
Jeśli byłeś świadkiem agresywnego zachowania ze strony innego uczestnika ruchu drogowego na terenie powiatu lubińskiego - POWIADOM NAS!!! Komenda... »

Rekordowa liczba uczestników i wyjątkowe rozwiązania maratonu programowania - zakończyła się trzecia edycja hackathonu CuValley Hack! Sw&o... »

Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń kontroli autokarów wiozących dzieci na zimowiska, informujemy, że na kontrolę policjantów ruchu dro... »

Patrol prewencji pełniąc służbę na ul. Bieszczadzkiej zauważył mężczyznę jadącego rowerem. Z uwagi na to, że funkcjonariusze wiedzieli, że 33-lat... »







Data dodania: 17 listopada 2022 — Kategoria: Wiadomości

Oszuści wymyślają coraz to nowe metody przestępczej działalności. Tym razem wykorzystują logo firmy KGHM Polska Miedź S.A. Namawiają do inwestowania pieniędzy w srebro obiecując przy tym spore zyski. Oszuści próbują w ten sposób wyłudzić inwestycje przez internet. UWAGA! Oszuści podrabiają strony internetowe innych znanych polskich firm, spółek skarbu państwa (Orlen, PGE) i namawiają do inwestycji.
Jakiś czas temu w Internecie pojawiło się nagranie zachęcające do inwestowania pieniędzy w kruszce, które produkuje koncern KGHM Polska Miedź S.A. Zamieszczony przez oszustów film video kończy się linkiem do strony, poprzez którą można wpłacać pieniądze. Legnicka prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo, które dotyczy zarówno oszustwa, jak i kradzieży tożsamości, ponieważ w filmie wykorzystane zostało logo państwowej firmy. Z ustaleń organów ścigania wynika, że serwery, z których dokonywano przestępstw, znajdują się poza granicami Polski, dlatego prokuratura zwróciła się już o pomoc m.in. do organów ścigania w Holandii i Niemczech.
Na stronie KGHM Polska Miedź S.A. można przeczytać ostrzeżenie przed tego typu przestępstwem. Przedstawiciele firmy ostrzegają przed fałszywymi stronami internetowymi, które bezprawnie wykorzystują wizerunek firmy i namawiają do podejrzanych inwestycji lub konkursów z rzekomymi nagrodami. Firma informuje, że może to być próba wyłudzenia oszczędności lub danych osobowych. Spółka nie prowadzi aktualnie żadnego programu inwestycji w złoto, srebro czy miedź, skierowanego do klientów detalicznych i inwestorów indywidualnych jak również ankiet konkursowych z wygranymi pieniężnymi. KGHM bezpośrednio nie wysyła też do klientów żadnych maili promujących inwestycje w instrumenty finansowe z potencjalnie wysokimi zyskami.
Dlatego wszelkie ogłoszenia w intrenecie, reklamy, które kuszą szybkim zyskiem powinny wzbudzić naszą czujność. Oszuści poprzez takie ogłoszenia, kuszą inwestycją np. w polski koncern naftowy.
Jeśli klikniemy w taką reklamę, ukaże nam się ankieta w której należy wpisać dane kontaktowe. Otrzymamy także komunikat, że w sprawie" inwestycji" skontaktuje się z nami telefonicznie „analityk, specjalista od inwestycji”- w tym przypadku to oczywiście oszust, który faktycznie oddzwania i namawia do wpłacenia pieniędzy.
Działanie sprawców jest takie samo jak w innych tego rodzaju oszustwach. Przestępca poleca zainstalowanie aplikacji typu anydesk (zdalny pulpit), który ma poprawić komunikację pomiędzy inwestorem, a „analitykiem” i tym samym usprawnić możliwości inwestycji. W rzeczywistości oszuści wykorzystują program do przejmowania kontroli nad komputerem i wyprowadzają pieniądze z konta.
Policja apeluje!!!
-nigdy nie instaluj na swoich urządzeniach nieznanych programów, aplikacji,
-nie daj się skusić wizją szybkiego zysku,
-nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pieniędzy pod wpływem emocji.
-przed zainwestowaniem swoich oszczędności sprawdź informacje na temat działalności konkretnej firmy na jej oficjalnej witrynie internetowej
Źródło: bankier.pl, KGHM Polska Miedź S.A.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Wszystkie komentarze umieszczane przez uŃytkownikŃw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzajÂących.


