Piątek, 24 września 2021 r.   Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 30

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Helios zaprasza na MARATON BONDA! Helios zaprasza na MAR...
Cóż może być lepszego od piątkowego seansu w kinie Helios? Oczywiście kilka seansów w kinie Helios z rzędu, w ramach Nocnego Marato... »Oferty pracy z PUP Lubin Oferty pracy z PUP Lub...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Pierwsza przysięga na sztandar 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pierwsza przysięga na ...
Z okazji Święta Wojsk Obrony Terytorialnej obchodzonego w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, wręczone zostaną sztandary wojsko... »Renta rodzinna - studenci pierwszego roku mają czas do 30 września na złożenie w ZUS zaświadczenia z uczelni Renta rodzinna - stude...
Kontynuowanie nauki po zdaniu matury oznacza dalszą wypłatę renty rodzinnej po zmarłym rodzicu. Żeby to było możliwe trzeba jednak złożyć do ZUS ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...6.04.1996 uroczystość wręczenia dowodu osobistego oraz poświadczenia obywatelstwa polskiego pani Halinie Brodowskiej z Kazachstanu, która została zaproszona do osiedlenia się na stałe na terenie miasta

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Remont kościoła w Starej Rudnej
Data dodania: 31 lipca 2021 — Kategoria: Wiadomości

Remont kościoła w Starej Rudnej

Oczyszczenie wnętrza nawy głównej i prezbiterium, oczyszczenie z gruzu krypty, wyrównanie ścian oraz wywóz gruzu. Te prace zostaną wykonane w II etapie zabezpieczania zabytkowego kościoła w Starej Rudnej. Dzięki staraniom władz gminy 390 tysięcy złotych dotacji na niezbędne prace przekazało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ponad 25 tysięcy złotych dołożyła gmina z własnego budżetu.

To jedna z najstarszych świątyń w naszym regionie. W monografii „Świątynie ziemi lubińskiej” przygotowanej przez Henryka Rusowicza można przeczytać, że na wzgórzu w centrum wsi drewniany kościół powstał w pierwszej połowie XII wieku. Wcześniej było to miejsce przedchrześcijańskiego kultu. Po pożarze świątynię odbudowano i po przebudowie w XVIII wieku służyła ona wiernym do 1945 roku!

– Kościół od lat popadał w ruinę. Zdecydowałem, że musimy ratować go przed dalszą degradacją. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu możemy zabezpieczyć ten zabytek. W przyszłości chcielibyśmy udostępnić go do zwiedzania, planowane są także lekcje historii w tym miejscu dla dzieci z naszej gminy – mówi Wójt Adrian Wołkowski.

Rok temu przeprowadzono remont ściany szczytowej północno-zachodniej oraz części murów. Dzisiaj wystartował II etap prac.

– Obejmie on przede wszystkim oczyszczenie świątyni z zalegającego gruzu oraz oczyszczenie ścian z roślin, które pojawiły się w ostatnich latach. Zakres prac jest bardzo duży. Obejmuje między innymi wyrównanie ścian, gzymsów i wieńców obwodowych, a także konstrukcji ściany południowej nawy głównej, ścian prezbiterium i naroża północno-wschodniego nawy głównej. Będą naprawione spękania i zostanie zabezpieczona ściana prezbiterium. Podczas prac zabezpieczymy przed ściekającą wodą naprawione ściany, gzymsy i sklepienie nad prezbiterium – wylicza Renata Michalik z Referatu Inwestycji Urząd Gminy w Rudnej.

Degradacja kościoła przyśpieszyła po zawaleniu się dachu kilkanaście lat temu. Żelazny krzyż wieńczący niegdyś wieżę świątyni zniknął w ubiegłym roku, natomiast ołtarz znajduje się obecnie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dziesławiu w gminie Ścinawa. Kamienne epitafia można podziwiać na terenie cerkwi w Rudnej.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22686.html
Ten artykuł był czytany 97 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0