Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 18

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Podpisany został Program inwestycji dla budowy sygnalizacji świetlnej w Osieku Podpisany został Progr...
Powstanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 5 z drogą powiatową nr 2085D w miejscowości Osiek. Skrzyżowanie zlokalizow... »Zmiany w pomocy dla przedsiębiorców Zmiany w pomocy dla pr...
Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie... »OSZUŚCI DZWONIĄ CHCĄC WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE. MOGĄ TEŻ ZAPUKAĆ DO TWYCH DRZWI. BĄDŹMY OSTROŻNI. OSZUŚCI DZWONIĄ CHCĄC ...
Lubińscy policjanci apelują do mieszkańców naszego powiatu o ogromną ostrożność, ponieważ w ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzmożon... »Lotnicze opryski w lasach – mogą potrwać do czerwca Lotnicze opryski w las...
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych informuje, że na podstawie decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...17-20.10.2002r. Odbył się XIX Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Dolnośląscy Terytorialsi przysięgali w koszarach przy al. Hallera
Data dodania: 29 marca 2021 — Kategoria: Wiadomości

Dolnośląscy Terytorialsi przysięgali w koszarach przy al. Hallera

W niedzielę palmową, 28 marca 2021r., kolejnych 27 żołnierzy, wypowiadając słowa roty, złożyło przysięgę na sztandar Akademii Wojsk Lądowych. To już druga w tym roku przysięga wojskowa, w 16 Brygadzie, ale pierwsza organizowana  na terenie koszar przy Al. gen. J. Hallera we Wrocławiu. Ze względu na epidemię i obostrzenia uroczystość odbyła się w rygorze sanitarnym. 

 

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza. To też tradycja, która pozwala poczuć żołnierzowi pełną więź ze swoją jednostką i akceptację oraz szacunek kolegów. Aby bowiem dojść do tego ostatniego etapu trzeba przejść trudne i czasem wyczerpujące szkolenie.

Wojska Obrony Terytorialnej to ochotnicy, którzy chcą i potrafią pomagać. Dlatego dzisiaj wśród przysięgających żołnierzy można spotkać było wiele grup zawodowych.  Są to m.in. informatycy, finansiści, kierowcy, nauczyciele. Wszystkich łączy jedno, otwartość na potrzeby innych, kreatywność, odwaga, empatia, pracowitość. Bo pomaganie nie zwalnia żołnierzy z nauki i pracy, której celem jest podnoszenie własnych kwalifikacji i umiejętności typowo wojskowych.         

Grupa, która przysięgę złożyła w niedzielę, karty powołania otrzymała 5 grudnia. Ponieważ każda z tych osób ma swoje życie i pracę, dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, wyszło naprzeciw ich potrzebom i zorganizowało szkolenie tzw. weekendowe. W tygodniu wykonywali swoją pracę, zajmowali się swoimi sprawami w  sobotę i niedzielę zakładali mundur aby uczestniczyć w szkoleniu podstawowym. Ten tryb szkolenia skierowany jest do osób, które z różnych powodów nie mogą go odbyć w tradycyjnej formie, czyli spędzić 16 dni na poligonie.

Szkolenie 27 żołnierzy odbywało się  przez dwa weekendy w miesiącu od grudnia 2020 r. do marca 2021 roku.

 „Jestem pewny, że od dnia przysięgi, każdy żołnierz będzie dumnie nosił oliwkowy beret z orłem w koronie, mundur z symbolem 16 DBOT oraz biało-czerwoną flagą. Będzie godnie reprezentował wartości oraz ideały, o które walczyło wiele pokoleń Polaków„ powiedział płk Artur Barański - Dowódca 16 DBOT.

Podczas uroczystości, na nową drogę służby wojskowej błogosławieństwa żołnierzom udzielili kapelan 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ks. Kamil Pawlik oraz ks. Grzegorz Cebulski z Cywilno – Wojskowej parafii prawosławnej im. Śww. Cyryla i Metodego we Wrocławiu.

Przysięga wojskowa jest jednym z symboli narodowych, które towarzyszyło polskiemu żołnierzowi przez całe tysiąclecia. W treści jej mieszczą się wartości bliskie każdemu Polakowi. Mowa o obowiązku oraz dyscyplinie. Nadają one sens służbie żołnierskiej, uczą odpowiedzialności, zaszczepiają w umyśle i sercu pamięć spraw najważniejszych, nadrzędnych: racji państwa i miłości do Ojczyzny.

W tym roku, mimo pandemii, szeregi 16 DBOT zasiliło już 50 żołnierzy.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22188.html
Ten artykuł był czytany 87 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0