Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 13

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Podpisany został Program inwestycji dla budowy sygnalizacji świetlnej w Osieku Podpisany został Progr...
Powstanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 5 z drogą powiatową nr 2085D w miejscowości Osiek. Skrzyżowanie zlokalizow... »Zmiany w pomocy dla przedsiębiorców Zmiany w pomocy dla pr...
Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie... »OSZUŚCI DZWONIĄ CHCĄC WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE. MOGĄ TEŻ ZAPUKAĆ DO TWYCH DRZWI. BĄDŹMY OSTROŻNI. OSZUŚCI DZWONIĄ CHCĄC ...
Lubińscy policjanci apelują do mieszkańców naszego powiatu o ogromną ostrożność, ponieważ w ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzmożon... »Lotnicze opryski w lasach – mogą potrwać do czerwca Lotnicze opryski w las...
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych informuje, że na podstawie decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...28.07.1993 Powstanie Telewizji Regionalnej Województwa Legnickiego w Lubinie

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Młodzieżowy Dom Kultury na kursie kolizyjnym z... (4)
Data dodania: 02 kwietnia 2021 — Kategoria: Wiadomości

Młodzieżowy Dom Kultury na kursie kolizyjnym z... (4)

Cały czas w sferach samorządowych Lubina raczej nie mówiono o likwidacji MDK tylko o konieczności restrukturyzacji placówki i wdrażaniu programu naprawczego. Władza samorządowa prowadziła jakieś rozmowy o tym, jak usprawnić działanie placówki i sprawić, by w pewnym sensie sama się finansowała, bo w budżecie powiatu jest deficyt..

 

Oficjalnie niewiele mówiono o tym, że chodzi przede wszystkim o poszukiwanie oszczędności finansowych. Niemniej jednak wydaje się oczywiste, że wszystkie działania były podporządkowane temu celowi. Nawet gdy już powołano CDT, nadal nie mówiono wprost o likwidacji MDK. Ale dziś już widać, że jest to przypadek naprawiania i restrukturyzacji placówki poprzez pozbawianie jej kluczowych zasobów (finansowych, ludzkich) i w konsekwencji, stopniowego wygaszania jej działalności - co w ostateczności nieuchronnie musi się skończyć jej likwidacją.

Jeszcze 15 marca 2021 r. - w odpowiedzi na zapytanie dotyczące powstania Centrum Działań Twórczych, złożone przez Panią Radną Rady Powiatu Lubińskiego na sesji Rady Powiatu Lubińskiego w dniu 2 marca 2021 r. - informowano m.in., że:

Pyt.1. „W jakim celu tworzona jest nowa instytucja skoro zarząd Powiatu narzeka na brak środków na inwestycje?”

Odp. „(…) CDT będzie realizować zadania publiczne związane z działalnością kulturalną; będzie prowadzić wielokierunkową działalność skierowana do wszystkich grup wiekowych. Jako nowa instytucja kultury będzie miała wpływ na życie społeczno-kulturalne mieszkańców Powiatu Lubińskiego i przyczyni się do redukcji ograniczeń dostępu do szeroko rozumianych usług kulturalnych.”

Czy należy wobec tego rozumieć, że sprawienie iż nowa instytucja kultury (CDT) będzie się w pewnym sensie sama finansowała (bardziej niż MDK), pozytywnie wpłynie na redukcję ograniczeń dostępu mieszkańców (szczególnie tych mniej zamożnych) do szeroko rozumianych usług kulturalnych?

Czy w związku z tym np. w CDT (tak jak w MDK) prowadzona będzie usługa w postaci nauki gry na gitarze (dla początkujących i dla zaawansowanych) dla dzieci, młodzieży i dorosłych (indywidualnie lub w grupach 2-, 3-osobowych). Czy będą mogli z tej usługi skorzystać wszyscy zainteresowani, nawet uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi albo osoby, którym słoń nadepnął na ucho? Czy w ramach tej samej usługi będzie funkcjonował punkt konsultacyjny z poradami dotyczącymi skutecznej techniki gry na gitarze, eksploatacji i konserwacji instrumentów oraz oferujący pomoc praktyczną w wyborze i zakupie instrumentu w sklepie muzycznym, strojeniu instrumentów, wymianie strun itp.? Czy opłata za tę usługę będzie niższa niż w MDK – czy nadal będzie najniższa w mieście (odpłatność semestralna za 20-25 spotkań warsztatowych w MDK-u kształtowała się na poziomie jednej lekcji w szkolnictwie prywatnym)?

Pyt.2. Czy powiat stać na utrzymywanie dwóch instytucji kultury?

Odp. „Powiat Lubiński nie będzie utrzymywał dwóch instytucji kultury, ponieważ Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie jest placówką oświatowo-wychowawczą.”

Nasuwa się więc naiwne pytanie nr 1: Czy wobec tego powiat będzie utrzymywał i instytucję kultury (CDT), i równocześnie placówkę oświatową (MDK)?

Pyt.3. Czy ta instytucja [CDT – AO] ma w przyszłości ma zastąpić MDK?

Odp. „Instytucja kultury Centrum Działań Twórczych w Lubinie i placówka oświatowo-wychowawcza jaką jest Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie w roku 2021 będą funkcjonowały równolegle, realizując swoje zadania”.

Naiwne pytanie nr 2: Czy te obie jednostki działając w tej samej siedzibie, realizując podobne zadania, nie będą się dublowały w realizacji zadań, nie będą rywalizowały ze sobą, żeby udowodnić sens swojego istnienia i bezkolizyjnie podzielą się wspólnymi zasobami finansowymi, ludzkimi, rzeczowymi, informacyjnymi?

Pyt. 4. Czy planowana jest likwidacja MDK-u w tym roku?

Odp. ”Placówka oświatowo-wychowawcza Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie ma zaplanowany budżet na rok 2021, a Zarząd Powiatu Lubińskiego nie podjął decyzji o likwidacji placówki i nie złożył do Rady Powiatu Lubińskiego projektu uchwały w sprawie jej likwidacji.”

No więc nasuwa się kolejne naiwne pytanie nr 3: Czy Zarząd Powiatu podejmie odważnie jednoznaczną decyzję o likwidacji placówki? Jeśli nie to dlaczego, jeśli tak to do kiedy (czy np. do końca roku szkolnego, czy do końca roku kalendarzowego)?

Pomijając nawet pandemię Covid-19, nasuwa się jeszcze jedno naiwne pytanie nr 4: Jaki to zakres zadań może realizować jednostka ogołocona z kluczowych zasobów? Już bowiem od kwietnia 2021 r. MDK realizuje swoje zadania jedynie w oparciu o zredukowaną do minimum kadrę pracowników merytorycznych składającą się obecnie z... dyrektora, jego zastępcy i dwóch pań nauczycielek-instruktorek, ponieważ znaczna ich część została wcześniej zwolniona a pozostali stopniowo zaczęli przechodzić pod opiekuńcze skrzydła CDT.

Myślę, że na jednoznaczną odpowiedź wciąż czekają przede wszystkim aktualni (jeszcze) pracownicy MDK-u i…, że odrobina zwykłego szacunku przy tej okazji im się po prostu należy.

Andrzej Ossowski

 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22205.html
Ten artykuł był czytany 127 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.044 sek.Lubin 1.0