Poniedzialek, 06 luty 2023 r.   Imieniny: Bohdana, Doroty, Pawła
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 35

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Bezpłatne szkolenia dla otwierających firmy: 9 i 15 lutego 2023 Bezpłatne szkolenia dl...
Zapraszamy na bezpłatne szkolenia poświęcone obowiązkom przedsiębiorcy wobec ZUS. Szkolenia odbędą się zarówno stacjonarne jak i online ... »O mało nie straciła życia, przebiegając przez przejazd kolejowy O mało nie straciła ży...
Policjanci ukarali wysokim mandatem dwie osoby, które przebiegały przez przejazd kolejowy, mimo że zapory były opuszczone. Na oczach funkc... »Państwowa Straż Pożarna w Lubinie otrzyma sztandar Państwowa Straż Pożarn...
Powstał Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru, który podjął już pierwsze działania zmierzające do zakupu sztandaru dla Komendy Powiatowej P... »Oferty pracy – Rekrutacja – KGHM Oferty pracy – R...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych z roku 2008 średni dochód na mieszkańca powiatu lubińskiego wynosił 5432,4 zł brutto. Jest to najwyższy wynik w Polsce

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Górnicze święto w KGHM – Barbórka 2022
Data dodania: 08 listopada 2022 — Kategoria: Wiadomości

Górnicze święto w KGHM – Barbórka 2022

KGHM zaprasza górników i wszystkich mieszkańców Zagłębia Miedziowego do wspólnego świętowania najważniejszego górniczego święta, czyli Barbórki 2022. Centralne obchody rozpoczną się w tym roku 2 grudnia w Lubinie od uroczystej Akademii, po której ruszy pochód Lisa Majora.

KGHM w ramach Barbórki organizuje uroczystości i wydarzenia, które kultywują górnicze tradycje. W tym roku centralne obchody barbórkowe zaplanowane są na dwa dni – 2 grudnia, kiedy odbędą się główne obchody i 4 grudnia, dzień imienin patronki górników św. Barbary.

Podziękowania i docenienie trudu pracy górników

Główne obchody barbórkowe rozpoczną się od uroczystej Akademii, którą zaplanowano na 2 grudnia o 14:00 w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Podczas uroczystości odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień jubileuszowych pracownikom Polskiej Miedzi. Wyróżnieni górnicy otrzymają również honorowe szpady górnicze – symbol honoru, wolności i godności górnika.

Górnicze tradycje

Po zakończeniu Akademii tradycyjnie już ulicami Lubina przejdzie Pochód Lisa Majora. Całość zakończy się w Rynku ceremonią skoku przez skórę. Pasowanie na górnika jest szczególnym wydarzeniem dla młodych adeptów górnictwa, którzy symbolicznym skokiem przez skórę są przyjmowani do braci górniczej.

Zorganizowane będą również tradycyjne górnicze biesiady. Centralna barbórkowa karczma odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej RCS w Lubinie, a Górniczy Comber Babski w hali widowiskowo-sportowej w Głogowie.

4 grudnia – Dzień Górnika

4 grudnia w Lubinie, Polkowicach i Głogowie rozpocznie się od górniczych pobudek. Górnicze orkiestry już od godziny 6 rano będą przypominać mieszkańcom regionu o święcie górników. Następnie o godzinie 9.00 w Kościele Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie zaplanowana jest uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin.

Tego samego dnia, o 13:00 odbędą się uroczystości przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie. Delegacje złożą kwiaty przy pomniku odkrywcy Polskiej Miedzi.

 

Program Barbórka 2022 – uroczystości centralne

  • 2 grudnia 2022 r

godz. 14:00 – Akademia barbórkowa, ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych, wyróżnień jubileuszowych i szpad – Centrum Kultury „Muza” w Lubinie, ul. Armii Krajowej 1

godz. 16:00 – Pochód Lisa Majora i ceremonia skoku przez skórę (bezpośrednio po Akademii pochód wyruszy z Centrum Kultury „Muza”)

  • 4 grudnia 2022 r.

godz. 06:00 – Pobudki górnicze – Lubin, Polkowice, Głogów

godz. 09:00 – Uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin – Kościół Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie, ul. Orla 32

godz. 13:00 – Uroczystość przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24364.html
Ten artykul byl czytany 136 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.063 sek.Lubin 1.0