Środa, 18 maja 2022 r.   Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 37

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Punktuj sercemWiadomości z Lubina
Przyszli emeryci zyskają ponad 9 proc. na koncie Przyszli emeryci zyska...
Już w czerwcu zwiększy się kapitał, który każdy pracujący gromadzi na swoim kocie w ZUS. W 2022 roku składki wysłane do Zakładu Ubezpiecze... »Pomoc nadeszła na czas. Policjanci przekonali lubinianina, że warto żyć. Pomoc nadeszła na czas...
Oficer dyżurny lubińskiej komendy otrzymał informację od mężczyzny, który zgłosił, że jego kolega wysłał mu wiadomość, z której wyn... »Groził młotkiem własnej matce. Najbliższe 3 miesiące spędzi w tymczasowym areszcie. Groził młotkiem własne...
Interwencja lubińskich policjantów zakończyła się tymczasowym aresztowaniem 28-latka, który znęcał się nad swoją matką. Jak wynikał... »Gala Laureatów Dolnośląskich Konkursów zDolny Ślązak Gala Laureatów Dolnośl...
W dniu 17 maja 2022r. w Auli Jana Pawła II Uniwersytetu Przyrodniczego odbyła się Gala Laureatów Dolnośląskich Konkursów zDolny Ślą... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02.06.2000 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Roman Sadowski a wiceprezydentami: Zofia Heksel, Daniel Cyganowski i Wojciech Trzeciak.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Wstępują do WOT, aby służyć Ojczyźnie
Data dodania: 15 listopada 2021 — Kategoria: Wiadomości

Wstępują do WOT, aby służyć Ojczyźnie

13 listopada ponad 50 ochotników przekroczyło bramę 162 batalionu lekkiej piechoty 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Głogowie.

Są to głównie młodzi ludzie, którzy zdecydowali się założyć mundur żołnierza Wojska Polskiego aby być wsparciem dla swojej Ojczyzny.

Najbliższe 16 dni ochotnicy spędzą na szkoleniu podstawowym na poligonie w Żaganiu. Pierwszy dzień szkolenia podstawowego, tzw. „szesnastki” to ewidencja, umundurowanie i wyekwipowanie nowo przybyłych ochotników.

Żołnierzom zostały wydane przedmioty umundurowania i wyposażenia. Zostali również przeszkoleni z zakresu znajomości broni, ponieważ już pod koniec pierwszego dnia w szeregach dolnośląskich „terytorialsów”, zostali wyposażeni w karabinki MSBS Grot i z tymi karabinkami będą się nierozłącznie szkolić podczas całego poligonu – mówi kpt. Renata Mycio- Oficer prasowy Brygady.

 W kolejnych dniach kandydaci będą nabywali praktyczne umiejętności bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Zapoznają się również z zasadami panującymi na polu walki, w praktyce będą uczyć się m.in. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zasad topografii.

Jest to cykl szkolenia podstawowego, które każdy nowo wstępujący ochotnik do Wojsk Obrony Terytorialnej musi przejść. Szkolenie zakończy egzamin, „pętla taktyczna”, której zaliczenie pozwoli kandydatowi złożyć przysięgę wojskową i służyć w naszych szeregach– wskazał płk Artur Barański – Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W szkoleniu wyrównawczym, w którym wezmą udział byli żołnierze a które rozpocznie się 21 listopada weźmie udział ponad 50 rezerwistów, jednakże ich szkolenie jest krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym.

Ci, którzy ukończą szkolenie podstawowe, już 28 listopada złożą na Wałbrzyskim Rynku przysięgę wojskową, następnie ”terytorialsi” rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym -podkreśla Dowódca Brygady płk Artur Barański.

Jest to już jedenaste powołanie, które rozpoczęło się szkoleniem kandydatów na żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w 16 DBOT. Jest to także jedenasta  16-tka, czyli szkolenie poligonowe dla ochotników, którzy wcześniej nie mieli do czynienia ze służbą wojskową.

Jednym z głównych determinantów działalności szkoleniowej na poligonie w Żaganiu jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez wzmożony reżim sanitarny ukierunkowany na ograniczanie ryzyka zachorowań.

Stawiennictwo ochotników na szkolenie było poprzedzone wywiadem na temat stanu ich zdrowia oraz dotychczasowej aktywności. Wszyscy żołnierze, którzy dołączyli do 16 DBOT posiadają certyfikat covidowy potwierdzający zaszczepienie.

Nowo powołani żołnierze rozpoczną terytorialną służbę wojskową w 162 głogowskim batalionie lekkiej piechoty i tym samym zasilą szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Formowanie brygady rozpoczęło się we wrześniu 2019 roku. Obecnie kompletowany 162 głogowski batalion lekkiej piechoty. Docelowo Brygada i Bataliony będą liczyły ponad 2000 żołnierzy.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. W szeregi Wojsk ObronyTerytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,23073.html
Ten artykuł był czytany 389 razy.


1 komentarz

Napisz komentarz!

~Gość

Gość serwisu
#44141 | 17.11.21 19:38:23Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Jedna z cenniejszych form współczesnego patriotyzmu.
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0