.

Gotowe! Dane zebrane z Waszych obserwacji pozwolą sprawdzić, które z ptaków zimujących w naszym kraju są najczęstszymi gośćmi w naszych karmnikach.

Mamy nadzieję, że taka formuła przypadnie Wam do gustu. W przyszłym roku zamierzamy ją rozwinąć, a akcję zimowego liczenia ptaków przy karmnikach – wydłużyć.

Ptakiem Zimowego Ptakoliczenia jest kuropatwa. To gatunek, który niegdyś był bardzo pospolity i łatwy do zaobserwowania wśród mozaiki wiejskich pól. Niestety z powodu zmian w rolnictwie, przede wszystkim intensyfikacji produkcji rolnej, zanikaniu miedz, śródpolnych zakrzewień i nieużytków, liczebność kuropatwy drastycznie zmalała.  Mimo spadku liczebności jest to nadal gatunek znajdujący się na liście ptaków łownych.

Kuropatwa jest także symbolem akcji „Bądź moim głosem!”, prowadzonej w ramach kampanii Space4Nature w partnerstwie z BirdLife International.

Śledźcie na bieżąco naszą stronę internetową oraz profil na Facebooku – tam będziemy informować o ewentualnych zmianach w programie Zimowego Ptakoliczenia.

Wszelkie pytania prosimy kierować do koordynatorki Zimowego Ptakoliczenia – Moniki Klimowicz-Kominowskiej, e-mail: monika.klimowicz@otop.org.pl

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21936.html
Ten artykuł był czytany 88 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0