Sobota, 13 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 28

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Mężczyźni na umowach o dzieło Mężczyźni na umowach o...
To panowie, podobnie jak w latach ubiegłych także w 2023 roku, byli głównymi wykonawcami umów o dzieło. Ponad połowę wszystkich zaw... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »O wiosennych deserach słów kilka… O wiosennych deserach ...
Wiosną trochę modyfikujemy nasze codzienne menu, zamieniając ciężkie składniki na te sezonowe i lekkie. Podobnie jest z deserami – ciasta z... »Terytorialsi na szkoleniu przeciwpowodziowym Terytorialsi na szkole...
W dniu 09 kwietnia 2024 r. w siedzibie Centrum Zarządzania Kryzysowego (CZK) we Wrocławiu odbyło się szkolenie dla żołnierzy 16 Dolnośląskiej Bry... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...VII 1992 Ukazuje się pierwsze wydanie "Biuletynu Lubińskiego" , który 14.04.1993 staje się oficjalnym pismem Rady Miejskiej Lubina

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Dolnośląscy seniorzy na 4 miejscu w kraju
Data dodania: 08 lutego 2023 — Kategoria: Wiadomości

Dolnośląscy seniorzy na 4 miejscu w kraju

Panie chętniej sięgają po elektroniczny dokument niż panowie. Po miesiącu od wprowadzenia elektronicznej legitymacji, korzysta z niej już około 130 tys. osób. Wśród nich 77 tysięcy stanowią seniorki a 51,5 seniorzy. Na Dolnym Śląsku z mLegitymacji korzysta prawie 12 tys. osób.

 

Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów kliknąć legitymacja emeryta-rencisty.

Wbrew obiegowej opinii, że to mężczyźni sięgają po techniczne nowinki elektroniczną wersję mLegitymacji chętniej instalują na swoich telefonach panie niż panowie. Ściągają ją na swoje telefony nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu, ale także ci, którzy mają już plastikową legitymację – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Dzięki mLegitymacji można m.in. potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych, a także skorzystać z ulg takich jak zniżka na bilety PKP lub do kina.

Ciekawe dane

  • wszystkim pobrań mLegitymacji jest 128 158, w tym 77 tys. kobiet (co stanowi 60%) i 52 tys. mężczyzn (40%)
  • najwięcej świadczeniobiorców, którzy pobrali mLegitymację, jest grupie wiekowej 62-72 lata (ok 60%), następnie w grupie 52-62 lata 20%) oraz 72-82 lata (10%)
  • największą grupę wśród świadczeniobiorców, pobierających mLegitymację, stanowią emeryci (84%)
  • najwięcej mLegitymacji zostało pobranych w 4 województwach: śląskim, mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim, najmniej w podlaskim i świętokrzyskim
województwo Liczba mLegitymacji
dolnośląskie 11 730
kujawsko-pomorskie 6 660
lubelskie 3 933
lubuskie 3 435
łódzkie 7 131
małopolskie 9 996
mazowieckie 16 008
opolskie 3 224
podkarpackie 4 573
podlaskie 2 515
pomorskie 8 656
śląskie 26 263
świętokrzyskie 2 140
warmińsko-mazurskie 3 696
wielkopolskie 12 456
zachodnio-pomorskie 6 005
Wszystkie województwa razem 128 421

- mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. Wystarczy ją pokazać na ekranie smartfonu, żeby potwierdzić fakt nabycia uprawnień emerytalnych lub rentowych i skorzystać z przysługujących ulg, np. kupując bilet do kina – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Osoby, które wolą korzystać z tradycyjnej, plastikowej legitymacji mogą to dalej robić gdyż wszystkie wcześniej wydane legitymacje są ważne zgodnie z nadanym terminem ważności.

Osoby, którym wystawiliśmy legitymację tylko w wersji elektronicznej a chciałyby ją dostać także w wersji plastikowej mogą do nas złożyć wniosek na formularzu ERL i dostaną legitymacje tradycyjną –dodaje rzeczniczka

Z mLegitymacji emeryta-rencisty korzysta już około 130 tys. osób.

Z tego ok. 60% stanowią kobiety, a 40% mężczyźni.

Najliczniejszą grupę (ok. 60%) osób, które pobrały mLegitymację stanowią emeryci i renciści w wieku 62–72 lata.

Wśród użytkowników są również młodsze osoby w przedziale wiekowym 52–62 lata (ok. 20%) oraz seniorzy w wieku 72–82 lata (ok. 10%), natomiast aż 578 są to osoby z najstarszej grupy wiekowej, czyli urodzeni w latach 1925-1939r.

Najwięcej pobrań elektronicznej legitymacji jest w województwie śląskim, mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim, natomiast  najmniej – w podlaskim i świętokrzyskim.

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24635.html
Ten artykul byl czytany 179 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.014 sek.Lubin 1.0